понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дејвид Камерон остаје премијер Велике Британије, лабуристи и либерали претрпели жестоке ударце
Хроника

Дејвид Камерон остаје премијер Велике Британије, лабуристи и либерали претрпели жестоке ударце

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. мај 2015.

Лондон -- Британски конзервативци освојили су апсолутну већину са 331 послаником од укупно 650 у Доњем дому Парламента.

Тиме су обезбедили други, јачи мандат премијера Дејвида Камерона.

Камерон је, објављујући победу, говорио помирљиво и одао признање бившем коалиционом партнеру, лидеру либералдемократа Нику Клегу, као и лидеру опозиционих лабуриста Еду Милибанду, који су поднели оставке после разочаравајућих резултата својих странака.

"Можемо да од Британије направимо место где је добар живот на дохват руке за сваког ко је спреман да ради и да чини исправне ствари", рекао је Камерон.

Он је обећао да ће се супротставити растућем шкотском национализму тако што ће дати већа овлашћења Шкотској, као и Велсу. Такође је обећао је да ће владати као странка "једне нације, једног Уједињеног Краљевства"

Камерон је најавио своју нову владу после састанка с краљицом Елизабетом Другом. Најава владе дошла је много раније него што се очеквиало, будући да је прогнозирано да ће конзервативци и торијевци водити мртву трку без шансе да и једна од тер две највеће партије сама формира владу.

Лабуристи су освојили 232 посланика, скоро за стотину мање од конзервативаца, због чега је Милибанд поднео оставку.

"Заста ми је жао што нисам успео. Враћали смо се и раније, и ова партија ће се поново вратити", рекао је Милибанд. Камерон је после Маргарет Тачер први премијер из Конзервативне странке који је успео да освоји други премијерски мандат. Од 1980. то је једино још успело лабуристи Тонију Блеру који је у Даунинг стриту провео 10 година.

Лондон -- Лидер Торијеваца Дејвид Камерон остаће премијер Велике Британије, након изборне ноћи у којој су жестоке ударце претрпели лабуристи и либерали.

Према последњим проценама, најављени "историјски избори" нису уопште били неизвесни, а владајућа партија је на прагу апсолутне већине.

Камеронови конзервативци би могли да имају 329 од 650 мандата, док би Лабуристима припало тек 232. Апсолутни победници вечери су СНП са великих 56 мандата, а далеко иза су ЛибДем са скромних 8, ДУП 8, Партија Велса 3, УКИП 2 и Зелени 1.

Иако је цео свет очекивао "мртву трку", улазак у тзв. блокирани парламент и тешке међустраначке преговоре, прве пројекције које је објавио ББЦ су одступале од свих ранијих анкета.

Испоставило се да су Конзервативци веома лако однели победу, да Лабуристи нису били ни близу равноправне борбе, а да су уз њих и Либералне демократе доживеле велики изборни дебакл.

Убрзо по затварању биралишта је најављен сценарио по коме би Камерон уз подршку посрнулих партнера из редова либерала могао да лако и наредних пет година задржи адресу у Даунинг стриту број 10, а касније је постало јасно да ће вероватно моћи да настави владавину без ичије помоћи.

Та прва пројекција је најавила и велики крах Лабуриста Еда Милибанда и либерала Ника Клега и то на крилима кључног резултата вечери - великог, историјског тријумфа СНП у Шкотској.

Процене које је након тога објавио ЈуГов су најавиле много неизвеснију борбу, али иако су изборни штабови са резервом узимали излазну анкету ББЦ и партнера, испоставило се да су они били далеко ближи истини.

"Увек сам говорио да постоји само једна анкета, она у изборној ноћи и то се сада, као никада пре, показало као права истина. Пре свега желим да поново приближим нашу нацију, наше Уједињено Краљевство. Желим да моја партија и влада коју се надам да ћу водити поврате плашт који никада није требало да изгубимо - плашт једне нације", рекао је Камерон и најавио деволуцију за Шкотску и Велс у "најбржем року".

Лабуристи су сигналима из штаба око 3.30ч по први пут признали да су на прагу пораза и објавили да све указује на то да ће Камерон остати премијер. Милибанд је пораз дефинитивно признао два сата касније.

"Ово је вече пуно разочарања. Нисмо поправили резултат где смо желели у Енглеској, а у Шкотској је налет национализма био прејак за нашу партију. Следећа влада ће имати велику одговорност и тежак задатак да задржи јединство наше земље", рекао је Милибанд.

Многи верују да је то један од последњих говора које је Милибанд одржао као први човек Лабуриста., а извори из штаба су убрзо навели да "су сви свесни да Ед треба да оде". И извори ББЦ су током јутра јавили да ће Милибанд поднети оставку, док "Индипендент" пише да ће се то свакако десити до понедељка.

Иста судбина је сачекала и лидера либерала Ника Клега, који је најавио оставку током ноћи, а затим је и поднео око поднева.

Његова партија је платила велики данак одлуци да 2010. уђе у коалицију са Торијевцима, што је десетковало њихово бирачко тело, а сада се налазе у ситуацији да након више од 40 изгубљених места у парламенту ни не буду потребни досадашњим партнерима и заврше на политичкој маргини.

"Шкотског лава нико више неће игнорисати"

Позицију треће по величини партије на Острву преузео је шкотски СНП, апсолутни победник вечери.

СНП је "почистио" бирачка места у Шкотској, а жртва је био Милибанд. За шта је способна партија омиљене лидерке Николе Старџон показао је резултат из Глазгова - седам од седам у донедавно чврстом упоришту лабуриста.

Старџонова можда неће бити језичак на ваги, али је бивши лидер Алекс Салмон рекао да је ово "крик шкотског лава, кога више нико неће моћи да игнорише".

"Тектонске плоче политике у Шкотској су се помериле, пред нама су историјске промене. Влада неће бити легитимна без подршке шкотских посланика", рекла је Старџонова и назвала победу СНП "политичким цунамијем".

За разлику од њих, евроскептични УКИП је имао тешку ноћ и упркос два освојена мандата, не може да буде задовољан свим резултатима. Неки кажу да би контроверзни популистички лидер Најџел Фараж могао да напусти чело странке.

Вреди истаћи и да је Шин Феин изгубио прво место после више од две деценије (1992) и да ће због тога број активних посланика у парламенту бити већи. Ирски националисти никада не иду у Вестминстер и не заклињу се краљици.

(Танјуг-Б92)

Отишли Клег и Фараж, Милибанд иде

Лондон -- Лидери либерала и Укипа Ник Клег и Најџел Фараж поднели су оставке, а исто се очекује и од лидера

Лабуристи су упркос најавама "неизвесне борбе", глатко изгубили од Конзервативаца и пали на око 230 места у парламенту, чиме је настављен пад странке у 21. Веку.

На другој страни, ЛибДем је практично сведен на политичку маргину након петогодишње власти у коалицији са Торијевцима. Либерали су изгубили скоро пуних 50 места и сада су без икаквог утицаја са 8 места.

"Очекивао сам да избори буду веома тешки. Очигледно је да су резултати немерљиво више сурови и поражавајући. Због тога подносним оставку. Срце ми се слама када видим колико наших колега је изгубило места у парламенту, а одговорнсот за ове резултате није на њима већ само на мени", рекао је Клег.

Претпоставља се да би и Милибанд ускоро могао да озваничи оставку о којој се спекулише још од три ујутру када је постало извесно да ће Дејвид Камерон без много проблема остати британски премијер.

Засад није потврђено да ли ће Милибанд након разговора са колегама дати изјаве и за јавност, али је Твитовао нешто што личи као увод у одлазак са чела партије.

"Одговорност је само моја. Порази су тешки, али ми смо партија која никада неће престати да се бори за све радне људе у нашој земљи", рекао је Милибанд.

Милибанд се током вечери кратко обратио бирачима и рекао да му је жао због свега што се догодило. Тада је већ било јасно да је СНП "збрисао" Лабуристе из својих упоришта у Шкотској.

"Ово је вече пуно разочарања. Нисмо поправили резултат где смо желели у Енглеској, а у Шкотској је налет национализма био прејак за нашу партију. Следећа влада ће имати велику одговорност и тежак задатак да задржи јединство наше земље", рекао је Милибанд.

Осим тога, лидер британске десничарске и антиевропске странке УКИП Најџел Фараж није успео да на изборима у Британији освоји власт у својој изборној јединици, па је због тога и он поднео оставку у странци.

Подсетимо, тежак пораз доживеле су и Либералне демократе, чији је лидер Ник Клег такође најавио оставку.

(ББЦ)

Хоће ли Педи Ешдаун појести шешир?

"Хит" избора у Британији је изјава Педија Ешдауна да ће јавно појести свој шешир уколико предвиђања о дебаклу његових либерала буду тачна - што се и догодило.

"Уколико ови резултати буду тачни појешћу свој шешир у твом програму", рекао је бивши лидер Либералних демократа у специјалном програму ББЦ-а о парламентарним изборима.

Подсећамо, Либерали су доживели велики пораз на изборима изгубивши чак 49 места.

Када је њихов дебакл већ постао известан, водитељ ББЦ-а је рекао да је Твитер већ добио свој профил под називом "Шешир Падија Ешдауна" и да има преко 600 пратилаца.

"Стигло ми је већ десетак понуда за шешире и нису све љубазне", одговорио је Ешдаун.

Према последњим резултатима, партија ЛибДем би на парламентарним изборима одржаним јуче у Великој Британији могла да освоји само осам места у доњем дому парламента. На прошлим изборима 2010. године либерали су освојили 57 места.

Иако је цео свет очекивао "мртву трку", улазак у тзв. блокирани парламент и тешке међустраначке преговоре, прве пројекције које је објавио ББЦ су одступале од свих ранијих анкета.

Испоставило се да су Конзервативци веома лако однели победу, да Лабуристи нису били ни близу.

Како је текла изборна ноћ, због чега је Сандерленд опет био најбржи и колико је ко освојио мандата на изборима у Великој Британији можете прочитати овде.

Педи Ешдаун је иначе после напуштања енглеске политичке сцене 2002. године наследио Волфганга Петрича на позицији Високог представника УН у Босни и Херцеговини и на тој функцији се задржао до 2006. године.

(Б92)

Конзервативци су освојили 316, а лабуристи 239 места у британском Парламенту са 650 посланика

БЕОГРАД/ЛОНДОН – Конзервативци су освојили 316, а лабуристи 239 места у британском Парламенту са 650 посланика, показује анкета међу бирачима после гласања, објављено је по завршетку гласања у 23.00 сата по средњеевропском времену.

Тако је десница изненађујуће на рубу освајања апсолутне већине од 326 посланика Доњег дома, што јој омогућава самосталну власт, после периода коалиционих влада.

Уколико пребројавање гласова не оповргне те индиције, премијер Дејвид Камерон је обезбедио свој други узастопни мандат у Даунинг стриту 10.

По анкетама после гласања, Либералне демократе ће имати 10 посланика, Шкотска национална партија (СНП) 58, велшка странка Плаид Камри четири, а евроскептична УКИП и еколошки Зелени по два посланика.

Анкету после гласања је обавила водећа домаћа агенција за истраживање тржишта NOP/MORI за BBC, ITV анд ТВ-Скај.

Први званични резултати почеће да се објављују после 01.00 сати у петак, а потпуни резултат гласања ће бити објављен у петак поподне.

После шест недеља предизборне кампање и дебате, 50 милиона Британци је могло да гласа на 50.000 гласачких места.

Гласало се и за више од 9.000 већника у 279 савета локалних власти, као и за неколико градоначелника.

Унапред, поштом је до четвртка могло да гласа 15% укупног броја бирача, као и на посланичким изборима 2010. године, када је одзив хлсача био 65%.

Први пут је сада, за ове изборе, било је могуће пријавити се и електронски, преко интернета.

Бета

Избори у Великој Британији: Лабуристи имају танку предност по анкетама

Лондон -- Према предвиђању "Гардијана", Лабуристичка партија има један проценат предности у односу на Конзервативну на изборима у Великој Британији.

Иако су анкете спроведене дан пре избора, у среду, наговештавале да су две највеће партије изједначене с по 35% гласова, последње провере, на узорку од 2.000 људи, дале су минималну предност актуелној опозиционој партији.

Према тим резултатима, партија коју предводи Ед Милибанд на данашњим изборима може да освоји 35% гласова, док су конзервативци Дејвида Камерона на 34% подршке.

Ипак, борба за трећепласирану партију на политичкој сцени Велике Британије могла би да буде знатно опуштенија.

Према проценама, УКИП подржава 11% гласача, док либералне демократе, традиционално трећа партија по снази у двоипопартијском систему, заостају два процента.

Избори у Великој Британији су почели у четвртак ујутру, а опширније о партијама које учествују прочитајте у посебном тексту.

(Танјуг-Бета-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер