уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоргованка Табаковић: Већа потрошња на плате и пензије треба да убрза привредни раст кроз већу тражњу
Хроника

Јоргованка Табаковић: Већа потрошња на плате и пензије треба да убрза привредни раст кроз већу тражњу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. октобар 2019.

 Већа потрошња на плате и пензије треба да убрза привредни раст кроз већу тражњу, изјавила је за Н1 гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић, током годишњег заседања Међународног монетарног фонда (ММФ) у Вашингтону.

ММФ саветује опрез у фискалној политици, а на питање колико је Србија опрезна, Табаковић је одговорила: „Зар Србија није за ових седам, а посебно за ове четири године обезбедила партнерски однос са свим релевантним институцијама, пре свега са ММФ као једној од најобјективнијих институција“.

А то кад истичем партнерски однос – то значи да смо ми они који највише брину сами о себи, допуштајући да их други саветују.

Али ми знамо које су границе у којима се ми крећемо, рекла је Табаковић. На констатацију да се најављују плате и пензије као нова обавеза за наредне године, Табаковић је навела да је НБС потпуно јасно рекла да се будући раст који је ММФ задржао за Србију на 3,5 процената, а за идућу годину на 4 процента, базира на домаћој тражњи и на страним директним инвестицијама.

„И то се потпуно уклапа у оно што ми радимо у задатом фискалном простору, јер не радимо ништа што је засновано на једнократним изворима прихода, него на стабилним и одрживим основама“.

Ми овде дођемо да чујемо шта други кажу, али ми свој посао радимо у кући, загледани у своје могућности, и у оно што је најбоље за државу Србију.

Све што радимо радимо за људе, са људима, не знам каква би била сврха свих промена, свих жртава које су поднете а да се, на одржив начин, грађани за то не награде, рекла је Табаковић.

Једно од упозорења које се може чути јесте да време ниских каматних стопа може да буде изазовно да земље наставе да се задужују, па и да се презадуже.

Табаковић каже да не постоји опасност за тако нешто кад је у питању наша земља, јер Србија, како каже, има одржив раст БДП.

Учешће дуга се мери у односу на одрживост раста БДП, објаснила је она, додајући да се у последње две године Србија раздужује, замењује скупе кредите јефтиним, не узима нове евро кредите, да би вратила старе, већ је из динарских средстава само прошле године раздужила близу две милијарде долара.

„Србија није баш била у прилици да добија јефтин новац, Србија је све време добијала новац по реалној цени, али је та стара задуживања, по врло високим каматама, успела – да кажем – да рефинансира.

Тај јефтин новац до Србије није много долазио“, истакла је Јоргованка Табаковић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер