Početna strana > Hronika > Uvrede i dobacivanja u Skupštini Beograda; Goran Vesić: Francuska kompanija "Vansi" danas zvanično preuzima aerodrom "Nikola Tesla"; Dragan Đilas: Zbog nasilja, uvreda i crtanja meta na čelo, odbornička grupa Saveza za Srbiju napustila sednicu
Hronika

Uvrede i dobacivanja u Skupštini Beograda; Goran Vesić: Francuska kompanija "Vansi" danas zvanično preuzima aerodrom "Nikola Tesla"; Dragan Đilas: Zbog nasilja, uvreda i crtanja meta na čelo, odbornička grupa Saveza za Srbiju napustila sednicu

PDF Štampa El. pošta
subota, 22. decembar 2018.

Odbornička grupa Saveza za Srbiju napustila je sednicu Skupštine grada Beograda zbog, kako je rekao šef te grupe Dragan Đilas, "nasilja i uvreda koje se vrše nad njima". Sednicu Skupštine grada su nekoliko minuta posle Saveza za Srbiju, napustili su i odbornici Pokreta slobodnih građana.

"Mi ćemo napustiti skupštinu i da znate Vesiću, ne bežimo od vas. Zašto bih ja sa 190 centimetara bežao od vas, nisam bežao od Slobodana Miloševića, neću ni od vas", kazao je Đilas.

On je rekao da članovi odborničke grupe Saveza za Srbiju trpe uvrede svaki dan već šest meseci.

Nazivaju nas saradnicima Ramuša Haradinaja, tvrdeći da 25.000 Beograđana sa mnom šeta po Haradinajevom nalogu. Time nam stavljaju metu na čelo. Vidite šta se desilo sa Borkom Stefanovićem

"Nazivaju nas saradnicima Ramuša Haradinaja, tvrdeći da 25.000 Beograđana sa mnom šeta po Haradinajevom nalogu. Time nam stavljaju metu na čelo. Vidite šta se desilo sa Borkom Stefanovićem", kazao je Đilas.

On je upitao predstavnike vlasti zašto govore laži, zašto stvaraju agresiju, mržnju i tenzije. Đilas je rekao da se usled svega toga desi da i oni iz Saveza za Srbiju pogreše, pa da je tako i on danas na sednici pogrešio i odbornika SNS neprimereno nazvao.

On je upitao predstavnike vlasti zašto govore laži, zašto stvaraju agresiju, mržnju i tenzije

"Zar nije bolje da razgovarao argumentovano i da se vratimo u neku normalu", upitao je Đilas.

Napuštajući salu, on je rekao da neće da učestvuje u "sramnoj" skupštini, dok je za govornicu izašao zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, koji je kazao da mu je Đilas prstom pokazao "omču oko vrata". 

Prethodno je šef odbornika Saveza za Srbiju ocenio da predloženi budžet grada za 2019. godinu nije razvojan već "katastrofalan".

Đilas je naveo da je budžetom za narednu godinu predviđeno svega 16 odsto investicija, a da je u vreme dok je bio gradonačelnik, iz budžeta za investicije izdvajano između 33 i 47 odsto. On je kazao da ga "posebno" čudi što je predviđeno 75 miliona evra za deficit, pošto su, kako je naveo, predviđena mala izdavanja za investicije. 

"Nije mi jasno kako imate deficit ako nema kapitalnih investicija. Na šta se troše para građana", upitao je Đilas. 

Prema njegovim rečima, budžetom za 2019. godinu predviđeni su veći prihodi jer se planira povećanje poreza na imovinu građana, ali i zato što je dobit javnih preduzeća veća za 100 miliona dinara. Đilas je kao primer naveo poslovanje GSP Beograd, koje je, kako je rekao, 2013. godine imalo minus od 640 miliona dinara dok se za narednu godinu planira minus od tri milijarde dinara. 

 

Najveći deo sredstava iz budžeta, oko 27,5 milijardi, predviđen za javni prevoz. To je duplo veći iznos nego kad sam ja bio gradonačelnik. Da li mislite da je gradski prevoz duplo bolji nego što je bio pre šest godina

  Dodao je da je najveći deo sredstava iz budžeta, oko 27,5 milijardi, predviđen za javni prevoz.

"To je duplo veći iznos nego kad sam ja bio gradonačelnik. Da li mislite da je gradski prevoz duplo bolji nego što je bio pre šest godina", upitao je šef odbornika Saveza za Srbiju. 

Đilas je naveo i da je u mnogim gradskim preduzećima poput Parking servisa ili Infostana, višestruko povećan broj zaposlenih a samim tim, kako je rekao, i troškovi poslovanja. On je predložio da se odustane od izdvajanja 400 miliona dinara za postavljnje jarbola na Ušću i da se ta sredstva opredele za besplatne udžbenike ili pomoć roditeljima čija deca imaju smetnje u razvoju.

On je pozvao Beograđane da dođu sutra u 18 časova na plato Filozofskog fakulteta i da se pridruže borbi protiv svakog oblika nasilja i da se zajedno bore za normalnu državu.

"Nema razloga da se mrzimo jer neko glasa za neku drugu opciju i da vodimo zemlju do sukoba koji će se na kraju u nekom mestu u Srbiji završiti sa tragičnim posledicama", ocenio je Đilas. 

Francuska kompanija "Vansi" danas zvanično preuzima aerodrom "Nikola Tesla", izjavio je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

Vesić je to rekao na sednici Skupštine grada Beograd, gde je u toku rasprava o gradskom budžetu za 2019. godinu.

"Danas 'Vansi' zvanično preuzima aerodrom 'Nikola Tesla', što znači velike investicije u aerodrom, ali i nove investicije kao što će biti izgradnja pruge BG voza koja će povezati aerodrom sa centrom grada, o čemu pregovaramo s vladom Japana", rekao je Vesić.

Uvrede i dobacivanja u Skupštini Beograda, određena pauza

Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević odredio je pauzu na sednici gradskog parlamenta na kojoj se raspravlja o budžetu za narednu godinu, zbog dobacivanja i uvreda koje su jedni drugima izricali predstavnici opozicije i Srpske napredne stranke.

Nikodijević je pozvao na konsultacije šefove odborničkih grupa kako bi se situacija smirila.

Sve je počelo nakon što je zamenik šefa odborničke grupe "Savez za Srbiju" Nikola Jovanović izneo niz kritika na predlog budžeta za 2019. godinu i optužio vlast u Beogradu da vodi "štetočinsku politiku".

On je rekao da je deficit u budžetu 9,1 milijardu dinara i da je veći za 770 miliona dinara nego prethodne godine.

Jovanović je predstavnike vlasti upitao koji su razvojni projekat do sada sproveli u delo, navodeći da Beograđani mogu samo da slušaju najave o tim projektima.

"Od glavnog razvojnog projekta Beograda na vodi smo došli na rekonstrukciju Ulice Kneza Miloša kao glavnog razvojnog projekta. Pa to je bruka i sramota", rekao je on.

On je rekao da su budžetom predviđeni smanjeni rashodi za predškolsko obrazovanje, da nisu planirane nove škole, obdaništa, domovi zdravlja, školski policajci, kao i da nema ništa o kritičnom stanju bezbednosti u glavnom gradu i predložio da državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović u Skupštini grada podnese izveštaj.

Povodom navoda da su smanjene subvencije javnih preduzeća, Jovanović je rekao da su budžetom predviđene usluge po ugovoru kao što je slučaj sa Gradskim saobraćajnim preduzećem Beograd.

Jovanović je ocenio da je gradski prevoz u katastrofalnom stanju i da nema povećanja broja polazaka autobusa.

"Ceo svet nam se smeje zbog tri miliona evra za novogodišnju rasvetu, ali postoje još luđe stvari. Budžetom za 2019. godinu predviđeno je 99,2 miliona dinara za uslugu ispaljivanja vatrometa. Da li ste vi normalni?", upitao je on.

On je rekao da je 50-60 miliona dinara potrebno kako bi se obezbedila pratnja za autističnu decu i da to nije obezbeđeno, ali da jeste usluga ispaljivanja vatrometa.

Jovanović je na kraju izlaganja dobio opomenu, jer sa govornice nije odmah otišao na svoje mesto, već je sa polemisao za zamenikom gradonačelnika Goranom Vesićem.

Nakon njegovog izlaganja šef odborničke grupe SNS Aleksandar Mirković je rekao da opozicija pokušava da u beogradski parlament prenese scenario iz pokrajinskog, da ne znaju šta će od besa i mržnje i onda posežu za nasiljem.

Potom je Mirković rekao da mu je Dragan Đilas iz odborničke klupe doviknuo da je magarčina, zbog čega je Nikodijević odredio pauzu.

Zoran Radojičić: Predložen razvojni gradski budžet od više od milijardu evra

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić izjavio je da je predloženi gradski budžet za 2019. godinu realan, uravnotežen i razvojni, i da je rezultat politike odgovornog ponašanja prema građanima koja se sprovodi poslednje četiri i po godine.

"Budžet je nedvosmisleno usmeren na ulaganje u kapitalne projekte, ali ne na štetu drugih važnih socijalno ekonomskih segmenata. On je pre svega socijalno odgovoran i brine o potrebama većine Beograđana", kazao je Radojičić na sednici gradskog parlamenta na čijem dnevnom redu je i predlog budžeta za narednu godinu.

On je naveo da je predloženo da budžet grada, zajedno sa budžetima gradskih opština iznosi preko milijardu evra, ili oko 123 milijarde dinara i da se prvi put u dugoj istoriji Beograda dešava da jedan budžet premaši milijardu evra.

Istakao je da je planirano povećanje prihoda gradske kase od blizu 40 milijardi dinara po osnovu naplate od poreza na dohodak građana, što je za 3,5 odsto više u odnosu očekivanu naplatu u 2018. godini.

"Sve to je rezultat povećanja zaposlenosti i rasta zarada na teritoriji grada Beograda, koja je posledica ekonomskog oporavka zemlje, a koja je počela onog trenutka kada je, tada premijer, a sada predsednik Aleksandar Vučić hrabro krenuo u sprovođenje teških ekonomskih mera", rekao je Radojičić.

Planirani izvorni prihodi u 2019. godini na nivou grada iznose oko 45,2 milijarde dinara, što je 6,8 odsto više od procene ostvarenja u 2018. godini.

Kako je objasnio gradonačelnik, to je rezultat uvećanog plana od prihoda poreza na imovinu, lokalnih administrativnih taksi, boravišne takse, naknade za zaštitu i unapređenje životne sredine, doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta, zakupa nepokretnosti u gradskoj svojini, zakupa građevinskog zemljišta, prihoda za boravak dece u predškolskim ustanovama, prihoda od novčanih kazni, prihoda od zakupnine za stan u gradskoj svojini, dela dobiti javnih preduzeća i ostalih prihoda.

Planirana kapitalna ulaganja u gradskom budžetu za sledeću godinu iznose oko 19,4 milijarde dinara i čine oko 17,5 odsto rashoda budžeta za 2019. godinu, što je uvećanje od 44,8 odsto u odnosu na ovu godinu.

"Krediti i dalje predstavljaju veliki balast. Samo za kredite koju je prethodna vlast uzela, građani Beograda u 2019. godini, moraće da izdvoje, za otplatu glavnice i kamate oko 4,7 milijardi dinara, sto čini 4,36 odsto rashoda budžeta za narednu godinu", kazao je Radojičić i dodao da su subvencije javnim, ne finansijskim preduzećima i organizacijama "drastično smanjene".

Subvencije bi u narednoj godini trebalo da iznose oko 2,2 milijarde dinara, i njihovo učešće u ukupnim rashodima budžeta za sledeću godinu biće oko dva odsto, što je smanjenje od 82,57 odsto u odnosu na 2018. godinu.

U gradskom budžetu za 2019. predviđeno je više od 18,5 milijardi dinara za opremanje komunalne infrastrukture, izgradnju novih puteva, kanalizacione, vodovodne i toplovodne mreže.

Prema rečima gradonačelnika, Republika i Direkcija za javna ulaganja nastaviće sa značajnim ulaganjima u zdravstvenu infrastukturu Kliničkog centra, kliničko bolničkih centara, bolnica za decu i porodilje, a u 2019. će biti izgrađena dva nova doma zdravlja.

"Brinemo i o pravilnom razvoju mladih i gradićemo nove fiskulturnih sale u osnovnim školama. Potrebno je vreme, ali se nećemo zaustaviti dok svako školsko dete ne bude imalo uslove za bavljenje sportom u školama", rekao je on.

Od ukupnog budžeta, približno 13 milijardi dinara predviđeno je za gradske opštine, oko tri milijarde više nego ove godine.

"Time pokazujemo da priče o decentralizaciji nisu samo priče. Prema pravilniku koji je napravila radna grupa, deljen je novac po opštinama i time smo posebno vodili računa da se neke nepravde prema građanima iz prethodnog perioda isprave", istakao je Radojičić.

Najavio je povećanje pomoći prodiljama pa će tako majke iz Beograda koje rode blizance, uz sve ostale nadoknade koje dobijaju porodilje, od grada dobijati i jednokratnu pomoć od 50.000 dinara.

(Tanjug, Beta)