Početna strana > Hronika > Dejvid Kameron ostaje premijer Velike Britanije, laburisti i liberali pretrpeli žestoke udarce
Hronika

Dejvid Kameron ostaje premijer Velike Britanije, laburisti i liberali pretrpeli žestoke udarce

PDF Štampa El. pošta
petak, 08. maj 2015.

London -- Britanski konzervativci osvojili su apsolutnu većinu sa 331 poslanikom od ukupno 650 u Donjem domu Parlamenta.

Time su obezbedili drugi, jači mandat premijera Dejvida Kamerona.

Kameron je, objavljujući pobedu, govorio pomirljivo i odao priznanje bivšem koalicionom partneru, lideru liberaldemokrata Niku Klegu, kao i lideru opozicionih laburista Edu Milibandu, koji su podneli ostavke posle razočaravajućih rezultata svojih stranaka.

"Možemo da od Britanije napravimo mesto gde je dobar život na dohvat ruke za svakog ko je spreman da radi i da čini ispravne stvari", rekao je Kameron.

On je obećao da će se suprotstaviti rastućem škotskom nacionalizmu tako što će dati veća ovlašćenja Škotskoj, kao i Velsu. Takođe je obećao je da će vladati kao stranka "jedne nacije, jednog Ujedinjenog Kraljevstva"

Kameron je najavio svoju novu vladu posle sastanka s kraljicom Elizabetom Drugom. Najava vlade došla je mnogo ranije nego što se očekvialo, budući da je prognozirano da će konzervativci i torijevci voditi mrtvu trku bez šanse da i jedna od ter dve najveće partije sama formira vladu.

Laburisti su osvojili 232 poslanika, skoro za stotinu manje od konzervativaca, zbog čega je Miliband podneo ostavku.

"Zasta mi je žao što nisam uspeo. Vraćali smo se i ranije, i ova partija će se ponovo vratiti", rekao je Miliband. Kameron je posle Margaret Tačer prvi premijer iz Konzervativne stranke koji je uspeo da osvoji drugi premijerski mandat. Od 1980. to je jedino još uspelo laburisti Toniju Bleru koji je u Dauning stritu proveo 10 godina.

London -- Lider Torijevaca Dejvid Kameron ostaće premijer Velike Britanije, nakon izborne noći u kojoj su žestoke udarce pretrpeli laburisti i liberali.

Prema poslednjim procenama, najavljeni "istorijski izbori" nisu uopšte bili neizvesni, a vladajuća partija je na pragu apsolutne većine.

Kameronovi konzervativci bi mogli da imaju 329 od 650 mandata, dok bi Laburistima pripalo tek 232. Apsolutni pobednici večeri su SNP sa velikih 56 mandata, a daleko iza su LibDem sa skromnih 8, DUP 8, Partija Velsa 3, UKIP 2 i Zeleni 1.

Iako je ceo svet očekivao "mrtvu trku", ulazak u tzv. blokirani parlament i teške međustranačke pregovore, prve projekcije koje je objavio BBC su odstupale od svih ranijih anketa.

Ispostavilo se da su Konzervativci veoma lako odneli pobedu, da Laburisti nisu bili ni blizu ravnopravne borbe, a da su uz njih i Liberalne demokrate doživele veliki izborni debakl.

Ubrzo po zatvaranju birališta je najavljen scenario po kome bi Kameron uz podršku posrnulih partnera iz redova liberala mogao da lako i narednih pet godina zadrži adresu u Dauning stritu broj 10, a kasnije je postalo jasno da će verovatno moći da nastavi vladavinu bez ičije pomoći.

Ta prva projekcija je najavila i veliki krah Laburista Eda Milibanda i liberala Nika Klega i to na krilima ključnog rezultata večeri - velikog, istorijskog trijumfa SNP u Škotskoj.

Procene koje je nakon toga objavio JuGov su najavile mnogo neizvesniju borbu, ali iako su izborni štabovi sa rezervom uzimali izlaznu anketu BBC i partnera, ispostavilo se da su oni bili daleko bliži istini.

"Uvek sam govorio da postoji samo jedna anketa, ona u izbornoj noći i to se sada, kao nikada pre, pokazalo kao prava istina. Pre svega želim da ponovo približim našu naciju, naše Ujedinjeno Kraljevstvo. Želim da moja partija i vlada koju se nadam da ću voditi povrate plašt koji nikada nije trebalo da izgubimo - plašt jedne nacije", rekao je Kameron i najavio devoluciju za Škotsku i Vels u "najbržem roku".

Laburisti su signalima iz štaba oko 3.30č po prvi put priznali da su na pragu poraza i objavili da sve ukazuje na to da će Kameron ostati premijer. Miliband je poraz definitivno priznao dva sata kasnije.

"Ovo je veče puno razočaranja. Nismo popravili rezultat gde smo želeli u Engleskoj, a u Škotskoj je nalet nacionalizma bio prejak za našu partiju. Sledeća vlada će imati veliku odgovornost i težak zadatak da zadrži jedinstvo naše zemlje", rekao je Miliband.

Mnogi veruju da je to jedan od poslednjih govora koje je Miliband održao kao prvi čovek Laburista., a izvori iz štaba su ubrzo naveli da "su svi svesni da Ed treba da ode". I izvori BBC su tokom jutra javili da će Miliband podneti ostavku, dok "Indipendent" piše da će se to svakako desiti do ponedeljka.

Ista sudbina je sačekala i lidera liberala Nika Klega, koji je najavio ostavku tokom noći, a zatim je i podneo oko podneva.

Njegova partija je platila veliki danak odluci da 2010. uđe u koaliciju sa Torijevcima, što je desetkovalo njihovo biračko telo, a sada se nalaze u situaciji da nakon više od 40 izgubljenih mesta u parlamentu ni ne budu potrebni dosadašnjim partnerima i završe na političkoj margini.

"Škotskog lava niko više neće ignorisati"

Poziciju treće po veličini partije na Ostrvu preuzeo je škotski SNP, apsolutni pobednik večeri.

SNP je "počistio" biračka mesta u Škotskoj, a žrtva je bio Miliband. Za šta je sposobna partija omiljene liderke Nikole Stardžon pokazao je rezultat iz Glazgova - sedam od sedam u donedavno čvrstom uporištu laburista.

Stardžonova možda neće biti jezičak na vagi, ali je bivši lider Aleks Salmon rekao da je ovo "krik škotskog lava, koga više niko neće moći da ignoriše".

"Tektonske ploče politike u Škotskoj su se pomerile, pred nama su istorijske promene. Vlada neće biti legitimna bez podrške škotskih poslanika", rekla je Stardžonova i nazvala pobedu SNP "političkim cunamijem".

Za razliku od njih, evroskeptični UKIP je imao tešku noć i uprkos dva osvojena mandata, ne može da bude zadovoljan svim rezultatima. Neki kažu da bi kontroverzni populistički lider Najdžel Faraž mogao da napusti čelo stranke.

Vredi istaći i da je Šin Fein izgubio prvo mesto posle više od dve decenije (1992) i da će zbog toga broj aktivnih poslanika u parlamentu biti veći. Irski nacionalisti nikada ne idu u Vestminster i ne zaklinju se kraljici.

(Tanjug-B92)

Otišli Kleg i Faraž, Miliband ide

London -- Lideri liberala i Ukipa Nik Kleg i Najdžel Faraž podneli su ostavke, a isto se očekuje i od lidera

Laburisti su uprkos najavama "neizvesne borbe", glatko izgubili od Konzervativaca i pali na oko 230 mesta u parlamentu, čime je nastavljen pad stranke u 21. Veku.

Na drugoj strani, LibDem je praktično sveden na političku marginu nakon petogodišnje vlasti u koaliciji sa Torijevcima. Liberali su izgubili skoro punih 50 mesta i sada su bez ikakvog uticaja sa 8 mesta.

"Očekivao sam da izbori budu veoma teški. Očigledno je da su rezultati nemerljivo više surovi i poražavajući. Zbog toga podnosnim ostavku. Srce mi se slama kada vidim koliko naših kolega je izgubilo mesta u parlamentu, a odgovornsot za ove rezultate nije na njima već samo na meni", rekao je Kleg.

Pretpostavlja se da bi i Miliband uskoro mogao da ozvaniči ostavku o kojoj se spekuliše još od tri ujutru kada je postalo izvesno da će Dejvid Kameron bez mnogo problema ostati britanski premijer.

Zasad nije potvrđeno da li će Miliband nakon razgovora sa kolegama dati izjave i za javnost, ali je Tvitovao nešto što liči kao uvod u odlazak sa čela partije.

"Odgovornost je samo moja. Porazi su teški, ali mi smo partija koja nikada neće prestati da se bori za sve radne ljude u našoj zemlji", rekao je Miliband.

Miliband se tokom večeri kratko obratio biračima i rekao da mu je žao zbog svega što se dogodilo. Tada je već bilo jasno da je SNP "zbrisao" Laburiste iz svojih uporišta u Škotskoj.

"Ovo je veče puno razočaranja. Nismo popravili rezultat gde smo želeli u Engleskoj, a u Škotskoj je nalet nacionalizma bio prejak za našu partiju. Sledeća vlada će imati veliku odgovornost i težak zadatak da zadrži jedinstvo naše zemlje", rekao je Miliband.

Osim toga, lider britanske desničarske i antievropske stranke UKIP Najdžel Faraž nije uspeo da na izborima u Britaniji osvoji vlast u svojoj izbornoj jedinici, pa je zbog toga i on podneo ostavku u stranci.

Podsetimo, težak poraz doživele su i Liberalne demokrate, čiji je lider Nik Kleg takođe najavio ostavku.

(BBC)

Hoće li Pedi Ešdaun pojesti šešir?

"Hit" izbora u Britaniji je izjava Pedija Ešdauna da će javno pojesti svoj šešir ukoliko predviđanja o debaklu njegovih liberala budu tačna - što se i dogodilo.

"Ukoliko ovi rezultati budu tačni poješću svoj šešir u tvom programu", rekao je bivši lider Liberalnih demokrata u specijalnom programu BBC-a o parlamentarnim izborima.

Podsećamo, Liberali su doživeli veliki poraz na izborima izgubivši čak 49 mesta.

Kada je njihov debakl već postao izvestan, voditelj BBC-a je rekao da je Tviter već dobio svoj profil pod nazivom "Šešir Padija Ešdauna" i da ima preko 600 pratilaca.

"Stiglo mi je već desetak ponuda za šešire i nisu sve ljubazne", odgovorio je Ešdaun.

Prema poslednjim rezultatima, partija LibDem bi na parlamentarnim izborima održanim juče u Velikoj Britaniji mogla da osvoji samo osam mesta u donjem domu parlamenta. Na prošlim izborima 2010. godine liberali su osvojili 57 mesta.

Iako je ceo svet očekivao "mrtvu trku", ulazak u tzv. blokirani parlament i teške međustranačke pregovore, prve projekcije koje je objavio BBC su odstupale od svih ranijih anketa.

Ispostavilo se da su Konzervativci veoma lako odneli pobedu, da Laburisti nisu bili ni blizu.

Kako je tekla izborna noć, zbog čega je Sanderlend opet bio najbrži i koliko je ko osvojio mandata na izborima u Velikoj Britaniji možete pročitati ovde.

Pedi Ešdaun je inače posle napuštanja engleske političke scene 2002. godine nasledio Volfganga Petriča na poziciji Visokog predstavnika UN u Bosni i Hercegovini i na toj funkciji se zadržao do 2006. godine.

(B92)

Konzervativci su osvojili 316, a laburisti 239 mesta u britanskom Parlamentu sa 650 poslanika

BEOGRAD/LONDON – Konzervativci su osvojili 316, a laburisti 239 mesta u britanskom Parlamentu sa 650 poslanika, pokazuje anketa među biračima posle glasanja, objavljeno je po završetku glasanja u 23.00 sata po srednjeevropskom vremenu.

Tako je desnica iznenađujuće na rubu osvajanja apsolutne većine od 326 poslanika Donjeg doma, što joj omogućava samostalnu vlast, posle perioda koalicionih vlada.

Ukoliko prebrojavanje glasova ne opovrgne te indicije, premijer Dejvid Kameron je obezbedio svoj drugi uzastopni mandat u Dauning stritu 10.

Po anketama posle glasanja, Liberalne demokrate će imati 10 poslanika, Škotska nacionalna partija (SNP) 58, velška stranka Plaid Kamri četiri, a evroskeptična UKIP i ekološki Zeleni po dva poslanika.

Anketu posle glasanja je obavila vodeća domaća agencija za istraživanje tržišta NOP/MORI za BBC, ITV and TV-Skaj.

Prvi zvanični rezultati počeće da se objavljuju posle 01.00 sati u petak, a potpuni rezultat glasanja će biti objavljen u petak popodne.

Posle šest nedelja predizborne kampanje i debate, 50 miliona Britanci je moglo da glasa na 50.000 glasačkih mesta.

Glasalo se i za više od 9.000 većnika u 279 saveta lokalnih vlasti, kao i za nekoliko gradonačelnika.

Unapred, poštom je do četvrtka moglo da glasa 15% ukupnog broja birača, kao i na poslaničkim izborima 2010. godine, kada je odziv hlsača bio 65%.

Prvi put je sada, za ove izbore, bilo je moguće prijaviti se i elektronski, preko interneta.

Beta

Izbori u Velikoj Britaniji: Laburisti imaju tanku prednost po anketama

London -- Prema predviđanju "Gardijana", Laburistička partija ima jedan procenat prednosti u odnosu na Konzervativnu na izborima u Velikoj Britaniji.

Iako su ankete sprovedene dan pre izbora, u sredu, nagoveštavale da su dve najveće partije izjednačene s po 35% glasova, poslednje provere, na uzorku od 2.000 ljudi, dale su minimalnu prednost aktuelnoj opozicionoj partiji.

Prema tim rezultatima, partija koju predvodi Ed Miliband na današnjim izborima može da osvoji 35% glasova, dok su konzervativci Dejvida Kamerona na 34% podrške.

Ipak, borba za trećeplasiranu partiju na političkoj sceni Velike Britanije mogla bi da bude znatno opuštenija.

Prema procenama, UKIP podržava 11% glasača, dok liberalne demokrate, tradicionalno treća partija po snazi u dvoipopartijskom sistemu, zaostaju dva procenta.

Izbori u Velikoj Britaniji su počeli u četvrtak ujutru, a opširnije o partijama koje učestvuju pročitajte u posebnom tekstu.

(Tanjug-Beta-B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner