четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија за јачање партнерства ЕУ и Кине
Хроника

Ивица Дачић: Србија за јачање партнерства ЕУ и Кине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. новембар 2013.

Србија као земља кандидат за чланство у ЕУ и стратешки партнер Кине, чврсто подржава даље јачање стратешког партнерства између ЕУ и Кине у свим сегментима, поручио премијер Ивица Дачић на самиту у Букурешту. Дачић је истакао да регионална сарадња и сарадња са Кином спадају у спољнополитичке прироритете Србије.

Премијер Србије Ивица Дачић поручио је да Србија, као земља кандидат за чланство у ЕУ и стратешки партнер Кине, чврсто подржава даље јачање стратешког партнерства између ЕУ и Кине у свим сегментима.

Дачић је на састанку премијера Кине и премијера 16 земаља источне и централне Европе, који је одржан у оквиру самита, изразио снажну подршку Србије овом механизму сарадње, додавши да је заједнички интерес да се заједно са Кином у будућности оствари боља сарадња и унапреде међудржавни односи.

Српски премијер је додао и да регионална сарадња и сарадња са Кином спадају у спољнополитичке прироритете Србије.

Дачић је захвалио Кини зато што је успоставила овај механизам и што својом активношћу, као "снажна локомитива" овај пројекат вуче напред.

"Овај пројекат подстиче економску и политичку сарадњу земаља међусобно и са Кином, регионалну сарадњу, јача разумевање и поверење, подстиче реализацију планова и пројеката у различитим областима од значаја за живот грађана, подиже животни стандард и развој сваке земље понаособ", оценио је српски премијер.

Према његовим речима, потврда успешности и заједничке сарадње јесте објава реализације пројекта модернизације и изградње пруге између Београда и Будмипеште који ће се реализовати у сарадњи Мађарске, Кине и Србије.

"Очекујем да ће се и друге земље у региону укључити у овај пројекат", поручио је Дачић.

Премијер је указао да Србија са Кином има одличне и пријатељске односе који трају скоро шест деценија, а да је 2009. године успостављено стратешко партнерство чиме су међусобни односи подигнути на "квалитативно виши ниво и створена јака основа за даље јачање сарадње".

Он је подсетио на пројекте чија је реализација већ у току: изградња деонице аутопута између Србије и Црне Горе, изградња моста преко Дунава у Београду (Земун-Борча), друга фаза изградње термоелектране Косотолац.

Пре пет дана, подсетио је Дачић, у Београду је потписан уговор који ће омогућити изградњу нове термоелектране снаге 350 мегавата и проширење копа Дрмно на 12 милиона тона угља годишње.

Србија је, како је рекао, спремна да своја добра искуства у сарадњи и реализацији заједничких пројеката са Кином, подели и са другим земљама региона.

"Утолико пре што Србија заузима централни положај у овом делу Европе, представља раскрсницу транспортних, енергетских, трговинских и културних коридора и увек је била традиционални мост између Истока и Запада. Као што је познато у Србији се укрштају два паневропска коридора - Коридор 10 и Коридор 7 - река Дунав - што представља огроман потенцијал за сарадњу", рекао је Дачић.

Дачић је рекао и да Србија предлаже да у Београду буде седиште Асоцијације за инфраструктуру регионалног карактера, чији би задатак био унапређење сарадње између ЕУ и земаља у региону и посебно односа Кине са Србијом и другим земљама региона.

"За Србију би била изузетна част да се наредни самит шефова Влада Кине и земаља централне и источне Еврпе одржи 2014. године у Београду", закључио је Дачић.

Кина обећава већа улагања у Европи

Самит је почео поздравним говорима премијера Румуније и Кине, Виктора Понте и Ли Кећијанга.

Након тога, почео је бизнис форум на којем је говорила министарка енергетике Зорана Михајловић и други министри, док су премијери имали одвојени састанак.

Кинески премијер Ли Кећијанг изјавио је да ће његова земља удвостручити улагања у Европи и позвао на прагматичну сарадњу.

Порука румунског премијера је да је "Кина пријатељ са истим амбицијама као земље из овог европског региона и да не треба пропустити ту шансу".

Додао је да тај европски регион има исте интересе с Кином - бржи развој у суштинским областима као што су енергетика, инфраструктура, путеви, животна средина, пољопривреда, брзе пруге.

Ли је изразио уверење да ће сарадња са земљама Централне и Источне Европе бити успешна и да ће подстаћи и сарадњу са Европском унијом.

Навео је да ће Кина удвостручити своја улагања у наредним годинама, због тога што је заинтересована за сарадњу с тим делом Европе који жели да се развије.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер