недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хаг: Одбачена тврдња Радована Караџића да је Дел Понтеова одговорна за непоштовање суда
Хроника

Хаг: Одбачена тврдња Радована Караџића да је Дел Понтеова одговорна за непоштовање суда

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. октобар 2013.

Хаг - Тужилаштво Хашког трибунала одбацило је као неосновану тврдњу Радована Караџића да је бивша главна тужитељка Карла Дел Понте одговорна за непоштовање суда.

Бивши председник Републике Српске, коме Трибунал суди по оптужници за геноцид у БиХ, тврди да је Дел Понтеова 2004. америчким дипломатама пренела садржај поверљивог списка сведока који је оптужени Слободан Милошевић поднео суду и тиме прекршила правила суда.

Караџић је, крајем септембра, затражио да председник Трибунала Теодор Мерон формира посебно судско веће које би испитало да ли има основа за отварање истраге против Дел Понтеове због наводног непоштовања суда.

Само три дана касније, судија Мерон је тај захтев усвојио и формирао посебно веће са задатком да испита да ли је неопходно поставити тужиоца који би истражио да ли је Дел Понтеова одговорна за непоштовање суда.

У данашњем поднеску, тужилац Алан Тигер, међутим, нагласио је да је без основа Караџићева тврдња да је Дел Понтеова - у сусрету с америчким дипломатама који су они описали у депеши, касније објављеној на Викиликсу - обелоданила поверљиве информације противно одлуци Трибунала, те да, стога, нема доказа да је она крива за непоштовање суда.

"Депеша не открива да је Дел Понте прекршила било који налог расправног већа", наглашава тужилаштво, зато што је списак сведока, као поверљив документ, поднео сам Милошевић, што значи да није био под печатом Трибунала.

Караџић је, у захтеву за отварање истраге, цитирао дипломатску депешу коју је Амбасада САД у Хагу, 16. априла 2004, упутила Стејт департменту. У депеши пише да је Дел Понте, истог дана, америчким дипломатама пренела ко је на листи сведока Милошевићеве одбране, коју је бивши председник Србије и СРЈ, три дана раније, суду поднео као поверљиви документ.

"Читајући директно са листе извучене из поднеска, она је рекла да су поднеском обухваћени бивши председник Бил Клинтон, бивша државна секретарка Мадлен Олбрајт, бивши министар одбране Вилијам Коен, амбасадор Кристофер Хил, генерал Весли Кларк и бивши амбасадор Ричард Холбрук", пише у депеши, коју цитира Караџићева одбрана.

Тужилац Тигер, међутим, подсећа да је, у уводној речи на суђењу 2002, сам Милошевић, који се бранио сам, поименце најавио да ће већину тих америчких званичника позвати да сведоче.

Заступник оптужбе, у данашњем поднеску, подвукао је и да је Караџић, који се такође брани сам, у судници обелодањивао ко ће сведочити у његову одбрану, иако је списак сведока увек подносио као поверљиви документ.

Тужилаштво оцењује да није оправдано покретање истраге против Дел Понтеове. Уколико посебно веће суда утврди супротно, онда би морало покренути истрагу и против Караџића који је поверљиви документ са суђења Милошевићу цитирао у свом захтеву за истрагу против бивше главне тужитељке, закључио је тужилац Тигер.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер