петак, 13. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Харис Силајџић: Нема добрих односа док Србија не призна одговорност за злочине
Хроника

Харис Силајџић: Нема добрих односа док Србија не призна одговорност за злочине

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. јул 2009.

У Меморијалном центру Поточари код Сребренице јуче је обележена 14. годишњица трагичних сребреничких догађаја из јула 1995. године. У присуству више хиљада најближих сродника, представника власти БиХ, међународне заједнице, како је саопштено, сахрањени су посмртни остаци 534 жртве. Бошњачки члан Председништва БиХ Харис Силајџић поручио је са скупа да би било „веома значајно када би и Србија усвојила резолуцију Европског парламента којом су све земље Европе позване да 11. јул обележавају као дан сећања на Сребреницу“. То би, према Силајџићу, била и „почаст жртвама“, али и „враћање наде у заједничку будућност на овим просторима“.

- Нашим суседима, а посебно Србији, поручујем са овог места да желимо добросуседске односе, али да то није могуће док Србија не призна одговорност за злочине које је починио претходни режим, и док држи Младића на слободи. Признање није знак слабости, већ знак снаге и храбрости - поручио је Силајџић Србији јуче из Поточара.

Добро обезбеђеним путем кроз Братунац, који су покривале јаке патроле полиције, а надгледали представници међународних снага, јуче ујутру у Поточаре су у дугим колонама сатима улазили учесници јучерашњег скупа. Представници дипломатског кора у Поточаре су стигли заједно, без видног обезбеђења, једино су америчког амбасадора Чарлса Инглиша сво време чували видно присутни наоружани бодигардови који су све време држали на оку и новинаре и људе около. Сам амбасадор, одмах на улазу у Меморијални центар изјавио је да све што около види, доживљава „веома емотивно“, додавши тек да није добро што се обележавању сребреничке трагедије додаје „политичка нота“. Око поднева, када је верски део скупа увелико почео, у простор Меморијалног центра, уз одобравање окупљених, стигле су представнице Жена у црном из Београда, које су око великог мермерног споменика развиле црни транспарент „Не заборавимо геноцид у Сребреници“.

Инглиш је први и говорио на скупу, подсетивши на речи америчког председника Обаме да су сребренички догађаји „велика мрља на колективној савести човечанства“.

- Морамо признати да свет није ништа учинио да спречи покољ који се овде десио. Они који поричу сребренички геноцид, који га минимизирају чине да мрља постане још већа - проучио је амерички амбасадор уз поруку окупљенима да „амерички народ саосећа у тузи Сребренице“.

Високи представник међународне заједнице Валентин Инцко рекао је да у Поточарима осећа - немоћ, и да нема речи да опише „тугу коју осећа“.

- Истина и правда, а не освета су пут ка миру. Ипак, највећи споменик жртвама Сребренице јесте Босна и Херцеговина. Свим рахметлијама у Потчарима желим рахмет и џенет - рекао је Инцко.

На спомен-обележје страдалим Бошњацима венац је јуче положила и делегација Владе Републике Српске, коју су предводили министар трговине Предраг Глухаковић и министар за избеглице Омер Бранковић.

У Братунцу данас ће, на Петровдан, бити обележена годишњица страдања Срба у последњем рату.

(Глас јавности)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер