петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Весић: Градња новог Савског моста почиње на лето, а метроа 2020.
Хроника

Горан Весић: Градња новог Савског моста почиње на лето, а метроа 2020.

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. фебруар 2019.

Управа Града Београда годишње изда дозволе за градњу за више од милион квадратних метара, изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић на отварању 4. конференције о развоју некретнина и инфраструктуре у Београду и поручио да Град чини све да повећа инвестиције у грађевинарству.

На скупу је истакнуто да је Србија по привлачењу страних директних инвестиција међу првих 15 земаља Европе и да је на 48. месту Дуниг бизнис листе и да је, иако је пала за пет позиција, боља од појединих земаља региона, осим Македоније и Словеније, које су боље рангиране од Србије.

Београд је донео одлуку да сваки инвеститор који улаже више од 50 милиона евра добије радну групу која му помаже у администрацији, а за улагање од 10 милиона евра добије свог саветника.

То је наш пут да привучемо што више инвестиција, рекао је Весић на панелу "Некретнине и изградања: привлачење страних инвестиција", који је организован у хотелу Метропол.

У складу са тим, како је указао, Србија има Закон о планирању и изградњи, један од бољих у Европи, као и Закон о раду, који је један од најлибералнијих.

Весић је навео да је прошле године у Београду издато 228 грађевинских дозвола, а ове године очекује се издавање дозвола за око милион квадрата.

С друге стране, Весић је напоменуо да је драстичним мерама заустављена бесправна градња у Београду.

Према његовим речима, станове у главном граду купују купци из целе Србије и бивше Југославије, али и из Турске, Русије и арапских земаља.

То тржиште некретнина је наша шанса, изјавио је Весић.

Он је поновио да би градња прве станице београдског метроа на Макишком пољу, "уз мало среће", могла да почне до краја 2020. године и да је читава инвестиција вредна четири милијарде евра.

Весић је додао да, пројекат осим две линије метроа предвиђа и четири линије БГ воза, како би и приградске општине биле боље повезане са центром, што ће се радити са јапанском владом, а вредност тог пројекта је око 500 милиона евра.

Како је прецизирао, до краја године биће завршен План детаљне регулације за Макишко поље, где почиње прва страница метроа, а до краја марта би требало да буде урађен преднацрт студије изводљивости за Београдски метро.

Заменик градоначелника је навео и да се, за разлику од пројекта "Београд на води", за изградњу у блоку 18, на левој обали Саве, неће се тражити један инвеститор.

"Волели бисмо да имао једног инвеститора, али га нема на видику, иако је једна руска групација изразила заинтересованост да ради у том блоку", казао је Весић.

Како је објаснио, земљиште у блоку 18 је готово у потпуности у приватном власништву, због чега је одлучено да се гради етапно, односо да власници сами заинтересују потенцијалне улагаче.

"Неће се као у 'Београду на води' доносити леx специалис, осим ако се не би добио један велики инвеститор који би био спреман да ту уложи неколико милијарди евра", казао је Весић.

Весић је најавио и да на лето почиње да се гради нови Савски мост и да ће стари бити измештен и служиће за пешаке и бициклисте, а да крајем године почиње да се гради и тунел који ће повезати Саву и Дунав и требало би да растерети градски саобраћај.

Навео је и да ће се град окренути креативној индустрији и стартаповима јер ту види шансу за убрзани развој града.

"Заједно са Владом Србије смо у процесу куповине бивше шећеране код Аде Циганлије, што је комплекс од 11,5 хектара, са кинеском владом радимо и на пројекту научно-технолошког парка у Борчи, а у сарадњи са 'Београдом на води' бивша ложионица локомотива, код моста Газела, биће претворена у креативни хаб", казао је Весић, наводећи да ће се на тај начин омогућити већа улагања у област креативне индустрије.

Када је реч о привлачењу инвеститора у ободне делове Београда, Весић је рекао да они нису интересантни за улагања јер је потребно да се уради одговарајућа инфраструктура, додавши да трећина Београда и даље нема канализацију.

Он је рекао и да се са Европском инвестиционом банком тренутно ради на изградњи канализације на левој обали Дунава, чија је укупна вредност око 50 милиона евра, од чега ће град улошити 12 милиона евра, а чија изградња је један од услова да се више улаже.

Весић је додао да се и са Кинезима ради на пројекту изградње фабрике отпадних вода у Великом Селу, прве од пет планираних у Београду.

У Србији тренутно 40.000 активних градилишта

Помоћница министарке грађевинарства Јованка Атанацковић изјавила је данас да је број издатих грађевинских дозвола у Србији прошле године био већи за 201 одсто него 2010. године.

"У Србији тренутно постоји и 40.000 активних градилишта, што додатно показује да смо убрзали и покренули грађевинску индустрију", казала је она на отварању Четврте српске конференције о развоју некретнина и инфраструктуре "Развој будућности".

Према њеним речима, у Србији је у октобру прошле године издат рекордан броју грађевинских дозвола, 2.137 само у том месецу.

Атанацковић је казала да је све то условило да се Србија на Дуинг бизнис листи Свестске банке о условима пословања, нађе на 11. месту по броју издатих грађевинских дозвола, међу 190 земаља, док је 2015. у тој области била на 186. месту.

Према њеним речима, поред правног оквира за привлачење инвестиција, важна је и инфраструктура, због чега је истакла да је у претходних неколико година држава изградила око 300 километара ауто-путева и реконструисала око 500 километара железнице.

Конференција је окупила више од 250 представника агенција за некретнине, грађевинских фирми, финансијских институтција, компанија из јавног сектора који расправљају о тржишту некретнина у Србији.

Организатор конференције је компанија ТГИ Гроуп Интернатионал, а организује се под покровитељством Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Привредне коморе Србије, амбасаде Израела у Србији, Националног удружења проценитеља Србије, Друштва проценитеља Србије и Кластера некретнина.

(Фонет, Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер