субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Док су раније америчке администрације тражиле да признамо Косово Трампова администрација је променила став
Хроника

Ивица Дачић: Док су раније америчке администрације тражиле да признамо Косово Трампова администрација је променила став

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. фебруар 2019.

 Став америчке администрације по питању Косова и Метохије је сада промењен, док су раније администрације од Србије тражиле признање независности Косова, Трампова се залаже за компромис између Београда и Приштине, изјавио данас шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

Председник Социјалистичке партије Србије и министар спољних послова Ивица Дачић присуствовао је данас промоцији земаља које су повукле признање Косова и рекао да су и те земље заслужне што је Србија успела да врати питање Косова на дневни ред.

Он је новинарима на платоу испред градске општине Звездара рекао да Србија жели трајно решење и мир, али да неће урадити ништа што би угрозило њене националне интересе и да ће наставити да се залаже за повлачење признања независности Косова.

Упитан о честитки председника САД Доналда Трампа у којој је навео да „Србија и Косово треба да постигну споразум који би подразумевао међусобно признање“, Дачић је рекао да се став САД померио у односу на раније администрације и да сада и Америка подржаве преговоре и решење око кога се договоре две стране.

- Шта је овде тенденција? Договорите се, направите компромис и онда међусобно да се признате. Сада је промењена прича - рекао је Дачић.

У сваком случају, каже Дачић, Србија жели трајно решење, компромисно, али неће дозволити да буде понижавана и да државни интереси буду угрожени.

- После 11 година од једнострано проглашене независности Косова, јасно је да је пројекат Приштине доживео потпуни пораз, јер без договора са Београдом нема решења тог питања и то је највећи допринос српске политике који смо дали у протеклом периоду - изјавио је данас шеф српске дипломатије Ивица Дачић.

Дачић је истакао да не зна шта Приштина данас слави и упитао шта су они урадили за 11 година.

- Јесу ли постали чланови УН, ОЕБС-а и других међународних организација, Савета Европе, Унеска, Интерпола? Колико им времена треба за тако нешто? Тај пројекат је осуђен на неуспех, зато је решење само у дијалог - нагласио је Дачић.

Он је, на промоцији 13 држава које су повукле признање Косова "Србија се чува дипломатијом", указао да је важно што је тема Косова и Метохије враћена на дневни ред важних светских форума и да је данас ситуција таква да се без компромиса не може доћи до трајног решења.

- Велика заслуга припада и земљама које су повукле признање, јер много је теже разговарати са земљама које су већ донеле одлуку о призању - рекао је Дачић.

Подсетио је да су за време власти "која сада протестује", Бориса Тадића и Вука Јеремића, 84 земље признале Косово, а да је, од када је он минситар спољних послова, девет земаља признало, а 13 повукло признање.

- Али, то није довољно и ми ћемо са политиком повлавчејна признања наставити - поручио је Дачић, који је и председник СПС.

Дачић је присталицама Социјалистичке партије Србије (СПС) поручио "да су кроз историју социјалисте општуживали за свашта, али да социјалисти никада нису били издајници".

На платоу испред општине Звездара пуштана је музика из 13 земаља које су повукле признање независности Косова, изложени су панои са основним информацијама о тим земљама, а окупљенима су дељене чоколадице и галете које су на омоту имале заставе те земље.

Земље које су повукле признање су: Сао Томе и Принципе, Суринам, Гвинеја Бисао, Бурдуни, Либерија, Папау Нова Гвинеја, Лесото, Комонвелт Доминика, Гренада, Унија комора, Соломонска острва, Република Палау и Мадагаскар.

Видети још:

Доналд Трамп у честитки Вучићу поводом Дана државности Србије: Узајамно признање Србије и Косова треба да буде централни елемент трајне нормализације односа

(Танјуг, Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер