недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франкфуртер алгемајне цајтунг: Вучићу је успело да буде у милости Вашингтона кроз обухватну испоруку муниције која обилазним путевима стиже у Украјину
Хроника

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Вучићу је успело да буде у милости Вашингтона кроз обухватну испоруку муниције која обилазним путевима стиже у Украјину

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. фебруар 2024.

Србија се наоружава, а њен председник хвали стрпљивост Азербејџана са Нагорно-Карабахом, пише Франкфуртер алгемајне цајтунг. Лист разматра колике су шансе да Србија заузме север Косова.

Када је у јануару потврђено да ће САД испоручити Косову 246 противтенковских ракета типа џавелин, председник Србије Александар Вучић обећао је рекордна улагања у војску, пише Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Најављена је набавка хаубица, противваздужне одбране од дронова, хеликоптера, већ за ову годину је војсци обећамо хиљаду домаћих дронова.

„Када српски председник, који је заљубљен у статистику, крене да жонглира са бројевима, паметно је његове изјаве дочекати са опрезом јер реалност не прати увек најаве“, пише новинар Михаел Мартенс у том тексту за ФАЗ.

Но, како додаје, Вучић не прича у празно о војној индустрији – набављени су кинески системи ФК-3 и друго наоружање. Према стокхолмском институту СИПРИ, Србија је прошле године уложила у војску више пара од преосталих пет земаља Западног Балкана заједно, подсећа ФАЗ.

„И реторички се наоружава“, пише лист, и подсећа на то како је Вучић изразио дивљење када је Азербејџан у блиц-акцији повратио контролу над Нагорно-Карабахом око којег се деценијама спорио са Јерменијом.

Мисли се на Косово

Вучић, којег ФАЗ назива „најмоћнијим политичарем у Београду од Тита“, објашњавао је како је Азербејџан све радио како треба – годинама је јачао економију, војску, посебно специјалне јединице и стрпљиво је чекао да се промене геополитичке околности.

„Његовој публици било је јасно на шта је у ствари мислио. Националисти одавно отворено говоре о томе. Кад се политичко стање у свету промени у корист Србије – рецимо поразом Украјине или изборном победом Доналда Трампа – могао би, кажу, доћи моменат да се војном акцијом поврати север Косова који насељавају Срби“, пише Мартенс.

Он цитира Катарину Ђокић, војну стручњакињу из института СИПРИ, која каже да нема велике опасности од конвенционалног конфликта Србије и Косова док год су трупе НАТО стациониране на Косову. Уз то, каже она, Србија економски зависи од ЕУ па не може себи да приушти санкције.

Она даље говори о огромним проблемима Србије са особљем у војсци, одласком људи, лошим стањем тенковских јединица.

Како оцењује ФАЗ, инвазија тенковима ионако би била „потенцијално погубни подухват за Србију, ако Косово правовремено добије џавелине“ који, како се показало у Украјини, ефикасно уништавају тенкове.

Један амерички извор листа пак каже да би Приштина на ове противтенковске ракете могла да чека годинама јер ће „у догледно време“ све што може бити испоручивано у Украјину.

Подсећа се и на противљење америчких републиканаца испоруци ракета Косову, због чега се претпоставља да би Трамп, у случају победе, ту испоруку могао да спречи.

Напад специјалним јединицама?

Како наводи лист, стручњаци и „западни војни аташеи“ ионако не верују у тенковску инвазију на Балкану. „У Приштини вероватно држе за вероватнију и реалнију претњу нападе паравојних или илегалних структура, које подржава Београд. То смо збиља и видели 2023. године“, каже Катарина Ђокић, мислећи на окршај у Бањској.

„Да ли Вучић зато често говори о значају специјалних јединица за Србију?“, пита се у тексту Мартенс, подсећајући колико председник Вучић хвали специјалну јединицу Кобре.

Ђокић је још рекла да се у обзир мора узети расположење Срба на северу Косова – ако они осећају да су им Албанци претња, онда је могућ и отпор локалног становништва. ФАЗ то овако тумачи: „Српске специјалне јединице би на северу Косова извесно имале подршку становника.“

Али, и унапређење српских специјалних јединица пати због недостатка подмлатка. Вучић је најавио пријем пет хиљада људи у специјалне јединице, али један извор ФАЗ, „војно обучени посматрач из Београда“, каже: „Према нашим сазнањима, пријавио се ниски троцифрени број људи. А многи од њих неће бити подесни.“

Франкфуртски лист оцењује да питање рата и мира на Балкану веома зависи од Сједињених Држава, које су испословале све досадашње мировне споразуме после сукоба у Босни, на Косову и у Македонији.

„Али многи се боје да се ближе крају времена Паx Америцана – свакако под Доналдом Трампом као председником, али и ако дође до новог избора Џоа Бајдена, који је изазван многим кризама“.

Србија масовно наоружава Украјину

Како даље наводи лист, Вучићу је успело да „буде у милости Вашингтона кроз обухватну испоруку муниције која циљаним обилазним путевима стиже у Украјину“.

„Наравно, Вучић то јавно пориче, између осталог због проруског сентимента у Србији који његов медијски апарат годинама систематски појачава. Али, иза кулиса сви знају“, пише лист.

Посебно се истиче ракета калибра 122 милиметра коју прави српска фирма Едепро, а која има домет око 40 километара – двоструко више од већине ракета тог калибра. Како пише ФАЗ, Украјинцима посебно одговара јер пројектил може да се испали са лансера типа Град који имају.

„То је домет којим Украјина надилази непријатеља. То јој даје огромне предности“, каже један неименовани војни стручњак за ФАЗ.

„Један добро умрежени извор у Београду уз то поносно каже да српска артиљеријска муниција има већу прецизност од бугарске, која се такође испоручује Украјини“, преноси лист.

„Још увек се српска муниција користи на бојиштима Украјине против Русије, не и на Балкану. Да ли ће тако и остати је данас мање сигурно него пре само пар година“, закључује Михаел Мартенс у тексту за ФАЗ.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер