Početna strana > Hronika > Gardijan: Srbija je popustila i odustala od osporavanja nezavisnosti Kosova pred UN
Hronika

Gardijan: Srbija je popustila i odustala od osporavanja nezavisnosti Kosova pred UN

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 09. septembar 2010.

Srbija je popustila pod snažnim pritiskom Evropske unije i SAD i odustala od osporavanja nezavisnosti Kosova pred Ujedinjenim nacijama, piše Gardijan.

Na taj način otvorena su vrata za razgovore o pronalaženju rešenja za Kosovo između Beograda i lidera kosovskih Albanaca.

Gardijan: 'obrt' u srpskom stavu

Srpski predsednik Tadić obznanio je ovu potpunu promenu stava neposredno uoči početka debate u Generalnoj skupštini UN o zahtevu Beograda da se nezavisnost Kosova ospori, dovede u pitanje ili poništi.

Da je Srbija ustrajala u svom stavu, ona bi bila izolovana u Evropi, što bi nanelo udarac njenim nadama za inegraciju sa Zapadom, a diplomatski napori za pokretanje pregovora između Beograda i Prištine o rešavanju njihovog spora bili bi uništeni.

Umesto toga, diplomate i zvaničnici u Briselu sada gaje oprezni optimizam da bi postignuti sporazum mogao potpuno da promeni izglede za pronalaženje rešenja između Srba i kosovskih Albanaca koji bi živeli u dve odvojene države.

Ovaj obrt predstavlja uspeh za Ketrin Ešton, visokog predstavnika EU za spoljnu politiku, koja je protekla dva dana vršila pritisak na Tadića da pristane na formulu prihvatljivu za ostatak Evrope, formulu koja je predstavljala poslednju šansu za Srbiju.

Srpskom predsedniku je, naime, rečeno da će odbijanje tog predloga Srbiju dovesti u sukob sa Evropskom unijom u koju želi da se učlani.

Vašington, odnosno američki potpredsednik DŽo Bajden, dodatno su pojačali tu poruku.

Gardijan podseća da su tokom poslednje dve nedelje šefovi britanske i nemačke diplomatije, Vilijam Hejg i Guido Vestervele, boravili u Beogradu kako bi apelovali na tamošnje vlasti da odustanu od rezolucije ili da pristanu na novu formulu koju podržava čitava Evropska unija.

Tadić je u utorak u Briselu večerao sa Katrin Ešton, a veći deo jučerašnjeg dana proveo je u telefonskom razgovoru s njom. Rezultat je primer takozvane konstruktivne dvosmislenosti oko koje su se Srbija i svih 27 članica Unije formalno složili.

Evropske diplomate i zvaničnici izražavaju nadu da će pregovori između Beograda i Prištine početi pre kraja godine, a Evropska unija i Ketrin Ešton u njima će sasvim sigurno imati posredničku ulogu.

Kosovsko rukovodstvo želeće da se uključe i Amerikanci, što će podstaći Srbe da traže da se uključe i Rusi, čitamo na kraju članka u Gardijanu.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner