уторак, 07. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Између Србије и Косова утврдити нове линије разграничења
Хроника

Ивица Дачић: Између Србије и Косова утврдити нове линије разграничења

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. октобар 2011.

Избори би требало да буду редовни, а то значи да буду у априлу или мају следеће године, уколико не буде неких потреса на политичкој сцени, у смислу да евентуално дође до нестајања парламентарне већине, каже Ивица Дачић, лидер Социјалистичке партије Србије, заменик премијера и министар унутрашњих послова, у разговору за „Политику”. Колико је реално да до таквих турбуленција дође, с обзиром на најаву Либерално-демократске партије да више неће гласати ни за један закон и „затезање” Савеза војвођанских Мађара на појединим питањима, он не може да каже јер, како објашњава, разговоре с партнерима обављају представници највеће странке у коалицији.

„Тако ја не знам шта је суштина захтева и да ли је могуће постићи одређену врсту договора, али мислим да са СВМ-ом треба озбиљно разговарати о целом комплексу питања, па између осталог и о питању постоји ли уопште парламентарна већина или не. ЛДП није део владајуће коалиције, али јесте део неке проевропске групације која је помагала у усвајању закона. Овде, значи, не постоји нека криза на нивоу целе коалиције, већ постоје, да се тако изразим, билатерални проблеми с појединим странкама по разним питањима. И сада је веома битно да се утврди да ли око кључних питања постоји парламентарна већина”, истиче Дачић.

Ком „царству” ћете се приклонити после избора, ДС-у или СНС-у?

Немам намеру да се приклањам било чијем царству. Мој циљ на изборима јесте да прикупим око себе не само припаднике СПС-а, него и друге странке – ПУПС, Јединствену Србију, грађане који би гласали за мене, а не за странку, јер су мој рејтинг и рејтинг странке веома различити. Такође, ми смо отворени за разговоре са синдикатима и ја сам их више пута позивао, као и с другим партијама социјалистичке и социјалдемократске оријентације. Ми смо на прошлим изборима добили 7,6 одсто као коалиција, а нисмо имали ни један одсто простора у медијима...

Сада очекујете више?

Како да не. За мене би био лични пораз да ми освојимо мање него прошли пут на изборима. И сигуран сам, осим у случају да Тадић и Николић директно не направе коалицију...

И даље мислите да је то могуће?

Па ја мислим да је то веома могуће. Мислим да је то једна потпуно реална опција и сигуран сам, с друге стране, да ће и Тадић и Николић то демантовати, што је и нормално, зато што никоме не одговара да унапред говоре да ће да праве коалицију. Па и ја сам демантовао пре избора да ћемо с Тадићем правити коалицију.

Јесте ли свесно обманули бираче?

Нисам ја уопште обмануо бираче, ја само никада нисам желео пре избора да говорим с ким ћемо ми. Пазите, они од нас траже да ми сада кажемо с ким ћемо ићи.

Томиславу Николићу, који вас је доскора „нападао”, сада већ нисте незамисливи за сарадњу и тражи да потпишете споразум пре почетка кампање.

Нарочито му нећемо бити незамисливи после избора. Па ја сам то све у животу прошао. Ја сам омогућио ДСС-у да направи владу када смо је подржавали, па смо после следећих избора имали састанак у Вучићевом стану да се изабере Тома Николић за председника парламента, уз обећање да никада неће променити ту одлуку. Тома је био неколико дана председник парламента да би онда ДСС променио одлуку и с Тадићем направио власт. А да ме, при том, нису ни обавестили о томе, узгред ми само говорећи да би они би хтели са мном, али неће Тадић. Е, ја сам тада решио да никада више нећу зависити од других. Према томе, с ким ћемо ми правити коалицију то је наша ствар. Ми нисмо за једнократну употребу и не желимо да се тако ико односи према нама. И то је моја порука и ДС-у и СНС-у и било коме другоме.

Значи, ипак, није немогуће да правите коалицију и с напредњацима?

За нас је најбоље решење да и после следећих избора наставимо коалицију с ДС-ом, зато што су то две блиске странке у смислу идеологије и чланства у Социјалистичкој интернационали и, пре свега, због тога што смо имали међусобно коректан однос. С друге стране, ми можемо да се волимо колико год хоћемо – ако немамо довољно посланика за формирање власти то могу остати само лепе жеље.

Како ћете сачувати ПУПС од напредњака?

Уверен сам да је наш експеримент који смо започели с ПУПС-ом и ЈС-ом дао своје резултате. Мислим да би било најбоље за нас да наша коалиција наступи на изборима у овом саставу и да као таква разговара можда с још неким партнерима, у смислу да још више ојачамо тај социјални блок који би изашао на изборе.

Многи управо с надолазећим изборима повезују вашу оштрију реторику или, како је рекао Александар Југовић (СПО), „агресивно-патриотску” политику последњих месеци.

Ако бих упоређивао моју реторику и њихову реторику с почетка 90-их година не знам чија би била агресивнија... Али, какве везе имају избори, избори ће бити следеће године, људи ће заборавити шта је ко рекао за два дана, а камоли за шест месеци. Овде је реч о питањима која су тада била актуелна. Уосталом, ја сам то у петак рекао и Штефану Филеу и свима који су били на састанку Савета за европске интеграције – ми имамо потпуно легитимно право да бранимо наше државне и националне интересе. Пазите, Мађари су покренули целу ЕУ због закона о реституцији. Литванци праве проблем за ратификацију ССП-а зато што њихове две фирме имају проблема у пословању у Србији... Сад, једино ми кад кажемо нешто и то што је вазано за део наше територије, испада да смо ми, ето, против европских интеграција. Па то је смешно. Ја сам апсолутно за европске интеграције, али, знате шта, евроинтеграције нису телефон на којем постоји само слушалица без микрофона.

Добијање кандидатуре зависи од наставка дијалога, а наставак дијалога званични Београд је условио решењем ситуације у вези с прелазима Јариње и Брњак. Може ли се проблем прелаза на северу Косова решити на опште задовољство?

Може, уколико постоји спремност за то, спремност пре свега албанске стране. Мислим да ту треба тражити нека компромисна решења која би довела до тога да се тај процес одблокира. Али, оно што је битно, Србија ће применити оно што је до сада договорено, нарочито када је реч о слободи кретања људи.

А шта ако Приштина не буде била спремна на договор о прелазима?

Они не желе да о томе разговарају и преговарају и сада је ЕУ ту као посредник у смислу задовољавања интереса и једне и друге стране. Брњак и Јариње су одувек били третирани другачије него сви други административни прелази.

Шта ће се дешавати наредних дана у вези с барикадама на северу? Командант Кфора је поручио Србима да треба да уклоне барикаде.

Кфор је војска која размишља о начину допремања свега што је потребно за јединице. Ниједна војска, ниједна мисија, не жели да буде у непријатељском окружењу. С тог аспекта је неопходно да дође до неког договора како би све то функционисало на начин да не долази до тежих инцидената. А то значи како да Кфор снабдева своје јединице, а, с друге стране, како да не дође до насилног уклањања барикада. То може бити основ за нове инциденте и то треба избећи по сваку цену.

А колико је реално да заиста дође до насилног уклањања барикада?

То је била идеја још од првог дана. То је и била тактика да Тачи започне акцију па да се врати, а стави Кфор између Срба и њих, с намером да се Срби сукобе с Кфором и Еулексом. Али, Срби не треба да се сукобљавају са онима које не могу да победе.

Значи, треба да се склоне с барикада уколико крену на њих?

Треба једноставно да се води рачуна да се не долази у сукоб с јединицама Кфора и Еулекса. Али, кажем још једном, Србија има пуно право да каже шта су наши легитимни интереси и циљеви, али Србија треба да престане да робује приступу који не схвата да се ситуација на међународном плану изменила. Да би се мирно разрешио спор између Србије и Косова (или Албаније, свеједно) треба да дође до разграничења, да се утврде нове линије разграничења.

Шта то тачно значи? Повлачење границе можда на Ибру?

Где год. Али ново разграничење је нужно јер би то једноставно на неки начин уважило и српске националне интересе на Косову. Данас имамо ситуацију да можемо да изгубимо све.

Јесте ли о тој идеји озбиљније разговарали с Тадићем и с другима у владајућој коалицији?

Не. Они су сви били против тога што сам ја о томе говорио у јавности.

А јесу ли против саме идеје?

Па не знам. Ја сам такође дефинисао идеју да мислим да је неопходан нови Дејтон за Косово, јер ми ћемо бити робови ове ситуације која годинама може да буде само рак-рана наших међусобних односа и уопште ситуације на Балкану. Ја знам да многи сада у међународној заједници сматрају да је ово што говорим екстремистички, али они не схватају да је то за значајан део нашег народа апсолутно неприхватљиво зато што ми сматрамо да је цело Косово и даље Србија. И у једном таквом односу снага мислим да треба уклонити разлог због којег се Срби и Албанци свађају, извући им тепих испод ногу. Свађају се само због територије. Каква је сад корист да имате државу у којој царинике морате хеликоптерима да пребацујете на Брњак и Јариње. И, с друге стране, каква би то била држава у којој би Подујево или Ђаковица били сматрани саставним делом Србије, а у које бисмо морали да идемо тенковима.

Зашто нико из власти не говори шта реално може да се добије на Косову? Ви мислите да је идеја о разграничењу реална?

Ја мислим да је реална ако станемо иза тога. Иначе ће реално бити да не добијемо ништа. Не знам да ли људи схватају – ако не станемо иза овога о чему ја говорим, да је једино што следеће можемо да добијемо, највише – да четири општине на северу имају неку врсту аутономије у оквиру Косова.

А како бисте ту вашу идеју представили Србима јужно од Ибра? Како бисте их у том случају задржали на тим просторима?

Ја никад нисам дефинисао Ибар као линију разграничења. Мислим да ту треба имати у виду, наравно, специфичан положај севера, положај енклава и верских и историјских споменика које имамо на КиМ. Ту треба тражити одређена решења, наравно, али је ситуација веома различита. И несумњиво да Срби морају да буду свесни да, иако су преко Ибра, решење је да остану ту, да Србија треба да им помогне да остану ту. Како опстају Албанци у Прешеву и Бујановцу?

Да ли тај план разграничења подразумева и формално признање тог јужног дела Косова као косовске државе?

Пошто нико не прихвата моју идеју, ја је нисам даље разрађивао. Али, сматрам да би то била тачка у нашим сукобима која би омогућила неки нови почетак. И зашто то не би и било урађено уколико бисмо ми задовољили наше државне и националне интересе. Ја знам да је за то неопходан нови концепт, нови устав и све остало. Никад нисам говорио о томе да треба насилно да остваримо своје идеје, ја само дајем идеју на разматрање. Ако људи кажу да је лоша, нека кажу која је боља.

Хоћемо ли због Косова изгубити ЕУ?

Не верујем. С друге стране, знате ли да смо до пре три месеца говорили да ћемо због Ратка Младића да изгубимо Европу, па смо га ухапсили и сад нико више не спомиње Младића. Значи, ако им дате Косово, следеће може да буде нешто друго. Зашто бисмо ми губили европску линију ако бисмо се залагали за наше легитимне инетересе на Косову. Уосталом, ни ЕУ као таква није признала независност Косова.

Да ли, као православни хришћанин, имате моралну дилему због тога што сте примили орден Белог анђела заједно с владиком Пахомијем?

Ако ту моралну дилему нема патријарх, зашто бих је ја имао (пошто смо заједно примили орден). Списак добитника је био дужи, а ја нисам одлучивао коме ће га дати.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер