понедељак, 17. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Здравко Понош: Улазак „Косова“ у Парламентарну скупштину НАТО приоритет најмоћнијих, наша делегација имала задатак да тамо наступа говорећи језиком који је за домаћу употребу
Хроника

Здравко Понош: Улазак „Косова“ у Парламентарну скупштину НАТО приоритет најмоћнијих, наша делегација имала задатак да тамо наступа говорећи језиком који је за домаћу употребу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. мај 2024.

Посланик и председник странке Србија центар (СРЦЕ) Здравко Понош наводи да није случајно што на насловним странама дневне штампе заседање Парламентарне скупштине (ПС) НАТО у Софији на којој се одлучује о томе да ли ће Скупштина Косова добити статус придруженог члана није добила толико пажње и наводи да ће уследити разрада на режимским телевизијама.

„Доста је индикативно да су они на ту Парламентарну скупштину НАТО послали делагацију у саставу Наташа Јовановић, Горан Ракић и професор Зоран Драгишић који је једини компентантан. Иначе, у тој српској делагацији која треба да присуствује таквим догађајима има солидан број и опозиционих посланика, међу којима сам и ја и уобичајно је да делегације које се шаљу буду комбиноване. То је нека пракса. Шеф те делегације, господин Ђукановић, одлучио је да пошаље једностраначку делегацију која је очигледно имала задатак да тамо наступа не говорећи језиком који је уважен, него је био за домаћу употребу“, казао је Понош.

О томе шта мисли о уласку Косова у међународне организације, Понош је навео:

„За домаћу јавност прича о пријему у НАТО може да се представи да је нека противничка ствар, па је нормално да они приме Косово у НАТО, а пријем у Савет Европе, то је наша ствар. Улазак Косова у НАТО је нешто што је приоритет оних који су најмоћнији на Западу и зато је ово ствар која се гура јер им треба“, истиче посланик.

Оно што би требало данас да буде речено на Парламентарној скупштини НАТО, према мишљењу нашег саговорника је да Косово ни по чему не задовољава услове да буде у било којој међународној организацији.

„Вучић од Резолуције о Сребреници хтео да направи политички капитал за домаћу употребу“

Усвајање Резолуције о Сребреници, сматра Понош, једна је од ствари која није неочекивана.

Како наводи, Резолуција је направила спољну политичку штету интересима Србије.

„Добрим делом и траљавим односом наше администрације, односно власти боље речено. (…) Ова власт није уопште регистровала на време да то иде у другом смеру, између осталог није ни регистровала зато што је за шефа мисије УН поставила потпуно некомпетентног човека. Кад су схватили у ком смеру то иде, то више није могло да се заустави“, оценио је.

Дипломатска акција у УН била је, према мишљењу Поноша доста траљава, а онда је, како каже, Вучић одлучио да и сам уђе у ту причу.

„Не за то да би то спречио јер је знао да то није могуће, него на један парадоксалан начин да од тога направи политички капитал за домаћу употребу. Конкретно за локалне изборе и он је то урадио на начин који је скандалозан. Пре тога је дефинисао шта је успех, а кад сами дефинишете шта је успех, а не каква су правила игре, онда је могуће разно тумачење. И сад шта имамо? Имамо ту међународну штету и његову домаћу корист и то нас је много коштало“, закључује.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер