петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: Србија је попустила и одустала од оспоравања независности Косова пред УН
Хроника

Гардијан: Србија је попустила и одустала од оспоравања независности Косова пред УН

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. септембар 2010.

Србија је попустила под снажним притиском Европске уније и САД и одустала од оспоравања независности Косова пред Уједињеним нацијама, пише Гардијан.

На тај начин отворена су врата за разговоре о проналажењу решења за Косово између Београда и лидера косовских Албанаца.

Гардијан: 'обрт' у српском ставу

Српски председник Тадић обзнанио је ову потпуну промену става непосредно уочи почетка дебате у Генералној скупштини УН о захтеву Београда да се независност Косова оспори, доведе у питање или поништи.

Да је Србија устрајала у свом ставу, она би била изолована у Европи, што би нанело ударац њеним надама за инеграцију са Западом, а дипломатски напори за покретање преговора између Београда и Приштине о решавању њиховог спора били би уништени.

Уместо тога, дипломате и званичници у Бриселу сада гаје опрезни оптимизам да би постигнути споразум могао потпуно да промени изгледе за проналажење решења између Срба и косовских Албанаца који би живели у две одвојене државе.

Овај обрт представља успех за Кетрин Ештон, високог представника ЕУ за спољну политику, која је протекла два дана вршила притисак на Тадића да пристане на формулу прихватљиву за остатак Европе, формулу која је представљала последњу шансу за Србију.

Српском председнику је, наиме, речено да ће одбијање тог предлога Србију довести у сукоб са Европском унијом у коју жели да се учлани.

Вашингтон, односно амерички потпредседник Џо Бајден, додатно су појачали ту поруку.

Гардијан подсећа да су током последње две недеље шефови британске и немачке дипломатије, Вилијам Хејг и Гуидо Вестервеле, боравили у Београду како би апеловали на тамошње власти да одустану од резолуције или да пристану на нову формулу коју подржава читава Европска унија.

Тадић је у уторак у Бриселу вечерао са Катрин Ештон, а већи део јучерашњег дана провео је у телефонском разговору с њом. Резултат је пример такозване конструктивне двосмислености око које су се Србија и свих 27 чланица Уније формално сложили.

Европске дипломате и званичници изражавају наду да ће преговори између Београда и Приштине почети пре краја године, а Европска унија и Кетрин Ештон у њима ће сасвим сигурно имати посредничку улогу.

Косовско руководство желеће да се укључе и Американци, што ће подстаћи Србе да траже да се укључе и Руси, читамо на крају чланка у Гардијану.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер