петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: У Москви ће бити формиран Међународни финансијски центар
Хроника

Глас Русије: У Москви ће бити формиран Међународни финансијски центар

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. септембар 2010.

У Москви ће бити формиран Међународни финансијски центар. Председник Русије Дмитриј Медведев ће размотрити стратегију, рокове и састав тима који ће се бавити реализацијом тог пројекта, на саветовању с владом 20. априла.

Та је идеја била широко разматрана још 2008. године, али је финансијска криза омела њену конкретизацију. Ове године су настале нове могућности за фомирање МФЦ. У вези са строжим финансијским законодавством у ЕУ и САД, крупне међународне финансијске групе траже за своју делатност нове терене. Повољан географски положај будућег московског МФЦ отвара инвеститорима широке могућности за посао. Инвеститоре пре свега интересује тржиште Царинског савеза Русије, Белорусије и Казахстана.

У тој би ситуацији рубља могла да постане једна од привлачних за инвестиције, финансијске погодбе и трговину валута, што би допринело повећању ауторитета московског МФЦ.

Русија има шансу да постане снажан светски финансијски центар

Русија ће имати могућностда активно утиче на светске финансијске процесе, а Москва да зарађује милијарде долара, - сматра директор Института финансијских тржишта Финансијске академије Јаков Миркин.

МФЦ обухвата радна места, новац, усредсређену ликвидност, нови квалитет живота, раст економије. Удео финансијских услуга у британској економији износи 7 до 8 одсто. Знатан њихов удео остварује Лондон. МФЦ је веома уносна ствар јер обухвата и порезе и инвестиције.

Међутим, ради формирања МФЦ потребно је да се бране права инвеститора и спрече озбиљне грешке. Другим речима, неопходно је изградити нови систем, - истиче саветник Института савременог развоја Никита Маслеников.

Финансијски центар је неки  правац који предвиђа и велике и озбиљне обавезе, одговорност у вези са тиме како ће,  у каквом року, колико дубоко бити спроведене апсолутно неопходне структуралне реформе у финансијској сфери. Имамо бројне задатке у повећању обима нашег финансијског тржишта, тржишта ефеката пре свега, у развоју финансијске писмености становништва, јер новац становништва мора да учествује у том тржишту, у кардиналном реформирању банкарског система. Формирање МФЦ мора да се разматра као резултат модернизације економије Русије, - сматра Јаков Миркин.

МФЦ је пројекат који је веома тешко остварити. Све треба добро промислити. МФЦ се фомира само у оним економијама које су спремне да пруже нерезидентима повољне услове: пореске, имовинске. У оним економијама које стимулишу развој на дугим стазама, а не само шпекулације. То су наши задаци. Неки су већ решени. Развијена су финансијска тржишта, смањени су ризици инвеститора, превазиђено је бирократско одуговлачење. Дакле, Русија има данас шансу да постане снажан светски финансијски  центар.

Глас Русије: Две године светске економске кризе, стање неодређено

Ове се недеље читав свет сећао почетак финансијске кризе. 15. септембра 2008. године америчка инвестициона банка Леман Бразерс је банкротирала.

Протекле две године су постале озбиљно искушење за читаву светску економију. Експерти сматрају да је акутна фаза кризе завршена. Међутим, оптимистичке прогнозе би биле преурањене. Данас се може казати да је светска економија у неодређеном стању. Постоје позитивне промене, али није пошло за руком да се савлада један од главних проблема - раст незапослености. Према подацима Међународног монетарног фонда, број незапослених износи 210 милиона. У будућности би тај број могао бити повећан на 440 милиона. Од развијених земаља се у најгорој ситуацији нашла Америка, - истиче заменик директора за економска питања Института САД и Канаде Виктор Супјан.

Ситуација у америчкој економији није много добра. Не успева се потпуно извући из рецесије. Забрињава низ показатеља. Пре свега, то је незапосленост која је и даље на високом нивоу - 9,6 одсто. Ни финансијски систем, ни тржиште за сада се нису опоравили од кризе.

У Русији су одмах били свесни опасности од незапослености, зато су били усвојени програми за очување радних места. Важна чињеница је била и одлука власти да повећају социјалне ставке буџета. Нигде у Европи у периоду финансијске кризе пензије у току године нису биле повећане за 47 одсто, као у Русији. Промишљене акције су помогле руским банкама и индустријском сегменту. Успело је и очување привлачне инвестиционе климе. Све то већ резултира позитивним променама, - констатује копредседник Савета за националну стратегију Јосиф Дискин.

Незапосленост се смањује, додуше не толико брзо. Поред тога почиње повратак великим инвестиционим пројектима, зато мислим да ће у 4. тромесечју темпо раста још порасти. Мислим да су прогнозе експерата да ћемо крајем године имати 5 одсто раста бруто-домаћег производа и 7 одсто раста индустрије потпуно реалне.

Озбиљно је пострадала од кризе светска банкарска грана. Током последње две године банке су научиле да буду опрезније у давању кредита, оне пажљиво испитују платежну способност својих клијената. Експерти кажу да ће уз раст кредитне активности финансијски сегмент вратити изгубљени положај. Међутим, то ће бити сасвим ново тржиште. Криза је доказала неопходност успостављања реда у финансијском сегменту. Управо за другу годишњицу кризе Еврокомисија је предложила да се ограниче или привремено забрање тзв. „кратке продаје. То ће смањити активност шпекуланата. Осим тога, планира се формирање нове агенције ради одржавања реда на европским финансијским тржиштима.

Што се тиче производње, компаније су почеле много боље да располажу својим средствима. Крупни џинови као што је Џенерал моторс поново су научили да штеде. Данас аналитичари сматрају да се већина светских џинова коначно опоравила од економске кризе. О томе сведочи стални раст њихове вредности и рејтинг светских брендова који се такође појавио ове недеље. На врху је већ у току 11 година узастопце произвођач пића - компанија Кока-кола. Карактеристично је да од 100 компанија, које су на списку, 74 је поскупело, а само 14 је појефтинило. Пре годину дана је однос био у корист оних који су изгубиле. Онда је своју вредност повећало само 33 бренда, а смањило вредност 59.

Криза је прменила и распоред снага у свету. На карти Европе се појавило одмах неколико потенцијалних банкротера за које су измислили специјалну скраћеницу - PIGS (доста увредљиву јер у преводу са енглеског та реч значи свиње). Реч је о Португалији, Шпанији, Грчкој и Ирској. У светској економији све већу улогу играју земље БРИК - Русија, Бразил, Индија и Кина. Управо оне су лидери и у расту економских показатеља, и по интересу инвеститора. Управо оне, судећи по свему, мораће да изведу светску економију из нове кризе. Аналитичари упозоравају да су кризе циклична ствар - за пет до седам година би могла почети следећа криза.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер