четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Француска није уврстила захтев Србије за седницу СБ УН
Хроника

Француска није уврстила захтев Србије за седницу СБ УН

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. мај 2011.

Амбасадори Бразила, Индије, Русије и Кине можда ће, ипак, говорити о захтеву Србије за покретањем независне истраге о трговини људским органима

Француска, земља која тренутно председава Савету безбедности УН, ни током јучерашњег дана није сазвала чланице УН на консултације о захтеву Србије да истрага о трговини људским органима на Косову буде под покровитељством Уједињених нација. Тако ће се на данашњој седници у Њујорку наћи само једна тачка дневног реда – редовни извештај Унмика о Косову.

Иако не постоји стриктно правило које одређује у ком року би требало сазвати консултације када то неко преко званичног канала, односно генералног секретара, затражи, уобичајено је да се консултације закажу одмах и да се одлучи да ли ће та тачка бити на дневном реду седнице.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић, међутим, најавио је да ће на седници Савета безбедности затражити подршку за покретање независне истраге о трговини људским органима и одлуку СБ о успостављању адекватног механизма за спровођење те истраге.

Како „Политика” сазнаје у Њујорку, уочи данашње седнице СБ УН министар спољних послова и шеф српске мисије при УН Феодор Старчевић имали су сусрете са министрима Бразила, Индије, Русије, Кине и другим представницима чланица УН. На основу тих контаката очекује се да ће амбасадори ових земаља и знатан број осталих, можда чак и већина, данас у Њујорку у својим наступима који се односе на Унмиков извештај, говорити и о захтеву Србије и подржати га, иако захтев није званично на дневном реду.

Подсетимо да је и генерални секретар УН Бан Ки Мун у свом редовном тромесечном извештају о ситуацији на Косову навео да је потребно покренути „темељну, непристрасну и независну истрагу поводом озбиљних оптужби, са снажним програмом заштите сведока и пуном сарадњом свих релевантних чинилаца”. Генерални секретар је поновио да је Унмик спреман да пружи пуну сарадњу било којој истрази, која би могла да буде покренута.

„Прошли су месеци, а ништа није учињено. Ми сматрамо да је нечињење у вези са овим питањем апсолутно неприхватљиво и морално неодрживо и због тога ћемо у Њујорку затражити покретање истраге”, рекао је Јеремић за Фонет уочи пута за Њујорк. Он је јуче у Истанбулу на министарској седници, такође, позвао чланице Савета Европе да подрже захтев Србије да истрага буде обављена под покровитељством УН, као што је урађено и са свим ранијим истрагама о ратним злочинима на простору бивше СФРЈ.

У писму које је пре неколико недеља упућено Бан Ки Муну Србија је предложила концепт са детаљима о томе како сматра да та истрага треба да изгледа. Генерални секретар је уз своје пропратно писмо послао српски предлог и он је дистрибуиран чланицама УН са захтевом за консултације. Детаљи овог плана остаће непознати све док се не закажу консултације у Савету безбедности о том предлогу, али су основне тачке да истрагу води тело које ће имати јурисдикцију над свим потенцијалним локацијама које се наводе у извештају и да се истрага одвија под мандатом УН.

Амбасадор Србије при УН Феодор Старчевић сматра да ће данас у Њујорку предлог Србије да се истрага о трговини људским органима на Косову повери независном телу са мандатом УН „на известан начин представљати почетак разматрања те иницијативе, иако није формално на дневном реду”. „Иницијатива Србије постала је званичан документ Савета безбедности. Она није формално на дневном реду седнице, међутим, то је сада службено пред СБ УН”, истакао је Старчевић јуче за Танјуг.

„Неће се то данас завршити, нити ће се одлучивати о томе. Ово је више прилика за ослушкивање тог расположења”, рекао је Старчевић и објаснио да се седница може заказати и усвојити резолуција пошто се у консултацијама постигне договор, али да се може једноставно издати и председничко саопштење.

Мање оптимизма испољио је професор ФПН-а Предраг Симић који је гостујући на РТС-у рекао да не би требало гајити нереална очекивања и да предстоји још много корака на том плану. Симић не очекује да ће се та истрага ускоро обавити јер у „међународној заједници а поготову у СБ, постоји још много оних који се томе супротстављају”.

Да су притисци јаки сведочи и то што српски предлог није стављен на дневни ред, јер би у супротном било којој чланици било тешко да гласа против захтева Србије у коме се тражи истрага за озбиљна кршења људских права која су почињена на Косову и Метохији, а гарантована су базичним документима УН.

Б. Митриновић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер