петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јарослав Качињски: Све пољске гробове у Русији пренети у Пољску
Хроника

Јарослав Качињски: Све пољске гробове у Русији пренети у Пољску

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јануар 2011.

ВАРШАВА - Лидер опозиционих конзервативаца, бивши пољски премијер Јарослав Качињски затражио је да се сва пољска гробља из Русије и са територије бившег Совјетског Савеза пренесу у Пољску, да Пољаци не леже, како је нагласио, у проклетој земљи.

Јарослав Качињски је рекао и да не осећа потребу да се враћа на место несреће. То је изјавио у интервјуу пољском таблоиду Факт поводом авионске несреће од 10. априла прошле године крај Смоленска у којој је погинуо његов брат близанац, председник Пољске Лех Качињски заједно са још 95 људи - чланова високе државне и војне делегације и посаде.

„Када сам тамо био 10. априла пријатељ ме је позвао и рекао да однесем Лешка са те проклете земље. Нешто има у томе, то је проклета земља. Зато хоћу да се сва гробља са истока преместе у Пољску, да тела побијених у Смоленску или Медноје леже у нашој земљи”, казао је Качињски пољском листу.

Крај Смоленска у оближњој Катинској шуми је велико гробље у којем лежи преко 4.000 пољских официра, војних заробљеника које је совјетска НКВД стрељала по наређењу Кремља у пролеће 1940. године и Лех Качињски је на челу државне и војне делегације кренуо 10. априла управо на комеморацију тим војницима, на 70. годишњицу масакра у Катинској шуми.

У месту Медноје а такође крај Минска и у данашњој Украјини су гробови преосталих од укупно скоро 22.000 Пољака одвучених у совјетске логоре 1939. године, када је после немачке инвазије и Црвена армија ушла на пољске територије које су некада биле у поседу царске Русије а око којих су Пољска и СССР ратовале 1919. и 1920. године.

„Најава да ће се толико шефова држава окупити на сахрани пољског председника била је порука Русији да свет не жели да на њеној територији гину шефови других држава”, казао је Качињски.

Он је поновио тезу да је званична Варшава морала тај одјек несреће у свету да искористи да Пољска преузме истрагу од Русије, иако по међународним прописима и обичајима истрагу води земља на чијој територији се авион срушио.

Јарослав Качињски демантовао је да је своју чувену посланицу пријатељима Русима после несреће у Смоленску упутио као део новог имиџа у предизборној кампањи не би ли уверио Пољаке да га је трагедија променила у умереног предвидљивог политичара и да он треба на челу државе да наследи свог брата.

„Не жалим због тог говора. Нисам се обраћао руским елитама. Говорио сам обичним Русима који су саосећали са нама и којима се вредело обратити”, казао је Качињски.

Породица покојног председника, не само његов брат Јарослав, већ и ћерка јединица Марта износе јавно оптужбе да је на Леха Качињског извршен атентат.

Муж Марте Качињске, уједно и њен адвокат Марћин Дубјењецки најавио је да ће крајем јануара поднети кривичну пријаву тужилаштву које са пољске стране води истрагу о несрећи да је на шефа пољске државе можда у Смоленску извршен атентат.

Бивши пољски премијер из Савеза демократске левице Лешек Милер оптужио је тим поводом Качињског да он врши атентат и то на интелигенцију Пољака.

„Никоме не би било стало да врши атентат на председника који је ионако имао према свих истраживањима јавног мњења ништавне шансе да буде изабран и за други мандат”, упозорио је прошле недеље Милер.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер