петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ИАЕА: Несреће у Фукушими и Чернобилу потпуно различите
Хроника

ИАЕА: Несреће у Фукушими и Чернобилу потпуно различите

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. април 2011.

Снажна експлозија у Чернобилу, са реактором који ради, послала је велике количине радиоактивности у атмосферу, док су у Фукушими реактори били искључени и није било експлозије унутар сигурносног омотача.

БЕЧ – Ситуација у комплексу хаварисане јапанске атомске централе Фукушима је „потпуно различита” од оне у Чернобилу пре 25 година, иако су обе стављене на исти, највиши ниво на скали нуклеарних и радиолошких догађаја, речено је данас у Међународној агенцији за атомску енергију (ИАЕА) у Бечу.

„Фукушима и Чернобил су врло различити”, рекао је новинарима шеф оделења за нуклеарну безбедност у ИАЕА Денис Флори.

Јапанске власти данас су кризу у атомској централи Фукушима су прогласиле нуклеарним инцидентом седмог степена, на скали Инес Међународне агенције, чиме је он изједначен са чернобилском катастрофом из априла 1986. године.

Као разлог за подизање опасности с петог на седми, највиши степен, наведено је кумулативно цурење радијације из Фукушиме један у ваздух, пијаћу воду, биљке и морску воду.

Флори је рекао да се ради о две „потпуно различите несреће” и да је ниво емисије радиоактивности из Чернобила био знатно другачији.

Он је истакао да је одлука о преласку на ниво седам, што представља „несрећу великих размера” са „знатним утицајем на здравље и животну средину”, у Јапану донета на основу укупних радиоактивних испуштања.

Према јапанским властима то је до сада износило 370.000 терабекерела, док је у Чернобилу то испуштање износило 5,2 милиона терабекерела, рекао је Флори.

Он је још рекао да су механизми несреће различити, да је катастрофа у Чернобилу изазвана људском грешком и грешком у концепцији док је криза у Фукушими резултат земљотреса и цунамија потпуно неуобичајене јачине.

Снажна експлозија у Чернобилу, са реактором који ради, послала је велике количине радиоактивности у атмосферу, док су у Фукушими реактори били искључени и није било експлозије унутар сигурносног омотача.

Званичник ИАЕА рекао је да јапанске власти не би ништа другачије радиле да су раније подигле ниво опасности на скали Инес.

Флори је додао да ситуација у Фукушими остаје врло озбиљна али да има првих знакова опоравка неких фунција, на пример напајања система хлађења реактора.

(Бета-АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер