Početna strana > Hronika > Istražna komisija UN preti Kim DŽong Unu procesom pred MKS u Hagu
Hronika

Istražna komisija UN preti Kim DŽong Unu procesom pred MKS u Hagu

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 17. februar 2014.

ŽENEVA – Istražna komisija UN zapretila je danas predsedniku Severne Koreje Kimu DŽong-unu da će ga sudski goniti pred Međunarodnim krivičnim sudom (MKS) za masovna kršenja ljudskih prava.

Pre objavljivanja detaljnog izveštaja komisije UN o situaciji u Severnoj Koreji, Pjongjang je kategorički odbacio ceo tekst ocenivši da je to „proizvod politizacije ljudskih prava od strane UN, Evropske unije i Japana u saglasnosti s neprijateljskom politikom SAD”.

U pismu upućenom Kimu, istražna komisija je navela da će svi koji su krivi „uključujući i njega” odgovarati za ta dela u Međunarodnom krivičnom sudu.

To je prva takva pretnja upućena jednom predsedniku koji je na funkciji.

Malo je, međutim, verovatno da bi Savet bezbednosti UN odlučio da se zvaničnicima Severne Koreje sudi u MKS-u, jer bi Kina, kao saveznik Pjongjanga, stavila veto na tu odluku.

Komisija je utvrdila da su u Severnoj Koreji počinjeni zločini protiv čovečnosti i predlaže da se njeni nalazi upute Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu, rekli su izvori upoznati sa tim slučajem.

Komisija koja je godinu dana vodila istragu našla je dokaze o čitavom nizu takvih zločina, uključujući „istrebljenje”, „zločine protiv čovečnosti prema stanovništvu koje gladuje” i rasprostranjenu kampanju otmica pojedinaca u Južnoj Koreji i Japanu.

Tročlanu komisiju koju predvodi australijski sudija u penziji Majkl Kirbi osnovala je Komisija UN za ljudska prava u martu 2013. u najozbiljnijem međunarodnom pokušaju da se ispitaju navodi o sistematskom kršenju ljudskih prava u Severnoj Koreji, autoritarnoj i izolovanoj državi, poznatoj po svojim političkim zatvorima, represiji i gladi koja je odnela stotine hiljada života tokom 1990-ih.

U dugom izveštaju zaključuje se da svedočenja i druge informacije koje je komisija dobila pružaju razumnu osnovu za pokretanje krivične istrage kompetentnog nacionalnog ili međunarodnog sudskog tela.

Članovi komisije koji su obavili javna saslušanja 80 žrtava i drugih svedoka u Seulu, Tokiju, Londonu i Vašingtonu, ali ne i u samoj Severnoj Koreji gde im je pristup onemogućen, predlažu da Savet bezbednosti UN prosledi njihove nalaze Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu.

Preporučuje se da savet ustanovi „strukturu” koja će pomoći da se obezbedi ispitivanje odgovornosti, posebno u slučaju zločina protiv čovečnosti, na osnovu dokumenata i dokaza koje je komisija pripremila.

(Beta-AFP)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner