петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Увреде и добацивања у Скупштини Београда; Горан Весић: Француска компанија "Ванси" данас званично преузима аеродром "Никола Тесла"; Драган Ђилас: Због насиља, увреда и цртања мета на чело, одборничка група Савеза за Србију напустила седницу
Хроника

Увреде и добацивања у Скупштини Београда; Горан Весић: Француска компанија "Ванси" данас званично преузима аеродром "Никола Тесла"; Драган Ђилас: Због насиља, увреда и цртања мета на чело, одборничка група Савеза за Србију напустила седницу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. децембар 2018.

Одборничка група Савеза за Србију напустила је седницу Скупштине града Београда због, како је рекао шеф те групе Драган Ђилас, "насиља и увреда које се врше над њима". Седницу Скупштине града су неколико минута после Савеза за Србију, напустили су и одборници Покрета слободних грађана.

"Ми ћемо напустити скупштину и да знате Весићу, не бежимо од вас. Зашто бих ја са 190 центиметара бежао од вас, нисам бежао од Слободана Милошевића, нећу ни од вас", казао је Ђилас.

Он је рекао да чланови одборничке групе Савеза за Србију трпе увреде сваки дан већ шест месеци.

Називају нас сарадницима Рамуша Харадинаја, тврдећи да 25.000 Београђана са мном шета по Харадинајевом налогу. Тиме нам стављају мету на чело. Видите шта се десило са Борком Стефановићем

"Називају нас сарадницима Рамуша Харадинаја, тврдећи да 25.000 Београђана са мном шета по Харадинајевом налогу. Тиме нам стављају мету на чело. Видите шта се десило са Борком Стефановићем", казао је Ђилас.

Он је упитао представнике власти зашто говоре лажи, зашто стварају агресију, мржњу и тензије. Ђилас је рекао да се услед свега тога деси да и они из Савеза за Србију погреше, па да је тако и он данас на седници погрешио и одборника СНС непримерено назвао.

Он је упитао представнике власти зашто говоре лажи, зашто стварају агресију, мржњу и тензије

"Зар није боље да разговарао аргументовано и да се вратимо у неку нормалу", упитао је Ђилас.

Напуштајући салу, он је рекао да неће да учествује у "срамној" скупштини, док је за говорницу изашао заменик градоначелника Београда Горан Весић, који је казао да му је Ђилас прстом показао "омчу око врата". 

Претходно је шеф одборника Савеза за Србију оценио да предложени буџет града за 2019. годину није развојан већ "катастрофалан".

Ђилас је навео да је буџетом за наредну годину предвиђено свега 16 одсто инвестиција, а да је у време док је био градоначелник, из буџета за инвестиције издвајано између 33 и 47 одсто. Он је казао да га "посебно" чуди што је предвиђено 75 милиона евра за дефицит, пошто су, како је навео, предвиђена мала издавања за инвестиције. 

"Није ми јасно како имате дефицит ако нема капиталних инвестиција. На шта се троше пара грађана", упитао је Ђилас. 

Према његовим речима, буџетом за 2019. годину предвиђени су већи приходи јер се планира повећање пореза на имовину грађана, али и зато што је добит јавних предузећа већа за 100 милиона динара. Ђилас је као пример навео пословање ГСП Београд, које је, како је рекао, 2013. године имало минус од 640 милиона динара док се за наредну годину планира минус од три милијарде динара. 

 

Највећи део средстава из буџета, око 27,5 милијарди, предвиђен за јавни превоз. То је дупло већи износ него кад сам ја био градоначелник. Да ли мислите да је градски превоз дупло бољи него што је био пре шест година

  Додао је да је највећи део средстава из буџета, око 27,5 милијарди, предвиђен за јавни превоз.

"То је дупло већи износ него кад сам ја био градоначелник. Да ли мислите да је градски превоз дупло бољи него што је био пре шест година", упитао је шеф одборника Савеза за Србију. 

Ђилас је навео и да је у многим градским предузећима попут Паркинг сервиса или Инфостана, вишеструко повећан број запослених а самим тим, како је рекао, и трошкови пословања. Он је предложио да се одустане од издвајања 400 милиона динара за постављње јарбола на Ушћу и да се та средства определе за бесплатне уџбенике или помоћ родитељима чија деца имају сметње у развоју.

Он је позвао Београђане да дођу сутра у 18 часова на плато Филозофског факултета и да се придруже борби против сваког облика насиља и да се заједно боре за нормалну државу.

"Нема разлога да се мрзимо јер неко гласа за неку другу опцију и да водимо земљу до сукоба који ће се на крају у неком месту у Србији завршити са трагичним последицама", оценио је Ђилас. 

Француска компанија "Ванси" данас званично преузима аеродром "Никола Тесла", изјавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић.

Весић је то рекао на седници Скупштине града Београд, где је у току расправа о градском буџету за 2019. годину.

"Данас 'Ванси' званично преузима аеродром 'Никола Тесла', што значи велике инвестиције у аеродром, али и нове инвестиције као што ће бити изградња пруге БГ воза која ће повезати аеродром са центром града, о чему преговарамо с владом Јапана", рекао је Весић.

Увреде и добацивања у Скупштини Београда, одређена пауза

Председник Скупштине града Београда Никола Никодијевић одредио је паузу на седници градског парламента на којој се расправља о буџету за наредну годину, због добацивања и увреда које су једни другима изрицали представници опозиције и Српске напредне странке.

Никодијевић је позвао на консултације шефове одборничких група како би се ситуација смирила.

Све је почело након што је заменик шефа одборничке групе "Савез за Србију" Никола Јовановић изнео низ критика на предлог буџета за 2019. годину и оптужио власт у Београду да води "штеточинску политику".

Он је рекао да је дефицит у буџету 9,1 милијарду динара и да је већи за 770 милиона динара него претходне године.

Јовановић је представнике власти упитао који су развојни пројекат до сада спровели у дело, наводећи да Београђани могу само да слушају најаве о тим пројектима.

"Од главног развојног пројекта Београда на води смо дошли на реконструкцију Улице Кнеза Милоша као главног развојног пројекта. Па то је брука и срамота", рекао је он.

Он је рекао да су буџетом предвиђени смањени расходи за предшколско образовање, да нису планиране нове школе, обданишта, домови здравља, школски полицајци, као и да нема ништа о критичном стању безбедности у главном граду и предложио да државна секретарка МУП-а Дијана Хркаловић у Скупштини града поднесе извештај.

Поводом навода да су смањене субвенције јавних предузећа, Јовановић је рекао да су буџетом предвиђене услуге по уговору као што је случај са Градским саобраћајним предузећем Београд.

Јовановић је оценио да је градски превоз у катастрофалном стању и да нема повећања броја полазака аутобуса.

"Цео свет нам се смеје због три милиона евра за новогодишњу расвету, али постоје још луђе ствари. Буџетом за 2019. годину предвиђено је 99,2 милиона динара за услугу испаљивања ватромета. Да ли сте ви нормални?", упитао је он.

Он је рекао да је 50-60 милиона динара потребно како би се обезбедила пратња за аутистичну децу и да то није обезбеђено, али да јесте услуга испаљивања ватромета.

Јовановић је на крају излагања добио опомену, јер са говорнице није одмах отишао на своје место, већ је са полемисао за замеником градоначелника Гораном Весићем.

Након његовог излагања шеф одборничке групе СНС Александар Мирковић је рекао да опозиција покушава да у београдски парламент пренесе сценарио из покрајинског, да не знају шта ће од беса и мржње и онда посежу за насиљем.

Потом је Мирковић рекао да му је Драган Ђилас из одборничке клупе довикнуо да је магарчина, због чега је Никодијевић одредио паузу.

Зоран Радојичић: Предложен развојни градски буџет од више од милијарду евра

Градоначелник Београда Зоран Радојичић изјавио је да је предложени градски буџет за 2019. годину реалан, уравнотежен и развојни, и да је резултат политике одговорног понашања према грађанима која се спроводи последње четири и по године.

"Буџет је недвосмислено усмерен на улагање у капиталне пројекте, али не на штету других важних социјално економских сегмената. Он је пре свега социјално одговоран и брине о потребама већине Београђана", казао је Радојичић на седници градског парламента на чијем дневном реду је и предлог буџета за наредну годину.

Он је навео да је предложено да буџет града, заједно са буџетима градских општина износи преко милијарду евра, или око 123 милијарде динара и да се први пут у дугој историји Београда дешава да један буџет премаши милијарду евра.

Истакао је да је планирано повећање прихода градске касе од близу 40 милијарди динара по основу наплате од пореза на доходак грађана, што је за 3,5 одсто више у односу очекивану наплату у 2018. години.

"Све то је резултат повећања запослености и раста зарада на територији града Београда, која је последица економског опоравка земље, а која је почела оног тренутка када је, тада премијер, а сада председник Александар Вучић храбро кренуо у спровођење тешких економских мера", рекао је Радојичић.

Планирани изворни приходи у 2019. години на нивоу града износе око 45,2 милијарде динара, што је 6,8 одсто више од процене остварења у 2018. години.

Како је објаснио градоначелник, то је резултат увећаног плана од прихода пореза на имовину, локалних административних такси, боравишне таксе, накнаде за заштиту и унапређење животне средине, доприноса за уређивање грађевинског земљишта, закупа непокретности у градској својини, закупа грађевинског земљишта, прихода за боравак деце у предшколским установама, прихода од новчаних казни, прихода од закупнине за стан у градској својини, дела добити јавних предузећа и осталих прихода.

Планирана капитална улагања у градском буџету за следећу годину износе око 19,4 милијарде динара и чине око 17,5 одсто расхода буџета за 2019. годину, што је увећање од 44,8 одсто у односу на ову годину.

"Кредити и даље представљају велики баласт. Само за кредите коју је претходна власт узела, грађани Београда у 2019. години, мораће да издвоје, за отплату главнице и камате око 4,7 милијарди динара, сто чини 4,36 одсто расхода буџета за наредну годину", казао је Радојичић и додао да су субвенције јавним, не финансијским предузећима и организацијама "драстично смањене".

Субвенције би у наредној години требало да износе око 2,2 милијарде динара, и њихово учешће у укупним расходима буџета за следећу годину биће око два одсто, што је смањење од 82,57 одсто у односу на 2018. годину.

У градском буџету за 2019. предвиђено је више од 18,5 милијарди динара за опремање комуналне инфраструктуре, изградњу нових путева, канализационе, водоводне и топловодне мреже.

Према речима градоначелника, Република и Дирекција за јавна улагања наставиће са значајним улагањима у здравствену инфрастуктуру Клиничког центра, клиничко болничких центара, болница за децу и породиље, а у 2019. ће бити изграђена два нова дома здравља.

"Бринемо и о правилном развоју младих и градићемо нове фискултурних сале у основним школама. Потребно је време, али се нећемо зауставити док свако школско дете не буде имало услове за бављење спортом у школама", рекао је он.

Од укупног буџета, приближно 13 милијарди динара предвиђено је за градске општине, око три милијарде више него ове године.

"Тиме показујемо да приче о децентрализацији нису само приче. Према правилнику који је направила радна група, дељен је новац по општинама и тиме смо посебно водили рачуна да се неке неправде према грађанима из претходног периода исправе", истакао је Радојичић.

Најавио је повећање помоћи продиљама па ће тако мајке из Београда које роде близанце, уз све остале надокнаде које добијају породиље, од града добијати и једнократну помоћ од 50.000 динара.

(Танјуг, Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер