четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија хоће у ЕУ, али и пријатељство са Русијом
Хроника

Ивица Дачић: Србија хоће у ЕУ, али и пријатељство са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. март 2014.

"Желимо да наставимо пут ка ЕУ а то значи да постоји обавеза усаглашавања и придруживања ставовима ЕУ када је реч о заједничкој спољној, одбрамбеној и безбедносној политици. Са друге стране, то значи да Србија не може да угрози своје националне и државне интересе већ мора и даље да развија пријатељске односе са земљама које је подржавају када је у питању Косово и Метохија у Уједињеним нацијама", рекао је Ивица Дачић у Јагодини.

Дачић је то рекао на свечаности отварања италијанске фабрике за производњу навлака за седишта "Аунде", на питање да ли Србија може да остане неутрална када је у питању криза у Украјини.

Дачић је рекао да је Пандорина кутија отворена када је проглашена и призната независност Косова и Метохије.

"Мислим да су потпуно погрешне компарације које су прављене везане за Крим и Косово, у смислу оправдавања независности Косова. Оне су плод једне такве неправедне политике међународне заједнице према Србији. Међународна заједница је нанела неправду према Србији и сада да тражи начин како да то образложи, а да у исто време то право не призна Русији", рекао је Дачић.

Премијер је додао да Србија неће нанети штету државним и националним интересима, односно поштовању територијалног интегритета и суверенитета и односу са Русијом.

Он је подсетио да Србија није члан ЕУ, већ се у налази у процесу придруживања.

"То значи да не постоји обавеза да ми то све морамо да прихватимо, већ постоји потреба за усаглашавањем те политике и ми ћемо о томе разговарати у наредним данима у Бриселу. Подсетићу, у прошлој години Србија се од 32 заједнички утврђена става ЕУ, придружила у 29. То је веома висок ниво нашег усаглашавања", рекао је Дачић.

Дачић је најавио наставак дијалога у Бриселу у понедељак где ће путовати он и први потпредседник Владе Александар Вучић.

"Очекују нас тешки разговори који ће се тицати онога што до сада нисмо успели да се договоримо или имплеметирамо када је реч о Косову", казао је Дачић.

Говорећи о припремама за парламентарне изборе на Косову, Дачић је рекао да је за српску страну битно питање ко има право гласа, колико ће Срби имати посланика у парламенту, колика је њихова заступљеност у органима власти, питање правосудја и конституисања Заједнице српских општина.

Председник СПС-а рекао је данас да ће најјача странка -Српска напредна странка и њен лидер Александар Вучић одлучити о динамици и начину формирања будуће владе и поновио да је СПС спреман да разговара о учешћу у новој влади.

"Више пута сам износио наш став да СПС и наша коалиција сматра да не постоји ни један политички разлог који би довео у питање наше даље односе и потребу да даље не сарадјујемо. Ми смо спремни за разговоре о томе. Ти разговори још нису вођени", рекао је Дачић у Јагодни.

Дачић, који је и премијер у оставци, казао је да иако са Вучићем није формално разговарао о влади, сваки дан раде и сарађују на дневним и политичким питањима.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер