петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Историјски пораз странке ЦДУ Ангеле Меркел на покрајинским изборима
Хроника

Историјски пораз странке ЦДУ Ангеле Меркел на покрајинским изборима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. март 2011.

Хришћанско-демократска унија (ЦДУ) савезне канцеларке Ангеле Меркел доживела је до сада незапамћени пораз на изборима у савезној покрајини Баден-Виртемберг освојивши 38 одсто гласова, више од шест одсто мање него пре пет година.

Први пут после 58 година конзервативци неће водити владу у овој федералној јединици која је најразвијенији регион Европске уније (ЕУ).

Такође по први пут у историји СР Немачке ће после данашњих избора у Баден-Виртембергу политичар странке постати председеник једне немачке покрајинске владе.

Сензацијом су медији одмах по објављивању првих поузданих прогноза у 18.00 часова назвали то што су убедљиву већину од преко 48 одсто гласова освојиле опозиционе странке - Зелени (25 одсто) и Социјалдемократска партија Немачке СПД (23,5 одсто).

Назапамћен резултат су Зелени постигли данас и у Рајнланд-Пфалцу где се такође бирао нови парламент - освојили су 17 одсто гласова.

То значи да ће ући у владајућу коалицију са СПД која је изгубила додуше 10,5 одсто у односну на изборе 2006. али ипак са 35,5 одсто довољно за састав нове владе.

Јер, не само да је ЦДУ у овој федералној јединици освојила 34 одсто, већ њен потенцијални коалициони партнер, са којим конзервативци владају и на савезном нивоу у Берлину, Либерали, уопште нису ушсли у парламент.

Странка шефа дипломатије Гида Вестервелеа је у Баден-Виртембергу освојила пет одсто и сасвим је могуће, да ако се резултат током вечери и бројања гласова буде смањивао, у парламенту ове савезне покајине уопште не буде засупљена.

Огроман успех Зелени су постигли пре свега зато што је после катастрофе у јапанској атомској централи Фукушима и у Немачкој изнова драматично отворено питање даљег коришћења нуклеарне енергије.

При томе се на симпатије грађана очито није позитивно одразио преокрет који је влада начинила у атомској политици проглашавајући мораторијум на ранију одлуку о продужењу рока за затварање нуклеарки и привремено затварајући седам најстаријих нуклеарних електрана.

Резултати данашњих избора озбиљно ће се одразити и на ситуацију у Берлину, непуне две године после доласка на власт конзервативно-либералне владе.

С једне стране може се очекивати да ће распламсати не само унутарпартијске расправе, већ и међу странкама на власти - хришћанским демократама и либералима, и то како о досадашњим грешкама и промашајима, тако и о будућим политичким потезима.

Поред тога, влади канцеларке Меркел ће бити још теже него до сада да за планиране законске измене обезбеди сагласност већа покрајина савезног парламента, Бундесрата, у којем опозиција већ од избора у Северној Рајни - Вестфалији и Хамбургу ионако има већину.

(Beta)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер