петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Годишњица злочина у Сребреници
Хроника

Годишњица злочина у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. јул 2012.

У Меморијалном центру Поточари обележава се 17 година злочина над Бошњацима у Сребреници. Сахрани посмртних остатака 520 жртава, идентификованих у масовним гробницама, присуствоваће породице жртава, званичници БиХ и гости из света.

Навршава се 17 година од масакра бошњачког становништва у Сребреници од стране припадника Војске Републике Српске.

У Меморијалном центру Поточари биће сахрањено 520 жртава које су идентификоване у масовним гробницама, а убијене у јулу 1995. године. Ове године је међу идентификованим жртвама више од 80 дечака који су, када су убијени, били млађи од 15 година.

Сахрани ће присуствовати званичници БиХ, представници дипломатског кора, породице жртава и гости из света.

У Поточарима ће бити и делегација Владе Републике Српске. У делегацији ће бити министарске управе и локалне самоуправе Лејла Решић, трговине и туризма Горана Златковић и омладине и спорта Нада Тешановић, као и саветник председника РС Божидар Плављанин.

До сада је у Меморијалном центру у Поточарима идентификовано из масовних гробница и сахрањено 5.137 особа.

Напад на Сребреницу почео је 6. јула 1995. и завршио се пет дана касније уласком генерала Ратка Младића у град. Холандски батаљон Уједињених нација био је стациониран у енклави у време напада српских снага.

Према оптужницама Хашког трибунала, војници под командом Ратка Младића су до 19. јула организовано и систематски убили око 8.000 муслиманских мушкараца и дечака. Око 30.000 жена и деце депортовано је за два дана.

У новембру 2004. Влада Републике Српске упутила је извињење породицама Бошњака страдалим у Сребреници констатујући да се у Сребреници десио "злочин великог обима".

У извештају владине Комисије за Сребреницу наведено је да је током офанзиве српских снага на тадашњу "заштићену зону" у јулу 1995. убијено 7.800 Бошњака, као и да су откривене 34 нове масовне гробнице.

За геноцид у Сребреници 1995. оптужени су вође босанских Срба Радован Караџић и генерал Ратко Младић. Караџић је ухапшен 21. јула 2008, након 13 година скривања, а Младић у мају прошле године, после 16 година скривања и њима је суђење у току пред Хашким трибуналом.

У току је суђење и генералу Здравку Толимиру, бившем помоћнику Ратка Младића и ратном шефу обавештајне службе Главног штаба ВРС. Трибунал је за Сребреницу осудио бившег начелника Генералштаба Војске Југославије Момчила Перишића и више бивших официра Војске и полиције РС.

Почетком јула 2006. Влада Србије осудила је све ратне злочине у југословенским ратовима, међу којима су посебно поменути злочини у Сребреници и Братунцу.

Четири године касније Скупштина Србије усвојила је Декларацију којом се осуђује злочин над бошњачким становништвом Сребренице у јулу 1995, на начин утврђен пресудом Међународног суда правде.

Међународни суд правде у Хагу је 2007. донео пресуду према којој је у Сребреници почињен геноцид. Резолуције о Сребреници којима се потврђује та одлука Међународног суда правде донели су парламенти земаља ЕУ, Канада, САД и Аустралија.

Одлуком Европског парламента, из јануара 2009, 11. јул је проглашен Даном сећања на геноцид у Сребреници. Државни парламент БиХ прогласио је 11. јул даном сећања у Федерацији БиХ, али не и на територији целе државе, због противљења посланика РС.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер