петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоргованка Табаковић: Храброст Александра Вучића да прекине неодрживу економску политику од непроцењиве користи за рад НБС
Хроника

Јоргованка Табаковић: Храброст Александра Вучића да прекине неодрживу економску политику од непроцењиве користи за рад НБС

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. октобар 2017.

 Београд -- Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић изјавила је да претходних пет година, колико је на челу НБС нису биле лаке.

Међутим, како каже, храброст председника Србије Александра Вучића да прекине ранију економску политику јој је била од непроцењиве користи.

"Храброст Александра Вучића да прекине неодрживу економску политику, засновану на лажној слици о прецењеним приходима и потцењеним обавезама, била нам је од непроцењиве користи. Био је то раскид с политиком трошења будућности унапред. Почетак успостављања неопходне равнотеже и склада", рекла је Табаковић за Вечерње новости. 

Како је оценила, данас су прве асоцијације на НБС стабилност и поверење, јер више нико не мора да са неизвесношћу гледа у курсну листу и пита се колико мора да издвоји за измиривање обавеза индексираних у еврима. 

Осим тога, рекла је она, грађани више не страхују да ће им висока инфлација умањити реалну вредност зарада и пензија, а привредници могу да планирају своје пословање. 

"Постигнуту стабилност, политичку и финансијску препознали су и медјународни инвеститори који се поново оценила и да је предуслов ефикасног функционисања сваког привредног система стабилан и одржив раст и развој финансијског система, самим тим и банкарског система као његовог најважнијег система, као и реалне економије који медјусобно утичу једно на друго, преплићу се и подстичу", навела је Табаковић. 

"Услови за улазак на српско банкарско тржиште су јасни и транспарентни, а критеријуми за њихову оцену су детаљно утврђени интерним актима и процедурама НБС, која подржава улазак бонитетних инвеститора у банкарски сектор Србије", рекла је Табаковић. 

Према њеним речима, о атрактивности банкарског сектора Србије за улагање сведочи интересовање и домаћих и страних инвеститора за улагање на домаћем тржишту, а који су стекли и власништво у домаћим банкама, односно извршили "гринфилд" улагања у претходном периоду. 

"Промена власништва и статусне промене које су довеле до одређене консолидације домаћег банкарског сектора у претходном периоду нису изненадјујуће и последица су раније донетих одлука банкарских група ЕУ о продају домаћих ћерки банака, као и расположиве домаће приватне тражње за инвестицијама у банкарски сектор", рекла је Табаковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер