Početna strana > Hronika > Goran Bogdanović: Ne verujemo Prištini, ostaćemo na oprezu
Hronika

Goran Bogdanović: Ne verujemo Prištini, ostaćemo na oprezu

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 28. jul 2011.

Ministar za Kosovo i Metohiju o situaciji posle napada na prelaze: Ne verujemo Prištini, ostaćemo na oprezu. Euleks nije odgovarao ni na pozive

Specijalci kosovske policije pokušali su da zauzmu administrativne prelaze na severu Kosova u nameri da zabrane uvoz robe iz Srbije i na taj način integrišu ovaj deo pokrajine u kosovski sistem. Pripadnici „Rose“ izabrali su tajming kada su mislili da ih žitelji ovog područja neće primetiti, ali i da će, zbog godišnjih odmora, izostati reakcije predstavnika Vlade Srbije - ovako Goran Bogdanović, ministar za Kosovo i Metohiju, opisuje akciju specijalnih jedinica kosovske policije „Rosa“ na administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak.

Jeste li zadovoljni pozicijom komandanta KFOR, koji se postavio kao posrednik u pregovorima predstavnika vlasti u Beogradu i kosovskog premijera Hašima Tačija? Nije bio navijački raspoložen prema albanskoj strani?

- Mislim da je komandant KFOR ovoga puta zaista bio kooperativan i tolerantan i da je shvatio ozbiljnost situacije. Moram da priznam da se poneo veoma odgovorno i da je odgovorio zahtevima srpske strane, odnosno da je shvatio da Srbi zaista ni po koju cene neće dozvoliti da se prekinu veze severa sa ostatkom Srbije. Biler je zaista doprineo mirnom rešenju veoma napete situacije koja je pretila da preraste u sukobe sa nesagledivim posledicama. Mislim da je presudno uticao i na odluku kosovskog premijera Hašima Tačija da odustane od nasilnog pokušaja zauzimanja administrativnih prelaza na severu Kosova.

Euleks je, međutim, manje doprineo smirivanju strasti. Štaviše, zahvaljujući njihovoj ignoranciji, sve se i dogodilo?

- Čim smo saznali za akciju specijalnih jedinica „Rose“, šef pregovaračkog tima Borko Stefanović i ja smo, u ponedeljak uveče, pokušali da se čujemo sa nadležnima u Euleksu, ali nam nisu odgovarali na pozive. Izostali su njihovi odgovori i u utorak ujutru, tako da smo se tek oko 14 časova prvi put sastali sa predstavnicima ove misije koji su nas uveravali da ni na koji način nisu učestvovali u jednostranoj akciji specijalnih pripadnika „Rose“. Takođe, predstavnici Euleksa preneli su nam stav da ne odobravaju jednostrane poteze bilo koje strane i da smatraju da su pregovori način za postizanje rešenja za sva sporna pitanja.

 U utorak kasno uveče postignut je dogovor da administrativni prelazi na severu ostanu pod kontrolom srpskih pripadnika KPS i Euleksa. Koliko je verovati Prištini da neće ponoviti slične akcije?

- Upravo zato što ne verujemo kosovskim vlastima, i dalje smo na oprezu. Pre svega, budni su žitelji ovog dela pokrajine kojima ne odgovara nasilno nametanje rešenja. Takođe, dobro je poznat stav Vlade Srbije da sve probleme rešavamo mirnim putem jer ne želimo da neko izgubi život zbog samovolje kosovskih vlasti. Tim pre što je već dosta života izgubljeno zbog osionosti i beskrupuloznih odluka albanskih lidera.

Zašto je Priština verovala da će uspeti na ovaj način da integriše sever pokrajine u kosovske institucije? Mislite li da je presudila podrška Amerike, na koju su prst uprli svi do predsednika Srbije?

- Osim što žele da skrenu pažnju sa sopstvenih socijalnih problema, ali i velikog stepena korupcije u vrhu vlasti, albanski lideri pažnju skreću na drugi teren, a to im je najlakše napadima na Srbe. Takođe, jednostranim potezima žele da pokažu da su oni navodna vlast na Kosovu, iako je ono i dalje po svim validnim međunarodnim aktima pod protektoratom međunarodne zajednice, koja je ključni akter u svim oblastima i prevazilazi okvire nadležnosti kosovskih institucija. Međutim, mislim da i albanski narod sve više uviđa namere svojih lidera i da jednostavno shvataju da taj prostor pripada i Srbima koliko i njima i da se ne mogu rešenja postizati na nesreći i tlačenju naroda koji je na kraju krajeva, većinski vlasnik teritorije Kosova. Što se tiče bilo čije podrške spolja, Priština šteti pre svega sebi jer i međunarodna zajednica uviđa da Albanci sve probleme žele da rešavaju nasilnim, jednostranim potezima i da se tom nasilju mora stati na put.

Dijalog se mora nastaviti

Tači je pravdao odluku o slanju specijalaca na sever Kosova namerom da uspostavi „vladavinu prava“, tvrdeći da je suverenitet Kosova svetinja za njega. Kako je, u tom ambijentu, moguće nastaviti dijalog?

- Kosovo nije, niti može biti suverena država, a samoproglašenje nezavisnosti je samo jedno u nizu albanskih poteza koje je, nažalost, tada naišlo na odobravanje dela međunarodne zajednice. Siguran sam da ona u velikoj meri menja stav u tom pogledu. Dakle, bez srpskog priznanja, a što mi nećemo nikada učiniti, albanski lideri ne mogu ostvariti dugoročno svoj plan, zbog čega su pregovori jedini način za postizanje trajnog rešenja svih pitanja, pa i statusa pokrajine.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner