Početna strana > Hronika > Jorgovanka Tabaković: Hrabrost Aleksandra Vučića da prekine neodrživu ekonomsku politiku od neprocenjive koristi za rad NBS
Hronika

Jorgovanka Tabaković: Hrabrost Aleksandra Vučića da prekine neodrživu ekonomsku politiku od neprocenjive koristi za rad NBS

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 16. oktobar 2017.

 Beograd -- Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da prethodnih pet godina, koliko je na čelu NBS nisu bile lake.

Međutim, kako kaže, hrabrost predsednika Srbije Aleksandra Vučića da prekine raniju ekonomsku politiku joj je bila od neprocenjive koristi.

"Hrabrost Aleksandra Vučića da prekine neodrživu ekonomsku politiku, zasnovanu na lažnoj slici o precenjenim prihodima i potcenjenim obavezama, bila nam je od neprocenjive koristi. Bio je to raskid s politikom trošenja budućnosti unapred. Početak uspostavljanja neophodne ravnoteže i sklada", rekla je Tabaković za Večernje novosti. 

Kako je ocenila, danas su prve asocijacije na NBS stabilnost i poverenje, jer više niko ne mora da sa neizvesnošću gleda u kursnu listu i pita se koliko mora da izdvoji za izmirivanje obaveza indeksiranih u evrima. 

Osim toga, rekla je ona, građani više ne strahuju da će im visoka inflacija umanjiti realnu vrednost zarada i penzija, a privrednici mogu da planiraju svoje poslovanje. 

"Postignutu stabilnost, političku i finansijsku prepoznali su i medjunarodni investitori koji se ponovo ocenila i da je preduslov efikasnog funkcionisanja svakog privrednog sistema stabilan i održiv rast i razvoj finansijskog sistema, samim tim i bankarskog sistema kao njegovog najvažnijeg sistema, kao i realne ekonomije koji medjusobno utiču jedno na drugo, prepliću se i podstiču", navela je Tabaković. 

"Uslovi za ulazak na srpsko bankarsko tržište su jasni i transparentni, a kriterijumi za njihovu ocenu su detaljno utvrđeni internim aktima i procedurama NBS, koja podržava ulazak bonitetnih investitora u bankarski sektor Srbije", rekla je Tabaković. 

Prema njenim rečima, o atraktivnosti bankarskog sektora Srbije za ulaganje svedoči interesovanje i domaćih i stranih investitora za ulaganje na domaćem tržištu, a koji su stekli i vlasništvo u domaćim bankama, odnosno izvršili "grinfild" ulaganja u prethodnom periodu. 

"Promena vlasništva i statusne promene koje su dovele do određene konsolidacije domaćeg bankarskog sektora u prethodnom periodu nisu iznenadjujuće i posledica su ranije donetih odluka bankarskih grupa EU o prodaju domaćih ćerki banaka, kao i raspoložive domaće privatne tražnje za investicijama u bankarski sektor", rekla je Tabaković.

(Tanjug)