Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Ne sedimo na dve stolice, nego na jednoj i ona je čvrsta
Hronika

Ivica Dačić: Ne sedimo na dve stolice, nego na jednoj i ona je čvrsta

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 01. mart 2015.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je danas u Beogradu da je svih 15 država članica Saveta bezbednosti UN podržalo prioritete predsedavanja Srbije OEBS-u, kao i da iz Ukrajine stižu prve dobre vesti.

“

Svih 15 država članica SB UN podržalo je prioritete Srbije u predsedavanju OEBS-u. Najvažnije je da se produži mandat misije OEBS u Ukrajini koji ističe krajem marta. Mandat treba da bude produžen na 12 meseci, a ne na šest kao do sada”, rekao je novinarima Dačić koji je predsedavajući OEBS-u.

On je naveo da je Normandijska četvorka koju čine lideri Nemačke, Francuske, Rusije i Ukrajine poverila misiji OEBS-a u Ukrajini da kontroliše i verifikuje primenu Minskog sporazuma, kojim je predvidjen prekid vatre i povlačenje teškog naoružanja.

Dačić je na redovnoj mesečnoj konferenciji za novinare u Ministarstvu spoljnih poslova naveo da su prethodnih dana stigle “prve dobre vesti iz Ukrajine” kada je reč o primeni Minskog sporazuma, kao i da na istoku te zemlje u dogovoru sa vlastima u Kijevu treba da budu održani lokalni izbori, a da Ustav bude promenjen.

„Ne sedimo na dve stolice, naša stolica je čvrsta“

Beograd -- Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da u odnosima sa Rusijom i EU Srbija ne sedi na dve stolice i da ima svoj stav koji se ceni.

"Ne sedimo na dve stolice, nego na svojoj i ona je čvrsta", izjavio je Dačić i dodao da ne vidi bolji način vođenja spoljne politike od "objektivnog, iskrenog i poštenog pristupa" svim problemima.

Dačić je rekao da ne postoji nikakva dilema da Srbija ima i da će imati prijateljske odnose sa Rusijom, da je to jedan od prioriteta spoljne politike, ali i da je strateški cilj u smislu ukupnog kretanja zemlje članstvo u EU. 

"Svi znaju da smo prijatelji sa Rusijom i da nećemo glasati da joj se uvedu sankcije, ali isto tako i Rusija zna da mi idemo u EU, i kada je reč o Ukrajini svi znaju da imamo principe koje moramo da sprovodimo kao predsedavajući OEBS-a", izjavio je ministar na redovnoj konferenciji za novinare. 

"U tom smislu nemamo nikakvih nesaglasnosti s Rusijom niti se na nas vrši neki pritisak", kazao je Dačić. 

On je istakao da svi imaju svoje interese, ali da Srbija ima svoj stav i da se taj stav ceni. 

Govoreći o poseti Njujorku ove sedmice, Dačić je rekao da je američki državni sekretar DŽon Keri izrazio zadovoljstvo sve značajnijom ulogom Srbije, kao i rezultatima postignutim u regionalnoj saradnji i napretkom u briselskim razgovorima s Prištinom. 

Ministar je Keriju skrenuo pažnju, povodom njegove izjave da je Srbija "na liniji vatre" između Rusije i Zapada, da se na Zapadu ponekad pojednostavljeno gleda na situaciju u Srbiji i njen međunarondi položaj Srbije. 

Keri je, prema rečima Dačića, rekao da nije mislio da nešto loše kaže nego da je isključivo navodio zemlje koje bi se mogle naći pod tim pritiskom. 

Dačić je dodao da na sastanku s Kerijem nije bilo reči o dolasku predsednika SAD Baraka Obame u Srbiju, ali da bi za međusobne odnose njegova poseta bila veoma važna.

"Svaki ministar mora da se bori za svoj medijski prostor"

Ministar inostranih poslova i lider SPS-a Ivica Dačić ne deli mišljenje svog partijskog kolege Branka Ružića da su ministri iz te stranke u medijima marginalizovani zbog modela odnosa sa javnošću koji vodi predsednik Vlade Aleksandar Vučić.

„Glavnu ulogu i reč naravno da ima premijer, a svaki ministar mora da se bori za svoj medijski prostor“, kaže Dačić, i dodaje da je on lično zadovoljan načinom na koji mediji pokrivaju njegove aktivnosti.

Ovog meseca sastanak „Zapadnobalkanske šestorke“ u Prištini

On je najavio da će u martu na poziv hrvatske ministarke inostranih poslova Vesne Pusić posetiti Zagreb, a da je za isti mesec najavljen i sastanak tzv. Zapadnobalkanske šestorke koji će biti održan u Prištini i za koji Srbija još nije dobila potvrdu, ni zvaničan poziv.

Na tom sastanku ministri saobraćaja balkanskih zemalja trebalo bi da razgovaraju o međudržavnim sporazumima u oblasti infrastrukture.

(Tanjug)