Početna strana > Hronika > Ivica Dačić: Dok su ranije američke administracije tražile da priznamo Kosovo Trampova administracija je promenila stav
Hronika

Ivica Dačić: Dok su ranije američke administracije tražile da priznamo Kosovo Trampova administracija je promenila stav

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 17. februar 2019.

 Stav američke administracije po pitanju Kosova i Metohije je sada promenjen, dok su ranije administracije od Srbije tražile priznanje nezavisnosti Kosova, Trampova se zalaže za kompromis između Beograda i Prištine, izjavio danas šef srpske diplomatije Ivica Dačić.

Predsednik Socijalističke partije Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić prisustvovao je danas promociji zemalja koje su povukle priznanje Kosova i rekao da su i te zemlje zaslužne što je Srbija uspela da vrati pitanje Kosova na dnevni red.

On je novinarima na platou ispred gradske opštine Zvezdara rekao da Srbija želi trajno rešenje i mir, ali da neće uraditi ništa što bi ugrozilo njene nacionalne interese i da će nastaviti da se zalaže za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova.

Upitan o čestitki predsednika SAD Donalda Trampa u kojoj je naveo da „Srbija i Kosovo treba da postignu sporazum koji bi podrazumevao međusobno priznanje“, Dačić je rekao da se stav SAD pomerio u odnosu na ranije administracije i da sada i Amerika podržave pregovore i rešenje oko koga se dogovore dve strane.

- Šta je ovde tendencija? Dogovorite se, napravite kompromis i onda međusobno da se priznate. Sada je promenjena priča - rekao je Dačić.

U svakom slučaju, kaže Dačić, Srbija želi trajno rešenje, kompromisno, ali neće dozvoliti da bude ponižavana i da državni interesi budu ugroženi.

- Posle 11 godina od jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, jasno je da je projekat Prištine doživeo potpuni poraz, jer bez dogovora sa Beogradom nema rešenja tog pitanja i to je najveći doprinos srpske politike koji smo dali u proteklom periodu - izjavio je danas šef srpske diplomatije Ivica Dačić.

Dačić je istakao da ne zna šta Priština danas slavi i upitao šta su oni uradili za 11 godina.

- Jesu li postali članovi UN, OEBS-a i drugih međunarodnih organizacija, Saveta Evrope, Uneska, Interpola? Koliko im vremena treba za tako nešto? Taj projekat je osuđen na neuspeh, zato je rešenje samo u dijalog - naglasio je Dačić.

On je, na promociji 13 država koje su povukle priznanje Kosova "Srbija se čuva diplomatijom", ukazao da je važno što je tema Kosova i Metohije vraćena na dnevni red važnih svetskih foruma i da je danas situcija takva da se bez kompromisa ne može doći do trajnog rešenja.

- Velika zasluga pripada i zemljama koje su povukle priznanje, jer mnogo je teže razgovarati sa zemljama koje su već donele odluku o prizanju - rekao je Dačić.

Podsetio je da su za vreme vlasti "koja sada protestuje", Borisa Tadića i Vuka Jeremića, 84 zemlje priznale Kosovo, a da je, od kada je on minsitar spoljnih poslova, devet zemalja priznalo, a 13 povuklo priznanje.

- Ali, to nije dovoljno i mi ćemo sa politikom povlavčejna priznanja nastaviti - poručio je Dačić, koji je i predsednik SPS.

Dačić je pristalicama Socijalističke partije Srbije (SPS) poručio "da su kroz istoriju socijaliste opštuživali za svašta, ali da socijalisti nikada nisu bili izdajnici".

Na platou ispred opštine Zvezdara puštana je muzika iz 13 zemalja koje su povukle priznanje nezavisnosti Kosova, izloženi su panoi sa osnovnim informacijama o tim zemljama, a okupljenima su deljene čokoladice i galete koje su na omotu imale zastave te zemlje.

Zemlje koje su povukle priznanje su: Sao Tome i Principe, Surinam, Gvineja Bisao, Burduni, Liberija, Papau Nova Gvineja, Lesoto, Komonvelt Dominika, Grenada, Unija komora, Solomonska ostrva, Republika Palau i Madagaskar.

Videti još:

Donald Tramp u čestitki Vučiću povodom Dana državnosti Srbije: Uzajamno priznanje Srbije i Kosova treba da bude centralni element trajne normalizacije odnosa

(Tanjug, Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner