петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Горан Богдановић: Не верујемо Приштини, остаћемо на опрезу
Хроника

Горан Богдановић: Не верујемо Приштини, остаћемо на опрезу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. јул 2011.

Министар за Косово и Метохију о ситуацији после напада на прелазе: Не верујемо Приштини, остаћемо на опрезу. Еулекс није одговарао ни на позиве

Специјалци косовске полиције покушали су да заузму административне прелазе на северу Косова у намери да забране увоз робе из Србије и на тај начин интегришу овај део покрајине у косовски систем. Припадници „Росе“ изабрали су тајминг када су мислили да их житељи овог подручја неће приметити, али и да ће, због годишњих одмора, изостати реакције представника Владе Србије - овако Горан Богдановић, министар за Косово и Метохију, описује акцију специјалних јединица косовске полиције „Роса“ на административним прелазима Јариње и Брњак.

Јесте ли задовољни позицијом команданта КФОР, који се поставио као посредник у преговорима представника власти у Београду и косовског премијера Хашима Тачија? Није био навијачки расположен према албанској страни?

- Мислим да је командант КФОР овога пута заиста био кооперативан и толерантан и да је схватио озбиљност ситуације. Морам да признам да се понео веома одговорно и да је одговорио захтевима српске стране, односно да је схватио да Срби заиста ни по коју цене неће дозволити да се прекину везе севера са остатком Србије. Билер је заиста допринео мирном решењу веома напете ситуације која је претила да прерасте у сукобе са несагледивим последицама. Мислим да је пресудно утицао и на одлуку косовског премијера Хашима Тачија да одустане од насилног покушаја заузимања административних прелаза на северу Косова.

Еулекс је, међутим, мање допринео смиривању страсти. Штавише, захваљујући њиховој игноранцији, све се и догодило?

- Чим смо сазнали за акцију специјалних јединица „Росе“, шеф преговарачког тима Борко Стефановић и ја смо, у понедељак увече, покушали да се чујемо са надлежнима у Еулексу, али нам нису одговарали на позиве. Изостали су њихови одговори и у уторак ујутру, тако да смо се тек око 14 часова први пут састали са представницима ове мисије који су нас уверавали да ни на који начин нису учествовали у једностраној акцији специјалних припадника „Росе“. Такође, представници Еулекса пренели су нам став да не одобравају једностране потезе било које стране и да сматрају да су преговори начин за постизање решења за сва спорна питања.

 У уторак касно увече постигнут је договор да административни прелази на северу остану под контролом српских припадника КПС и Еулекса. Колико је веровати Приштини да неће поновити сличне акције?

- Управо зато што не верујемо косовским властима, и даље смо на опрезу. Пре свега, будни су житељи овог дела покрајине којима не одговара насилно наметање решења. Такође, добро је познат став Владе Србије да све проблеме решавамо мирним путем јер не желимо да неко изгуби живот због самовоље косовских власти. Тим пре што је већ доста живота изгубљено због осионости и бескрупулозних одлука албанских лидера.

Зашто је Приштина веровала да ће успети на овај начин да интегрише север покрајине у косовске институције? Мислите ли да је пресудила подршка Америке, на коју су прст упрли сви до председника Србије?

- Осим што желе да скрену пажњу са сопствених социјалних проблема, али и великог степена корупције у врху власти, албански лидери пажњу скрећу на други терен, а то им је најлакше нападима на Србе. Такође, једностраним потезима желе да покажу да су они наводна власт на Косову, иако је оно и даље по свим валидним међународним актима под протекторатом међународне заједнице, која је кључни актер у свим областима и превазилази оквире надлежности косовских институција. Међутим, мислим да и албански народ све више увиђа намере својих лидера и да једноставно схватају да тај простор припада и Србима колико и њима и да се не могу решења постизати на несрећи и тлачењу народа који је на крају крајева, већински власник територије Косова. Што се тиче било чије подршке споља, Приштина штети пре свега себи јер и међународна заједница увиђа да Албанци све проблеме желе да решавају насилним, једностраним потезима и да се том насиљу мора стати на пут.

Дијалог се мора наставити

Тачи је правдао одлуку о слању специјалаца на север Косова намером да успостави „владавину права“, тврдећи да је суверенитет Косова светиња за њега. Како је, у том амбијенту, могуће наставити дијалог?

- Косово није, нити може бити суверена држава, а самопроглашење независности је само једно у низу албанских потеза које је, нажалост, тада наишло на одобравање дела међународне заједнице. Сигуран сам да она у великој мери мења став у том погледу. Дакле, без српског признања, а што ми нећемо никада учинити, албански лидери не могу остварити дугорочно свој план, због чега су преговори једини начин за постизање трајног решења свих питања, па и статуса покрајине.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер