субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Истражна комисија УН прети Ким Џонг Уну процесом пред МКС у Хагу
Хроника

Истражна комисија УН прети Ким Џонг Уну процесом пред МКС у Хагу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. фебруар 2014.

ЖЕНЕВА – Истражна комисија УН запретила је данас председнику Северне Кореје Киму Џонг-уну да ће га судски гонити пред Међународним кривичним судом (МКС) за масовна кршења људских права.

Пре објављивања детаљног извештаја комисије УН о ситуацији у Северној Кореји, Пјонгјанг је категорички одбацио цео текст оценивши да је то „производ политизације људских права од стране УН, Европске уније и Јапана у сагласности с непријатељском политиком САД”.

У писму упућеном Киму, истражна комисија је навела да ће сви који су криви „укључујући и њега” одговарати за та дела у Међународном кривичном суду.

То је прва таква претња упућена једном председнику који је на функцији.

Мало је, међутим, вероватно да би Савет безбедности УН одлучио да се званичницима Северне Кореје суди у МКС-у, јер би Кина, као савезник Пјонгјанга, ставила вето на ту одлуку.

Комисија је утврдила да су у Северној Кореји почињени злочини против човечности и предлаже да се њени налази упуте Међународном кривичном суду у Хагу, рекли су извори упознати са тим случајем.

Комисија која је годину дана водила истрагу нашла је доказе о читавом низу таквих злочина, укључујући „истребљење”, „злочине против човечности према становништву које гладује” и распрострањену кампању отмица појединаца у Јужној Кореји и Јапану.

Трочлану комисију коју предводи аустралијски судија у пензији Мајкл Кирби основала је Комисија УН за људска права у марту 2013. у најозбиљнијем међународном покушају да се испитају наводи о систематском кршењу људских права у Северној Кореји, ауторитарној и изолованој држави, познатој по својим политичким затворима, репресији и глади која је однела стотине хиљада живота током 1990-их.

У дугом извештају закључује се да сведочења и друге информације које је комисија добила пружају разумну основу за покретање кривичне истраге компетентног националног или међународног судског тела.

Чланови комисије који су обавили јавна саслушања 80 жртава и других сведока у Сеулу, Токију, Лондону и Вашингтону, али не и у самој Северној Кореји где им је приступ онемогућен, предлажу да Савет безбедности УН проследи њихове налазе Међународном кривичном суду у Хагу.

Препоручује се да савет установи „структуру” која ће помоћи да се обезбеди испитивање одговорности, посебно у случају злочина против човечности, на основу докумената и доказа које је комисија припремила.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер