Početna strana > Hronika > IAEA: Nesreće u Fukušimi i Černobilu potpuno različite
Hronika

IAEA: Nesreće u Fukušimi i Černobilu potpuno različite

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. april 2011.

Snažna eksplozija u Černobilu, sa reaktorom koji radi, poslala je velike količine radioaktivnosti u atmosferu, dok su u Fukušimi reaktori bili isključeni i nije bilo eksplozije unutar sigurnosnog omotača.

BEČ – Situacija u kompleksu havarisane japanske atomske centrale Fukušima je „potpuno različita” od one u Černobilu pre 25 godina, iako su obe stavljene na isti, najviši nivo na skali nuklearnih i radioloških događaja, rečeno je danas u Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA) u Beču.

„Fukušima i Černobil su vrlo različiti”, rekao je novinarima šef odelenja za nuklearnu bezbednost u IAEA Denis Flori.

Japanske vlasti danas su krizu u atomskoj centrali Fukušima su proglasile nuklearnim incidentom sedmog stepena, na skali Ines Međunarodne agencije, čime je on izjednačen sa černobilskom katastrofom iz aprila 1986. godine.

Kao razlog za podizanje opasnosti s petog na sedmi, najviši stepen, navedeno je kumulativno curenje radijacije iz Fukušime jedan u vazduh, pijaću vodu, biljke i morsku vodu.

Flori je rekao da se radi o dve „potpuno različite nesreće” i da je nivo emisije radioaktivnosti iz Černobila bio znatno drugačiji.

On je istakao da je odluka o prelasku na nivo sedam, što predstavlja „nesreću velikih razmera” sa „znatnim uticajem na zdravlje i životnu sredinu”, u Japanu doneta na osnovu ukupnih radioaktivnih ispuštanja.

Prema japanskim vlastima to je do sada iznosilo 370.000 terabekerela, dok je u Černobilu to ispuštanje iznosilo 5,2 miliona terabekerela, rekao je Flori.

On je još rekao da su mehanizmi nesreće različiti, da je katastrofa u Černobilu izazvana ljudskom greškom i greškom u koncepciji dok je kriza u Fukušimi rezultat zemljotresa i cunamija potpuno neuobičajene jačine.

Snažna eksplozija u Černobilu, sa reaktorom koji radi, poslala je velike količine radioaktivnosti u atmosferu, dok su u Fukušimi reaktori bili isključeni i nije bilo eksplozije unutar sigurnosnog omotača.

Zvaničnik IAEA rekao je da japanske vlasti ne bi ništa drugačije radile da su ranije podigle nivo opasnosti na skali Ines.

Flori je dodao da situacija u Fukušimi ostaje vrlo ozbiljna ali da ima prvih znakova oporavka nekih funcija, na primer napajanja sistema hlađenja reaktora.

(Beta-AFP)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner