Početna strana > Hronika > Kardinal Bozanić: Nisam došao u Jasenovac da se izvinim
Hronika

Kardinal Bozanić: Nisam došao u Jasenovac da se izvinim

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 24. septembar 2009.

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić izjavio je da "u Jasenovcu oseća duboku bol zbog svih žrtava', istakavši da nije došao da se izvinjava ni da polemiše.

"Nismo došli ovamo radi raspravljanja i polemiziranja, ne dolazimo izneti izvinjenja, opravdanja ili izjašnjavanja, niti političke stavove, iako to neki od nas traže" rekao je Bozanić u Jasenovcu.

Bozanić je danas, zajedno sa još 400 sveštenika Zagrebačke nadbiskupije, krenuo na hodočašće u Staru Gradišku, Jasenovac i Petrinju.

Poseta spomen-području koncentracionog logora Jasenovac iz vremena ustaške NDH izazvala je najviše zanimanja javnosti, jer su najviši predstavnici klera to područje posetili prvi put nakon Drugog svetskog rata.

Potpredsednik Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) Milorad Pupovac ocenio je da je dobro što je zagrebački nadbiskup Josip Bozanić posetio Spomen-područje Jasenovac, ali je dodao da je "loše što je poseta iskorišćena da se kažu stvari koje nije trebalo izreći na tom mestu".

"Pre svega, činjenice u vezi sa Jasenovcem dobro su poznate, kao i sa karakterom zločina, zločinačkom namerom, planovima i zločinačkim sistemom" izjavio je Pupovac za Betu i dodao da se precizan broj i tačan identitet svih žrtava logora vrlo verovatno nikada neće saznati.

Iako je već ta činjenica vredna poštovanja prema žrtvama, Kardinal Bozanić smatra da je potrebno znati imena i broj žrtava da bi im se izrazilo poštovanje, zaključio je Pupovac.

On je naglasio da smatra da je sve oni koji su počinili zločin u Jasenovcu, ali i koji su pokrenuli "maticu zločina" na području bivše Jugoslavije služeći se ideologijom istrebljenja naroda, na tom mestu danas trebalo osuditi.

Direktorka Spomen-područja Jasenovac Nataša Jovičić izjavila je danas da je poseta zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića "kruna svih dosadašnjih poseta predstavnika Katoličke crkve u Hrvatskoj tom nekadašnjem koncentracionom logoru".

Dodala je da je kardinala tokom razgledanja Muzeja zanimao način prikupljanja podataka o žrtvama, te da je u razgovoru sa zagrebačkim nadbiskupom naglasila da su tom koncepcijom dali naglasak dostojanstvu žrtava.

"Tim stavom kardinal je zadovoljan, rekao je da je hrišćansko shvatanje da se žrtvama treba pokloniti", rekla je Jovičić, napomenuvši kako je Jasenovac mesto zločina, ali da su predstavnici Spomen-područja postigli cilj jer je tom važnom posetom poslata poruka mira hrvatskoj javnosti.

Nadbiskup je u govoru na misi u jasenovačkoj župnoj crkvi naglasio da su upravo politički stavovi "često znali zagaditi istinu" i naglasio da "u Jasenovcu oseća duboku bol zbog svih žrtava, a posebno zbog onih koji su ovde trpeli i bili ubijeni od strane pripadnika hrvatskog naroda, a još više od strane pripadnika Katoličke crkve".

"Iako prepoznajemo greh onih koji su nedostojno nosili katoličko ime, Katolička crkva nikada u tome i takvim zločinima nije učestvovala niti ih je podržavala", rekao je kardinal Bozanić.

On je naglasio da "iako neki žele Crkvi pripisivati propust 'nečinjenja'" ima mnogo "pokazatelja da su se predstavnici Crkve i njeni vernici na razne načine u teška vremena protivili nečovečnoj ideologiji koja je bila usmerena prema drugomu čoveku, a osobito prema pripadnicima židovskog i srpskog naroda, prema Romima, ali i političkim neistomišljenicima iz hrvatskog naroda".

Bozanić je upozorio da "sve žrtve jasenovačkog logora vape za istinom", posebno vezano za tačan broj žrtava i njihova imena, te da su upravo one "vrlo često u prošlim desetlećima bile iskorištavane u cilju stigmatiziranja hrvatskoga naroda kao genocidnog naroda i hrvatske države kao nepoželjne jedinice".

Bozanić je u svojoj propovedi podsetio i na mnoge još nerešene zločine ne samo iz vremena Drugog svetskog rata, nego i one iz vremena komunističkog režima, pa i iz ratova 90-ih godina.

"I dok ovde s hrišćanskim pijetetom molimo, spominjući se žrtava ustaškog režima, s ovog mesta dižemo svoj vapaj i za istinom o žrtvama komunističkog režima, jer nažalost još uvek se u nas taji, skriva i poriče zločin komunizma učinjen tokom rata, nakon rata i sve vreme njegove strahovlade" rekao je nadbiskup.

Bozanić je upitao zbog čega ni devetnaest godina nakon demokratskih promena još nema popisa žrtava komunizma i ko to sprečava.

Bozanić je dodao i da ne može prihvatiti opravdanje ubica s početka 90-ih godina, koji su svoje zločine pravdali rečima da je to bilo "preventivno delovanje da se ne bi ponovila zverstva iz ustaškog logora u Jasenovcu", a oštro je kritikovao i one koji, kako je kazao, "s političke pozornice propagiraju da je Katolička crkva uporište ustaštva".

Nakon mise Bozanić je zajedno sa sveštenicima razgledao spomen-područje Jasenovca i pomolio se pod spomenikom "Cvet", nakon čega se uputio u Petrinju.

Neposredno pre posete Jasenovcu Bozanić je posetio gradilište nove župne crkve u Staroj Gradiški, kao i prostor nekadašnjeg zatvora iz vremena nakon Drugog svetskog rata, u kojem je, uz veliki broj političkih zatvorenika i protivnika bivšeg režima, robijalo i oko 300 katoličkih sveštenika.

(Mondo-Beta)