недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хајнц Вилхелм: 5. октобар је био прекретница у српској историји, Србија ће у наредних 15 година сигурно ући у Европску унију
Хроника

Хајнц Вилхелм: 5. октобар је био прекретница у српској историји, Србија ће у наредних 15 година сигурно ући у Европску унију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. јун 2015.

Поводом 15 година немачко-српске развојне сарадње данас је организована свечаност и трећа Флоатинг конференција на броду МС Делта стар, који ће пловити од Смедерева до Београда.

Годишњица се обележава у организацији Немачке организације за међународну сарадњу - ГИЗ и Амбасаде Немачке у Србији.

На конференцији учествује и немачки амбасадор Хајнц Вилхелм.

 - Пети октобар 2000. године је био прекретница у српској историји и од тада почиње наша сарадња на разним пројектима из више области. Нисмо ту да причамо ста треба да радите, већ да вам предложимо пројекте који могу бити корисни да их заједно спроведемо. Немачка је за 15 година у Србију уложила 1,6 милијарди евра у развојну помоћ, наравно већина тог новца су кредити који морају бити враћени - рекао је Хајнц Вилхем, амбасадор Немачке у Србији.

Он је додао да је сарадња са Србијом веома важна.

- Србија је наша највећа инвестиција и највише новца улажемо у њу. Ово јесте мала земља али нам је веома важна - рекао је он.

Дунав плутајућој конференцији присуствује и Кори Удовички која каже да је рађе дошла на "радни део конференције" на ком се прича о проблемима и пројектима него само свечаности.

- Немачка помоћ је далеко присутнија него што се то зна. Наш циљ је да се више угледамо на Немачку јер као држава имамо много да научимо од њих. Пре свега то како да привреда, држава и радници заједно сарађују и договарају се како да најбоље искористе и улажу ограничене ресурсе - каже Удовички и додаје да се нада да ће Немачка у Србију улагати барем наредних 5 до 10 година.

Вилхем је додао и да највећи проблем у сарадњи ове две земље представља усаглашавање између владе и донатора.

- Често пројекат не успе јер је тешко усаглашавање између владе и донора. То нам је протеклих година била слабија тачка, али на њој се све више ради. Ипак, много тога смо постигли у области инфрастуктуре, а сада морамо да се побринемо за заштиту Дунава у који се и даље испушта велика количина отпадних вода - рекао је амбасадор.

Удовички је на то одговорила да она није упозната са проблемима усаглашавања владе и донора, али и да сви они морају да науче да пројекте планирају две године унапред.

- Блиска, флексибилна, брза и помоћ усмерена на опоравак привреде. То је помоћ која је Србији потребна - објаснила је Удовички.

Учесници панела сложили су се да је еколошки развој и помоћ Србији ка Европској унији сада најбитнији пројекат Немачке у Србији.

- Србија ће у наредних 15 година сигурно бити део ЕУ и наша развојна помоц јој неће још дуго бити потребна - рекао је амбасадор.

(Блиц)

"Немачка највећи билатерални донатор Србији"

Немачки амбасадор у Србији Хајнц Вилхелм изјавио је данас да је од 2000. године Немачка највећи билатерални и мултилатерални донатор Србији.

Он је на пријему поводом 15 година немачко-српске развојне сарадње на броду МС Делта стар рекао да немачке донације нису толико видљиве као на пример Јапанске, наводећи пример јапанских аутобуса као донације Београду који су видљиви на сваком кораку, додајући да то не значи да помоћ Немачке Србији није велика.

Он је прецизирао да Немачка пружа развојну помоћ Србији ''дискретно'' и у великом обиму, наводећи пример изградње водовода и снабдевања бројних локалних самоуправа пијаћом водом.

''Ми смо највећи билатерални донатор, а истовремено смо присутни и као мултилатерални донатор, јер је наш удео у помоћи Европске уније која стиже у Србију веома велики'', рекао је Вилхелм.

Он је подсетио да је немачко - српска сарадња почела 2000. године и да су Немци уложили више од 1,6 милијарди евра у Србију.

Руководилац одељења за развој у амбасади Немачке Јирген Смит је рекао да немачки пројекти имају велико дејство у Србији и, такође, указао да они нису толико уочљиви као што заслужују да буду.

Он је навео да Немачка има партнерски однос са Србијом приликом спровођења њених пројеката.

''Ми не кажемо Србији шта треба да ради, већ нам она предлаже интересантне пројекте'', рекао је Смит.

Он је навео неколико пројеката који су у Србији реализовани захваљујући немачкој развојној помоћи, а неки од њих су оснивање 150 канцеларија за младе, разни пројекти водоснабдевања у локалним самоуправама...

Истичући да је у Србији организован и пилот пројекат увођења модела дуалног образовања који се у Немачкој добро показао, он је истакао да се тај пројекат и у Србији показао као позитиван.

Он је навео и да је Немачка спремна да пренесе у већој мери пројекат дуалног образовања.

Такође, указао је да се Немачка ангажовала у увођењу био тржишта у Србију који доприноси одрживом привредном развоју.

"Србија конструктиван играч у региону"

''Србија је данас веома конструктиван играч у региону. Има добре односе са свим суседима, преговори са Косовом су у току те сматрам да ако погледате Србију данас и упоредите је са земљом у коју сам дошао пре три године, то је огроман напредак'', рекао је Вилхелм Танјугу.

Он је додао да у наредном периоду следе веома важни, а могуће и круцијални, дани за Србију.

У том смислу, немачки амбасадор је оценио да је одлука премијера Александра Вучића да оде у Сребреницу, како би одао почаст жртвама, добра, али исто тако и додао да се нада да ће преговори у Бриселу донети резултате.

Он је подсетио да доста тога из Бриселског споразума још није имплементирано и истакао да је важно да то буде ускоро учињено, јер ће онда Немачка бити у могућности да се сагласи да се отворе поглавља у преговорима Србије са ЕУ.

Вилхелм је рекао и да најава доласка немачке канцеларке Ангеле Меркел представља признање позитивне улоге коју Србија данас има.

Немачки амбасадор је поручио да је веома тужан што ускоро напушта Србију додајући да ће са собом понети много лепих успомена и да је стекао много пријатеља.

''Недостајаће ми Србија, српски народ, Београд, који је диван град'', рекао је Вилхелм поручивши да ће се вратити.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер