четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Не седимо на две столице, него на једној и она је чврста
Хроника

Ивица Дачић: Не седимо на две столице, него на једној и она је чврста

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. март 2015.

Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је данас у Београду да је свих 15 држава чланица Савета безбедности УН подржало приоритете председавања Србије ОЕБС-у, као и да из Украјине стижу прве добре вести.

“

Свих 15 држава чланица СБ УН подржало је приоритете Србије у председавању ОЕБС-у. Најважније је да се продужи мандат мисије ОЕБС у Украјини који истиче крајем марта. Мандат треба да буде продужен на 12 месеци, а не на шест као до сада”, рекао је новинарима Дачић који је председавајући ОЕБС-у.

Он је навео да је Нормандијска четворка коју чине лидери Немачке, Француске, Русије и Украјине поверила мисији ОЕБС-а у Украјини да контролише и верификује примену Минског споразума, којим је предвидјен прекид ватре и повлачење тешког наоружања.

Дачић је на редовној месечној конференцији за новинаре у Министарству спољних послова навео да су претходних дана стигле “прве добре вести из Украјине” када је реч о примени Минског споразума, као и да на истоку те земље у договору са властима у Кијеву треба да буду одржани локални избори, а да Устав буде промењен.

„Не седимо на две столице, наша столица је чврста“

Београд -- Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да у односима са Русијом и ЕУ Србија не седи на две столице и да има свој став који се цени.

"Не седимо на две столице, него на својој и она је чврста", изјавио је Дачић и додао да не види бољи начин вођења спољне политике од "објективног, искреног и поштеног приступа" свим проблемима.

Дачић је рекао да не постоји никаква дилема да Србија има и да ће имати пријатељске односе са Русијом, да је то један од приоритета спољне политике, али и да је стратешки циљ у смислу укупног кретања земље чланство у ЕУ. 

"Сви знају да смо пријатељи са Русијом и да нећемо гласати да јој се уведу санкције, али исто тако и Русија зна да ми идемо у ЕУ, и када је реч о Украјини сви знају да имамо принципе које морамо да спроводимо као председавајући ОЕБС-а", изјавио је министар на редовној конференцији за новинаре. 

"У том смислу немамо никаквих несагласности с Русијом нити се на нас врши неки притисак", казао је Дачић. 

Он је истакао да сви имају своје интересе, али да Србија има свој став и да се тај став цени. 

Говорећи о посети Њујорку ове седмице, Дачић је рекао да је амерички државни секретар Џон Кери изразио задовољство све значајнијом улогом Србије, као и резултатима постигнутим у регионалној сарадњи и напретком у бриселским разговорима с Приштином. 

Министар је Керију скренуо пажњу, поводом његове изјаве да је Србија "на линији ватре" између Русије и Запада, да се на Западу понекад поједностављено гледа на ситуацију у Србији и њен међунаронди положај Србије. 

Кери је, према речима Дачића, рекао да није мислио да нешто лоше каже него да је искључиво наводио земље које би се могле наћи под тим притиском. 

Дачић је додао да на састанку с Керијем није било речи о доласку председника САД Барака Обаме у Србију, али да би за међусобне односе његова посета била веома важна.

"Сваки министар мора да се бори за свој медијски простор"

Министар иностраних послова и лидер СПС-а Ивица Дачић не дели мишљење свог партијског колеге Бранка Ружића да су министри из те странке у медијима маргинализовани због модела односа са јавношћу који води председник Владе Александар Вучић.

„Главну улогу и реч наравно да има премијер, а сваки министар мора да се бори за свој медијски простор“, каже Дачић, и додаје да је он лично задовољан начином на који медији покривају његове активности.

Овог месеца састанак „Западнобалканске шесторке“ у Приштини

Он је најавио да ће у марту на позив хрватске министарке иностраних послова Весне Пусић посетити Загреб, а да је за исти месец најављен и састанак тзв. Западнобалканске шесторке који ће бити одржан у Приштини и за који Србија још није добила потврду, ни званичан позив.

На том састанку министри саобраћаја балканских земаља требало би да разговарају о међудржавним споразумима у области инфраструктуре.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер