понедељак, 14. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генерални директор ЕПС-а Мирослав Томашевић: Молимо министарку Ђедовић да не узнемирава јавност. Електроенергетски систем је стабилан, а ЕПС после две године послује у плусу
Хроника

Генерални директор ЕПС-а Мирослав Томашевић: Молимо министарку Ђедовић да не узнемирава јавност. Електроенергетски систем је стабилан, а ЕПС после две године послује у плусу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. јун 2023.

Мирослав Томашевић, в.д. генералног директора ЕПС, замолио је министарку енергетике Дубравку Ђедовић да не узнемирава јавност изношењем неупоредивих података. "Јавност обавештавамо да се производња електричне енергије и угља одвија несметано, да је систем стабилан, а да ЕПС после две године послује у плусу", навео је Томашевић.

„Није тачна информација да је производња у мају у „Колубари“ била на ниском нивоу, тако да се угаљ увози како би термоелектране радиле неометано, рекао је Мирослав Томашевић, реагујући на изјаве министарке енергетике Дубравке Ђедовић изречене у јутарњем програму РТС.

„И Министарство рударства и енергетике је обавештено да су ремонти на главним коповима ЕПС-овог огранка РБ Колубара ове године почели  раније, у мају, због одличне хидролошке ситуације и пуних депонија угља, управо на основу доброг планирања. Зато није могуће поредити податке о производњи у мају са истим месецом 2022. године“, навео је Томашевић у писаном саопштењу.

Он истиче да је у термину од 10. до 31. маја ове године у ремонту била Дробилана „Тамнава“ и производни системи за угаљ на коповима „Тамнава-Западно поље“ и Поље „Г“, који дају око 75 одсто укупне производње РБ „Колубара“.

„Поређење резултата „Колубаре“ у мају ове године када су стајали системи за производњу 75 одсто угља и у мају прошле године када је ремонт био на копу са 25 одсто укупне производње, даје искривљену слику  о учинку ЕПС-ових рудара“, истакао је директор ЕПС.

Такође, како додаје, ЕПС тренутно увози само минималне количине угља и то по старим уговорима, јер су депоније угља попуњене а термоелектране раде континуирано.

„Држава није, како тврди министарка,  уложила средства у куповину угља, већ је ЕПС плаћао угаљ из сопствених средстава, те није могуће та средства издвојити за школе и вртиће“, истиче Томашевић.

Што се тиче инвестиција, он наводи да је за 2023. годину укупно планирано 110 милијарди динара, од чега за први квартал 20 милијарди динара.

„Реализовано је 16 милијарди динара што у односу на планирана средства за први квартал представља 81 одсто, а у односу на целу годину 15 одсто, што је прилично добар резултат. Најбоља квартална реализација је управо на капиталним пројектима. Одлив средстава се тренутно одвија по предвиђеним плановима. Прошла година такође је имала добру реализацију инвестиционих програма, али знатно мању него ове. План за 2022. годину је износио 80 милијарди динара од чега је реализовано укупно 53 милијарде динара, што је реализација од 66 одсто. У првом кварталу 2022. године од укупног плана у износу од 12,3 милијарде динара, реализовано је 7,2 милијарде динара, што је 58 одсто“, навео је Томашевић.

Директор ЕПС истиче да „није промашен ни план, нити је недостатак инвестиција проузроковао позитиван резултат ЕПС у првом кварталу ове године“.

„Стога молимо министарку да не узнемирава јавност изношењем неупоредивих података, а јавност обавештавамо да се производња електричне енергије и угља одвија несметано, да је систем стабилан, а да ЕПС после две године послује у плусу“, закључује Мирослав Томашевић, в.д. генералног директора ЕПС.

Шта је рекла министарка

Производња је у мају у „Колубари била на ниском нивоу“, тако да се угаљ увози како би термоелектране радиле неометано, рекла је за РТС министарка енергетике Дубравка Ђедовић.

Она је истакла да свако такво издвајање значи мање средстава за вртиће и школе, тако да је циљ да се пословање стабилизује, а производња угља повећа.

„Кад мењате нешто, имате на сваком кораку отпор, а држава је одлучна да до промена дође“, поручила је министарка.

(Н1)

Видети још: Данас: ЕПС увози струју скоро па бесплатно - у Европи цена електричне енергије отишла у минус. Један мегават у велепродаји у Србији кошта свега 12 евроценти. Холандији плаћа домаћинствима да потроше њену струју

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер