субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Русија намерава да се пробије на азијско тржиште гаса
Хроника

Глас Русије: Русија намерава да се пробије на азијско тржиште гаса

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. септембар 2014.

После потписивања уговора с Кином у вредности од 400 милијарди Русија намерава да изврши нови продор на енергетско тржиште Азије. Она је рачунала на повећање свог удела на глобалном тржишту КПГ до 15% са садашњих 5%, захваљујући земљама Пацифичког прстена. Ово је изјавио један од руководилаца концерна „Газпром“ Александар Медведев на међународној конференцији „Нафта и гас Сахалина 2014“.

Русија је на глобално тржиште КПГ изашла пре само 5 година. Сегмент од 5 процената чине клијенти из преко 10 земаља азијског региона. Кључни партнери су Јапан, Јужна Кореја и Кина. „Газпром“ намерава да постигне троструки пораст присуства на тржишту КПГ захваљујући ширењу капацитета фабрике „Сахалин-2“, као и изградњи две нове – у Владивостоку и код Балтијска на северозападу Русије.

Међутим, то не гарантује Русији аутоматски 15 процената глобалног тржишта, сматра стручњак Института за енергетику и финансије Сергеј Агибалов:

То је врло амбициозан циљ, заиста ће бити прилично тешко да се он оствари. 15 процената је превисок циљ, зато што није само Русија усмерена на тржиште Пацифичког прстена. Конкуренција се неће заоштрити само кад је у питању гас, већ и међу извозницима. На нове сегменте азијског тржишта желе да изађу традиционални испоручиоци с Блиског истока и из Аустралије. Као и нови играчи – из источне Азије и других региона. Зато је могући циљ – 10 процената укупног тржишта, за 15 процената ће морати да се води веома озбиљна борба.

Сегмент од 10-15 процената Русији прогнозира и генерални директор Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов. У сваком случају, три фактора наводе Русију да своје амбиције на тржишту КПГ веже за Азију:

По свим светским прогнозама главни пораст потрошње енергената ће се налазити управо у азијском региону. Односно, у погледу потражње и маркетинга потпуно је очигледно да Русија већу пажњу треба да посвети Азији. Али и с тачке гледишта понуде имамо озбиљан интерес у Азији. Сад покрећемо прилично велики број пројеката у источном Сибиру. То су налазишта Ванкор, Чајанда и Ковикта. На њима се ради пуном паром, Европа је далеко од њих. Тим пре што, нажалост, Европа не жели да види у Русији сигурног испоручиоца, стално има неке примедбе.

Све ово одређује интерес и значај азијског тржишта за Русију, на којем ће 60 процената потражње бити покривено захваљујући увозу. Њени нови потенцијални партнери су – Сингапур, Индонезија, Малезија, Тајланд, Филипини и Вијетнам. Притом су Тајланд и Вијетнам заједно с Кином, Индијом и Јужном Корејом занимљиви за руске КПГ-пројекте и с тачке гледишта могућности моторног гаса. Кина је већ данас највеће тржиште КПГ у области превоза робе које расте највећом брзином. Активно се шири и примена моторног горива у путничком саобраћају – парк аутобуског оператера у Пекингу има шест хиљада аутобуса на КПГ. И њихов број ће расти.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер