уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Извештај Џона Чиклота: Војна акција у Ираку није била оправдана, у њу се кренуло без поузданих доказа да Садам Хусеин има оружје масовно уништење
Хроника

Извештај Џона Чиклота: Војна акција у Ираку није била оправдана, у њу се кренуло без поузданих доказа да Садам Хусеин има оружје масовно уништење

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. јул 2016.

 Лондон -- Велика Британија се одлучила на војну инвазију у Ираку пре него што су исцрпљена сва мирна решења, наводи се у дуго чеканом извештају Џона Чилкота, који данас представља извештај истраге која је трајала седам година, а чији је циљ утврђивање одговорности за рат и злочине у Ираку.

Цео извештај израђен је у 12 томова, биће објављен у целости на интернету, и жестоко критикује потезе британских власти и "безусловну подршку" коју је бивши премијер Тони Блер пружио администрацији САД. 

САД и Британија подриле ауторитет Уједињених нација

"Садам Хусеин није представљао непосредну претњу у тренутку инвазије", наводи се у Извештају. 

Чилкот је рекао да је истрага установила и да су САД и Британија подривали ауторитет Савета безбедности Уједињених нација, тако што су инсистирали на војној интервенцији, пре него што су исцрпљене све мирне алтернативе.

 У извештају "Истрага о Ираку" се додаје да обавештајни подаци који су оправдавали одлуку о интервенцији нису били довољно чврсти.

„Војна акција у Ираку била је преурањен потез, и изведена је пре него што су се исцрпеле могућности за мирно решење сукоба. Постојање оружја за масовно уништење у Ираку представљено је за сигурношћу која никада није оправдана ни доказана. Војна акција тада није била последња и неизбежна опција.“, рекао је Чиклот.

"Процене о претњи коју представља Садам Хусеин су биле представљане са неоправданом сигурношћу. Консеквенце интервенције у Ираку су биле потцењене, а планирање инвазије није било адекватно", рекао је Чилкот.

Истрага која је трајала седам година и коштала је десет милиона фунти требало би да баци ново светло на одлуку Британије и Тонија Блера да се укључи у борбу против Садама Хусеина. Цео извештај израђен је у 12 томова, а биће објављен у целости на интернету. 

Чилкот је рекао да је истрага установила да су САД и Британија подривали ауторитет Савета безбедности Уједињених нација, тако што су инсистирали на војној интервенцији, пре него што су исцрпљене све мирне алтернативе. 

"Блер је обавештајна сазнања о оружју за масовно уништење представио парламенту са сигурношћу која није имала утемељење. Блер је рекао да постоји реална опасност да се терористи домогну таквог оружја, а био је упозорен да би инвазија само увећала опасност од Ал Каиде и тако увећала такву могућност", рекао је Чилкот. 

Како је подвукао, сада је јасно да је политика према Ираку "грађена на основу лоших обавештајних података и процена". 

"Такве процене нико није доводио у питање, а то је морало да се учини", рекао је Чилкот. 

У ишчекивању овог извештаја, бивши председник шкотске владе Алекс Салмонд изјавио је да би бившем британском премијеру Тонију Блеру могло да се суди за ратне злочине пред шкотским судом.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер