Početna strana > Hronika > Istorijski poraz stranke CDU Angele Merkel na pokrajinskim izborima
Hronika

Istorijski poraz stranke CDU Angele Merkel na pokrajinskim izborima

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 28. mart 2011.

Hrišćansko-demokratska unija (CDU) savezne kancelarke Angele Merkel doživela je do sada nezapamćeni poraz na izborima u saveznoj pokrajini Baden-Virtemberg osvojivši 38 odsto glasova, više od šest odsto manje nego pre pet godina.

Prvi put posle 58 godina konzervativci neće voditi vladu u ovoj federalnoj jedinici koja je najrazvijeniji region Evropske unije (EU).

Takođe po prvi put u istoriji SR Nemačke će posle današnjih izbora u Baden-Virtembergu političar stranke postati predsedenik jedne nemačke pokrajinske vlade.

Senzacijom su mediji odmah po objavljivanju prvih pouzdanih prognoza u 18.00 časova nazvali to što su ubedljivu većinu od preko 48 odsto glasova osvojile opozicione stranke - Zeleni (25 odsto) i Socijaldemokratska partija Nemačke SPD (23,5 odsto).

Nazapamćen rezultat su Zeleni postigli danas i u Rajnland-Pfalcu gde se takođe birao novi parlament - osvojili su 17 odsto glasova.

To znači da će ući u vladajuću koaliciju sa SPD koja je izgubila doduše 10,5 odsto u odnosnu na izbore 2006. ali ipak sa 35,5 odsto dovoljno za sastav nove vlade.

Jer, ne samo da je CDU u ovoj federalnoj jedinici osvojila 34 odsto, već njen potencijalni koalicioni partner, sa kojim konzervativci vladaju i na saveznom nivou u Berlinu, Liberali, uopšte nisu ušsli u parlament.

Stranka šefa diplomatije Gida Vestervelea je u Baden-Virtembergu osvojila pet odsto i sasvim je moguće, da ako se rezultat tokom večeri i brojanja glasova bude smanjivao, u parlamentu ove savezne pokajine uopšte ne bude zasupljena.

Ogroman uspeh Zeleni su postigli pre svega zato što je posle katastrofe u japanskoj atomskoj centrali Fukušima i u Nemačkoj iznova dramatično otvoreno pitanje daljeg korišćenja nuklearne energije.

Pri tome se na simpatije građana očito nije pozitivno odrazio preokret koji je vlada načinila u atomskoj politici proglašavajući moratorijum na raniju odluku o produženju roka za zatvaranje nuklearki i privremeno zatvarajući sedam najstarijih nuklearnih elektrana.

Rezultati današnjih izbora ozbiljno će se odraziti i na situaciju u Berlinu, nepune dve godine posle dolaska na vlast konzervativno-liberalne vlade.

S jedne strane može se očekivati da će rasplamsati ne samo unutarpartijske rasprave, već i među strankama na vlasti - hrišćanskim demokratama i liberalima, i to kako o dosadašnjim greškama i promašajima, tako i o budućim političkim potezima.

Pored toga, vladi kancelarke Merkel će biti još teže nego do sada da za planirane zakonske izmene obezbedi saglasnost veća pokrajina saveznog parlamenta, Bundesrata, u kojem opozicija već od izbora u Severnoj Rajni - Vestfaliji i Hamburgu ionako ima većinu.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner