петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Против кога маневрише НАТО у Средоземном мору?
Хроника

Глас Русије: Против кога маневрише НАТО у Средоземном мору?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. мај 2011.

У акваторијуму Средоземног мора започели су масовни мултинационални маневри оружаних снага НАТО-а и земаља партнера из Јужне Европе и Северне Африке под шифрованим називом Феникс Експрес. Они ће трајати до 15. јуна. Тему наставља наш коментатор Петар Искендеров.

Феникс Експрес, први су војни маневри Северноатланске алијансе после почетка масовних нереда у државама региона и касније оружане операције НАТО-а у Либији. У Бриселу подвлаче да се маневри изводе редовно од 2006. године. Ипак актуална географија и хронологија догађаја у региону омогућава да се говори да је реч о обради даљих сценарија деловања у конфликтним регионима, при чему, осим Либије, у први план избија Сирија.

Изјаве лидера земаља чланица НАТО-а остављају мало сумње у то да је управо Дамаску приређена част да буде наредни циљ војно-поморске и ваздушне армаде НАТО-а. „Мислим да ће бити поштено да се каже да ми планирамо да позовемо сиријско руководство на одговорност. То што се сада дешава, сама хроника догађаја, то је у целини испољавање нашег посла, које одговара нашим речима“ – таквим речима државни секретар САД Хилари Клинтон недавно је фактички признала мешање своје земље у развој догађаја у Сирији.

Један од сличних сценарија је идеја да се у региону разместе мултинационални копнени контигенти под заставом НАТО-а по балканском узору – којем је Вашингтон све више склон. Јер глобални циљеви САД и НАТО-а су исти као и на Балкану – створити услове за потпуно проницање у државе региона, између осталог посредством дестабилизације ситуације у оквиру теорије управљаног хаоса, истакла је експерт за проблеме упоредне политикологије МГИМО МИП РФ Јелена Пономајрева.

„Смисао ове теорије састоји се у томе да се створи што је могуће више малих држава. Та идеја је била успешно реализована на простору бивше Југославије. Осим тога, рачуна се на вештачко слабљење већ постојећих држава како би оне у целини зависиле од политичких и финансијских снага – НАТО-а, ЕУ и међународних финансијских организација.“

Што је важно подвући, за разлику од Босне и Херцеговине, Косова или Македоније, реализација војно-политичког сценарија НАТО-а у Либији или Сирији олакшана је постојањем изласка на море у тим државама. Треба само одрадити сарадњу у искрцавању десанта са бродова који плове Средоземним морем. Тиме по постојећој информацији намеравају да се баве учесници маневара Феникс Експрес.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер