Početna strana > Hronika > Jaroslav Kačinjski: Sve poljske grobove u Rusiji preneti u Poljsku
Hronika

Jaroslav Kačinjski: Sve poljske grobove u Rusiji preneti u Poljsku

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 24. januar 2011.

VARŠAVA - Lider opozicionih konzervativaca, bivši poljski premijer Jaroslav Kačinjski zatražio je da se sva poljska groblja iz Rusije i sa teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza prenesu u Poljsku, da Poljaci ne leže, kako je naglasio, u prokletoj zemlji.

Jaroslav Kačinjski je rekao i da ne oseća potrebu da se vraća na mesto nesreće. To je izjavio u intervjuu poljskom tabloidu Fakt povodom avionske nesreće od 10. aprila prošle godine kraj Smolenska u kojoj je poginuo njegov brat blizanac, predsednik Poljske Leh Kačinjski zajedno sa još 95 ljudi - članova visoke državne i vojne delegacije i posade.

„Kada sam tamo bio 10. aprila prijatelj me je pozvao i rekao da odnesem Leška sa te proklete zemlje. Nešto ima u tome, to je prokleta zemlja. Zato hoću da se sva groblja sa istoka premeste u Poljsku, da tela pobijenih u Smolensku ili Mednoje leže u našoj zemlji”, kazao je Kačinjski poljskom listu.

Kraj Smolenska u obližnjoj Katinskoj šumi je veliko groblje u kojem leži preko 4.000 poljskih oficira, vojnih zarobljenika koje je sovjetska NKVD streljala po naređenju Kremlja u proleće 1940. godine i Leh Kačinjski je na čelu državne i vojne delegacije krenuo 10. aprila upravo na komemoraciju tim vojnicima, na 70. godišnjicu masakra u Katinskoj šumi.

U mestu Mednoje a takođe kraj Minska i u današnjoj Ukrajini su grobovi preostalih od ukupno skoro 22.000 Poljaka odvučenih u sovjetske logore 1939. godine, kada je posle nemačke invazije i Crvena armija ušla na poljske teritorije koje su nekada bile u posedu carske Rusije a oko kojih su Poljska i SSSR ratovale 1919. i 1920. godine.

„Najava da će se toliko šefova država okupiti na sahrani poljskog predsednika bila je poruka Rusiji da svet ne želi da na njenoj teritoriji ginu šefovi drugih država”, kazao je Kačinjski.

On je ponovio tezu da je zvanična Varšava morala taj odjek nesreće u svetu da iskoristi da Poljska preuzme istragu od Rusije, iako po međunarodnim propisima i običajima istragu vodi zemlja na čijoj teritoriji se avion srušio.

Jaroslav Kačinjski demantovao je da je svoju čuvenu poslanicu prijateljima Rusima posle nesreće u Smolensku uputio kao deo novog imidža u predizbornoj kampanji ne bi li uverio Poljake da ga je tragedija promenila u umerenog predvidljivog političara i da on treba na čelu države da nasledi svog brata.

„Ne žalim zbog tog govora. Nisam se obraćao ruskim elitama. Govorio sam običnim Rusima koji su saosećali sa nama i kojima se vredelo obratiti”, kazao je Kačinjski.

Porodica pokojnog predsednika, ne samo njegov brat Jaroslav, već i ćerka jedinica Marta iznose javno optužbe da je na Leha Kačinjskog izvršen atentat.

Muž Marte Kačinjske, ujedno i njen advokat Marćin Dubjenjecki najavio je da će krajem januara podneti krivičnu prijavu tužilaštvu koje sa poljske strane vodi istragu o nesreći da je na šefa poljske države možda u Smolensku izvršen atentat.

Bivši poljski premijer iz Saveza demokratske levice Lešek Miler optužio je tim povodom Kačinjskog da on vrši atentat i to na inteligenciju Poljaka.

„Nikome ne bi bilo stalo da vrši atentat na predsednika koji je ionako imao prema svih istraživanjima javnog mnjenja ništavne šanse da bude izabran i za drugi mandat”, upozorio je prošle nedelje Miler.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner