Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Protiv koga manevriše NATO u Sredozemnom moru?
Hronika

Glas Rusije: Protiv koga manevriše NATO u Sredozemnom moru?

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. maj 2011.

U akvatorijumu Sredozemnog mora započeli su masovni multinacionalni manevri oružanih snaga NATO-a i zemalja partnera iz Južne Evrope i Severne Afrike pod šifrovanim nazivom Feniks Ekspres. Oni će trajati do 15. juna. Temu nastavlja naš komentator Petar Iskenderov.

Feniks Ekspres, prvi su vojni manevri Severnoatlanske alijanse posle početka masovnih nereda u državama regiona i kasnije oružane operacije NATO-a u Libiji. U Briselu podvlače da se manevri izvode redovno od 2006. godine. Ipak aktualna geografija i hronologija događaja u regionu omogućava da se govori da je reč o obradi daljih scenarija delovanja u konfliktnim regionima, pri čemu, osim Libije, u prvi plan izbija Sirija.

Izjave lidera zemalja članica NATO-a ostavljaju malo sumnje u to da je upravo Damasku priređena čast da bude naredni cilj vojno-pomorske i vazdušne armade NATO-a. „Mislim da će biti pošteno da se kaže da mi planiramo da pozovemo sirijsko rukovodstvo na odgovornost. To što se sada dešava, sama hronika događaja, to je u celini ispoljavanje našeg posla, koje odgovara našim rečima“ – takvim rečima državni sekretar SAD Hilari Klinton nedavno je faktički priznala mešanje svoje zemlje u razvoj događaja u Siriji.

Jedan od sličnih scenarija je ideja da se u regionu razmeste multinacionalni kopneni kontigenti pod zastavom NATO-a po balkanskom uzoru – kojem je Vašington sve više sklon. Jer globalni ciljevi SAD i NATO-a su isti kao i na Balkanu – stvoriti uslove za potpuno pronicanje u države regiona, između ostalog posredstvom destabilizacije situacije u okviru teorije upravljanog haosa, istakla je ekspert za probleme uporedne politikologije MGIMO MIP RF Jelena Ponomajreva.

„Smisao ove teorije sastoji se u tome da se stvori što je moguće više malih država. Ta ideja je bila uspešno realizovana na prostoru bivše Jugoslavije. Osim toga, računa se na veštačko slabljenje već postojećih država kako bi one u celini zavisile od političkih i finansijskih snaga – NATO-a, EU i međunarodnih finansijskih organizacija.“

Što je važno podvući, za razliku od Bosne i Hercegovine, Kosova ili Makedonije, realizacija vojno-političkog scenarija NATO-a u Libiji ili Siriji olakšana je postojanjem izlaska na more u tim državama. Treba samo odraditi saradnju u iskrcavanju desanta sa brodova koji plove Sredozemnim morem. Time po postojećoj informaciji nameravaju da se bave učesnici manevara Feniks Ekspres.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner