Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Rusija namerava da se probije na azijsko tržište gasa
Hronika

Glas Rusije: Rusija namerava da se probije na azijsko tržište gasa

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 29. septembar 2014.

Posle potpisivanja ugovora s Kinom u vrednosti od 400 milijardi Rusija namerava da izvrši novi prodor na energetsko tržište Azije. Ona je računala na povećanje svog udela na globalnom tržištu KPG do 15% sa sadašnjih 5%, zahvaljujući zemljama Pacifičkog prstena. Ovo je izjavio jedan od rukovodilaca koncerna „Gazprom“ Aleksandar Medvedev na međunarodnoj konferenciji „Nafta i gas Sahalina 2014“.

Rusija je na globalno tržište KPG izašla pre samo 5 godina. Segment od 5 procenata čine klijenti iz preko 10 zemalja azijskog regiona. Ključni partneri su Japan, Južna Koreja i Kina. „Gazprom“ namerava da postigne trostruki porast prisustva na tržištu KPG zahvaljujući širenju kapaciteta fabrike „Sahalin-2“, kao i izgradnji dve nove – u Vladivostoku i kod Baltijska na severozapadu Rusije.

Međutim, to ne garantuje Rusiji automatski 15 procenata globalnog tržišta, smatra stručnjak Instituta za energetiku i finansije Sergej Agibalov:

To je vrlo ambiciozan cilj, zaista će biti prilično teško da se on ostvari. 15 procenata je previsok cilj, zato što nije samo Rusija usmerena na tržište Pacifičkog prstena. Konkurencija se neće zaoštriti samo kad je u pitanju gas, već i među izvoznicima. Na nove segmente azijskog tržišta žele da izađu tradicionalni isporučioci s Bliskog istoka i iz Australije. Kao i novi igrači – iz istočne Azije i drugih regiona. Zato je mogući cilj – 10 procenata ukupnog tržišta, za 15 procenata će morati da se vodi veoma ozbiljna borba.

Segment od 10-15 procenata Rusiji prognozira i generalni direktor Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Konstantin Simonov. U svakom slučaju, tri faktora navode Rusiju da svoje ambicije na tržištu KPG veže za Aziju:

Po svim svetskim prognozama glavni porast potrošnje energenata će se nalaziti upravo u azijskom regionu. Odnosno, u pogledu potražnje i marketinga potpuno je očigledno da Rusija veću pažnju treba da posveti Aziji. Ali i s tačke gledišta ponude imamo ozbiljan interes u Aziji. Sad pokrećemo prilično veliki broj projekata u istočnom Sibiru. To su nalazišta Vankor, Čajanda i Kovikta. Na njima se radi punom parom, Evropa je daleko od njih. Tim pre što, nažalost, Evropa ne želi da vidi u Rusiji sigurnog isporučioca, stalno ima neke primedbe.

Sve ovo određuje interes i značaj azijskog tržišta za Rusiju, na kojem će 60 procenata potražnje biti pokriveno zahvaljujući uvozu. Njeni novi potencijalni partneri su – Singapur, Indonezija, Malezija, Tajland, Filipini i Vijetnam. Pritom su Tajland i Vijetnam zajedno s Kinom, Indijom i Južnom Korejom zanimljivi za ruske KPG-projekte i s tačke gledišta mogućnosti motornog gasa. Kina je već danas najveće tržište KPG u oblasti prevoza robe koje raste najvećom brzinom. Aktivno se širi i primena motornog goriva u putničkom saobraćaju – park autobuskog operatera u Pekingu ima šest hiljada autobusa na KPG. I njihov broj će rasti.

(Glas Rusije)