четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Реституција може да закомпликује односе са Мађарском али не и са ЕУ
Хроника

Ивица Дачић: Реституција може да закомпликује односе са Мађарском али не и са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. октобар 2011.

БЕОГРАД - Заменик премијера Ивица Дачић изјавио је данас да не очекује да питање примене закона о реституцији заоштри однос Европске уније према Србији.

"Не видим да ће то заоштрити однос Европске уније према Србији, али може да закомпликује односе Мађарске и Србије", рекао је Дачић новинарима поводом најава Будимпеште да ће ставити вето на одлуку о прихватању Србије као кандидата за чланство у ЕУ у децембру, уколико не дође до измена спорних чланова Закона.

Принцип да припадници окупационих снага не могу да имају право на реституцију мора да важи за све, без обзира на националност, нагласио је Дачић и додао да се то односи како на Мађаре, тако и на Србе који су били у окупационим снагама.

"Ми разумемо заинтересованост Мађарске да се реши ово питање, али проблеми треба да се решавају на други начин, уколико постоји могућност за рехабилитацију појединаца", прецизирао је заменик премијера.

Изгласавање Закона о повраћају имовине и обештећењу пратила је полемика о правима на реституцију припадника окупационих снага.

Закон из реституције искључује припаднике окупационих снага које су тада деловале на територији Војводине, против чега су били Савез војвођанских Мађара, као и сама Мађарска, који тврде да се тиме дискриминишу Мађари у Војводини.

Званична Будимпешта је проценила да се ради о закону супротном европској пракси, која допушта само личну кривицу.

Мађарска влада сматра да су тим законом ускраћена права војвођанских Мађара, па је чак наговестила да, уколико се спорне одредбе не измене, неће подржати кандидатуру Србије за чланицу ЕУ.

Министар иностраних послова Мађарске Јанош Мартоњи изјавио је јуче да ће доћи до "озбиљних проблема" уколико у Србији остане на снази у непромењеном облику Закон о враћању имовине и обештећењу.

Шеф мађарске дипломатије није искључио могућност да, у том случају, званична Будимпешта стави вето на одлуку о прихватању Србије као кандидата за чланство у ЕУ током децембарског гласања.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер