понедељак, 27. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Споразум из Брисела прилика која се не сме пропустити
Хроника

Ивица Дачић: Споразум из Брисела прилика која се не сме пропустити

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. мај 2013.

Беч - Премијер Ивица Дачић оценио у Бечу да је споразум из Брисела прилика која се не сме пропустити и коју треба искористити за ново позиционирање Србије.

Он је уједно поручио Србима са севера Косова да би било добро да прихвате примену споразума и да се не плаше да ће изгубити своје институције.

Он је, на заједничкој конференцији за штампу, после разговора са аустријским вицеканцеларом и шефом дипломатије Михаелом Шпинделегером, рекао да ће Влада разговарати са Србима са севера Косова.

"Ми нисмо ишли на признање Косова као независне државе. Ови су разговори и дијалог били статусно неутрални, али је заједнички став нас у Србији био да је, без обзира на то што Косово не признајемо као независну државу, то територија под посебним режимом, под условима који су одређени Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН", објаснио је Дачић.

"Нема никаквог разлога за страх да ће тиме Срби изгубити своје институције, радна места, неће моћи нико да их војно нападне, у полицији и правосуђу ће радити Срби. Заједница ће имати неке своје надлежности у области економије, здравства, просвете, просторног планирања. Мислим да је много боље да се заједно примењује овај план него да Срби буду против тога“, поручио је он.

Дачић је рекао да сматра да ову прилку треба искористити за ново позиционирање Србије, за промену слике Србије у свету и да ову шансу не смемо пропустити.

"У последњих 20 година имали смо три пута шансу да Србија крене са мртве тачке уз подршку међународне заједнице. Прва је било после Дејтонског споразума, а друга ситуација је била после 5. октобра 2000., пада Милошевића. И једна и друга су биле пропуштене прилике. Ову сада прилику не смемо да пропустимо", нагласио је премијер.

Дачић је истакао да на таласу те позитивне климе у Србији, треба на најбољи начин да бранимо своје националне и државне интересе, као да је то највећа вредност овог споразума.

Такође је поручио да Београд није потписао овај споразум да би некога преварили, али и да исто тако "не очекује од ЕУ да нас вара". Он је подсетио да смо раније имали ситуацију да преговарачи чекају до последњег тренутка, онда се прихвати неки споразум да би се донела нека одлука у Бриселу и онда се након тога не имплементира, а да је са друге стране ЕУ често играла "игру покретних циљева“, постављајући стално нове услове, што, како је подвукао, не оставља добар утисак.

"Зато смо ми желели чисте рачуне. Ово ћемо ми да урадимо, а ово ви. Показали смо озбиљност“, указао је премијер.

Дачић борави у дводневној посети Бечи. Осим са Шпинделегером он ће данас разговарати и са аустијским канцеларом Вернером Фајманом. Главна тема састанака, како је новинарима у Аустрији рекао Дачић, биће како да "идемо корак даље, како да добијемо датум за отпочињање преговора", али ће бити речи и о даљем унапређењу односа две државе на свим нивоима.

У Карл Ренер институту, Дачић ће одржати предавање "Србија на путу ка Европској унији", чиме ће завршити посету Аустрији.

Првог дана посете Дачић је присуствовао обележавању 68 година од ослобођења нацистичког концентрационог логора Маутхаузен у истоименом Меморијалном центру и положио венце на споменик југословенским жртвама међу којима је било највише Срба.

Дачић је у паузи свечаног обележавања годишњице разговарао са председником Аустрије Хајнцом Фишером и председником Пољске Брониславом Коморовским који су, како је рекао, били "веома позитивни" када је у питању подршка Србији у европским интеграцијама.

Потврду за подршку Србији на путу ка ЕУ премијер је добио и од министра иностраних послова Аустрије Михаела Шпинделегера. "Аустријски шеф дипломатије казао је да је практично на ЕУ да, уколико се крене у имплементацију споразума, Србија обавезно добије датум за почетак преговора", нагласио је Дачић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер