Početna strana > Hronika > Goran Vesić: Gradnja novog Savskog mosta počinje na leto, a metroa 2020.
Hronika

Goran Vesić: Gradnja novog Savskog mosta počinje na leto, a metroa 2020.

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 21. februar 2019.

Uprava Grada Beograda godišnje izda dozvole za gradnju za više od milion kvadratnih metara, izjavio je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić na otvaranju 4. konferencije o razvoju nekretnina i infrastrukture u Beogradu i poručio da Grad čini sve da poveća investicije u građevinarstvu.

Na skupu je istaknuto da je Srbija po privlačenju stranih direktnih investicija među prvih 15 zemalja Evrope i da je na 48. mestu Dunig biznis liste i da je, iako je pala za pet pozicija, bolja od pojedinih zemalja regiona, osim Makedonije i Slovenije, koje su bolje rangirane od Srbije.

Beograd je doneo odluku da svaki investitor koji ulaže više od 50 miliona evra dobije radnu grupu koja mu pomaže u administraciji, a za ulaganje od 10 miliona evra dobije svog savetnika.

To je naš put da privučemo što više investicija, rekao je Vesić na panelu "Nekretnine i izgradanja: privlačenje stranih investicija", koji je organizovan u hotelu Metropol.

U skladu sa tim, kako je ukazao, Srbija ima Zakon o planiranju i izgradnji, jedan od boljih u Evropi, kao i Zakon o radu, koji je jedan od najliberalnijih.

Vesić je naveo da je prošle godine u Beogradu izdato 228 građevinskih dozvola, a ove godine očekuje se izdavanje dozvola za oko milion kvadrata.

S druge strane, Vesić je napomenuo da je drastičnim merama zaustavljena bespravna gradnja u Beogradu.

Prema njegovim rečima, stanove u glavnom gradu kupuju kupci iz cele Srbije i bivše Jugoslavije, ali i iz Turske, Rusije i arapskih zemalja.

To tržište nekretnina je naša šansa, izjavio je Vesić.

On je ponovio da bi gradnja prve stanice beogradskog metroa na Makiškom polju, "uz malo sreće", mogla da počne do kraja 2020. godine i da je čitava investicija vredna četiri milijarde evra.

Vesić je dodao da, projekat osim dve linije metroa predviđa i četiri linije BG voza, kako bi i prigradske opštine bile bolje povezane sa centrom, što će se raditi sa japanskom vladom, a vrednost tog projekta je oko 500 miliona evra.

Kako je precizirao, do kraja godine biće završen Plan detaljne regulacije za Makiško polje, gde počinje prva stranica metroa, a do kraja marta bi trebalo da bude urađen prednacrt studije izvodljivosti za Beogradski metro.

Zamenik gradonačelnika je naveo i da se, za razliku od projekta "Beograd na vodi", za izgradnju u bloku 18, na levoj obali Save, neće se tražiti jedan investitor.

"Voleli bismo da imao jednog investitora, ali ga nema na vidiku, iako je jedna ruska grupacija izrazila zainteresovanost da radi u tom bloku", kazao je Vesić.

Kako je objasnio, zemljište u bloku 18 je gotovo u potpunosti u privatnom vlasništvu, zbog čega je odlučeno da se gradi etapno, odnoso da vlasnici sami zainteresuju potencijalne ulagače.

"Neće se kao u 'Beogradu na vodi' donositi lex specialis, osim ako se ne bi dobio jedan veliki investitor koji bi bio spreman da tu uloži nekoliko milijardi evra", kazao je Vesić.

Vesić je najavio i da na leto počinje da se gradi novi Savski most i da će stari biti izmešten i služiće za pešake i bicikliste, a da krajem godine počinje da se gradi i tunel koji će povezati Savu i Dunav i trebalo bi da rastereti gradski saobraćaj.

Naveo je i da će se grad okrenuti kreativnoj industriji i startapovima jer tu vidi šansu za ubrzani razvoj grada.

"Zajedno sa Vladom Srbije smo u procesu kupovine bivše šećerane kod Ade Ciganlije, što je kompleks od 11,5 hektara, sa kineskom vladom radimo i na projektu naučno-tehnološkog parka u Borči, a u saradnji sa 'Beogradom na vodi' bivša ložionica lokomotiva, kod mosta Gazela, biće pretvorena u kreativni hab", kazao je Vesić, navodeći da će se na taj način omogućiti veća ulaganja u oblast kreativne industrije.

Kada je reč o privlačenju investitora u obodne delove Beograda, Vesić je rekao da oni nisu interesantni za ulaganja jer je potrebno da se uradi odgovarajuća infrastruktura, dodavši da trećina Beograda i dalje nema kanalizaciju.

On je rekao i da se sa Evropskom investicionom bankom trenutno radi na izgradnji kanalizacije na levoj obali Dunava, čija je ukupna vrednost oko 50 miliona evra, od čega će grad ulošiti 12 miliona evra, a čija izgradnja je jedan od uslova da se više ulaže.

Vesić je dodao da se i sa Kinezima radi na projektu izgradnje fabrike otpadnih voda u Velikom Selu, prve od pet planiranih u Beogradu.

U Srbiji trenutno 40.000 aktivnih gradilišta

Pomoćnica ministarke građevinarstva Jovanka Atanacković izjavila je danas da je broj izdatih građevinskih dozvola u Srbiji prošle godine bio veći za 201 odsto nego 2010. godine.

"U Srbiji trenutno postoji i 40.000 aktivnih gradilišta, što dodatno pokazuje da smo ubrzali i pokrenuli građevinsku industriju", kazala je ona na otvaranju Četvrte srpske konferencije o razvoju nekretnina i infrastrukture "Razvoj budućnosti".

Prema njenim rečima, u Srbiji je u oktobru prošle godine izdat rekordan broju građevinskih dozvola, 2.137 samo u tom mesecu.

Atanacković je kazala da je sve to uslovilo da se Srbija na Duing biznis listi Svestske banke o uslovima poslovanja, nađe na 11. mestu po broju izdatih građevinskih dozvola, među 190 zemalja, dok je 2015. u toj oblasti bila na 186. mestu.

Prema njenim rečima, pored pravnog okvira za privlačenje investicija, važna je i infrastruktura, zbog čega je istakla da je u prethodnih nekoliko godina država izgradila oko 300 kilometara auto-puteva i rekonstruisala oko 500 kilometara železnice.

Konferencija je okupila više od 250 predstavnika agencija za nekretnine, građevinskih firmi, finansijskih institutcija, kompanija iz javnog sektora koji raspravljaju o tržištu nekretnina u Srbiji.

Organizator konferencije je kompanija TGI Group International, a organizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Privredne komore Srbije, ambasade Izraela u Srbiji, Nacionalnog udruženja procenitelja Srbije, Društva procenitelja Srbije i Klastera nekretnina.

(Fonet, Beta)