Početna strana > Hronika > Francuska nije uvrstila zahtev Srbije za sednicu SB UN
Hronika

Francuska nije uvrstila zahtev Srbije za sednicu SB UN

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 12. maj 2011.

Ambasadori Brazila, Indije, Rusije i Kine možda će, ipak, govoriti o zahtevu Srbije za pokretanjem nezavisne istrage o trgovini ljudskim organima

Francuska, zemlja koja trenutno predsedava Savetu bezbednosti UN, ni tokom jučerašnjeg dana nije sazvala članice UN na konsultacije o zahtevu Srbije da istraga o trgovini ljudskim organima na Kosovu bude pod pokroviteljstvom Ujedinjenih nacija. Tako će se na današnjoj sednici u Njujorku naći samo jedna tačka dnevnog reda – redovni izveštaj Unmika o Kosovu.

Iako ne postoji striktno pravilo koje određuje u kom roku bi trebalo sazvati konsultacije kada to neko preko zvaničnog kanala, odnosno generalnog sekretara, zatraži, uobičajeno je da se konsultacije zakažu odmah i da se odluči da li će ta tačka biti na dnevnom redu sednice.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, međutim, najavio je da će na sednici Saveta bezbednosti zatražiti podršku za pokretanje nezavisne istrage o trgovini ljudskim organima i odluku SB o uspostavljanju adekvatnog mehanizma za sprovođenje te istrage.

Kako „Politika” saznaje u Njujorku, uoči današnje sednice SB UN ministar spoljnih poslova i šef srpske misije pri UN Feodor Starčević imali su susrete sa ministrima Brazila, Indije, Rusije, Kine i drugim predstavnicima članica UN. Na osnovu tih kontakata očekuje se da će ambasadori ovih zemalja i znatan broj ostalih, možda čak i većina, danas u Njujorku u svojim nastupima koji se odnose na Unmikov izveštaj, govoriti i o zahtevu Srbije i podržati ga, iako zahtev nije zvanično na dnevnom redu.

Podsetimo da je i generalni sekretar UN Ban Ki Mun u svom redovnom tromesečnom izveštaju o situaciji na Kosovu naveo da je potrebno pokrenuti „temeljnu, nepristrasnu i nezavisnu istragu povodom ozbiljnih optužbi, sa snažnim programom zaštite svedoka i punom saradnjom svih relevantnih činilaca”. Generalni sekretar je ponovio da je Unmik spreman da pruži punu saradnju bilo kojoj istrazi, koja bi mogla da bude pokrenuta.

„Prošli su meseci, a ništa nije učinjeno. Mi smatramo da je nečinjenje u vezi sa ovim pitanjem apsolutno neprihvatljivo i moralno neodrživo i zbog toga ćemo u Njujorku zatražiti pokretanje istrage”, rekao je Jeremić za Fonet uoči puta za Njujork. On je juče u Istanbulu na ministarskoj sednici, takođe, pozvao članice Saveta Evrope da podrže zahtev Srbije da istraga bude obavljena pod pokroviteljstvom UN, kao što je urađeno i sa svim ranijim istragama o ratnim zločinima na prostoru bivše SFRJ.

U pismu koje je pre nekoliko nedelja upućeno Ban Ki Munu Srbija je predložila koncept sa detaljima o tome kako smatra da ta istraga treba da izgleda. Generalni sekretar je uz svoje propratno pismo poslao srpski predlog i on je distribuiran članicama UN sa zahtevom za konsultacije. Detalji ovog plana ostaće nepoznati sve dok se ne zakažu konsultacije u Savetu bezbednosti o tom predlogu, ali su osnovne tačke da istragu vodi telo koje će imati jurisdikciju nad svim potencijalnim lokacijama koje se navode u izveštaju i da se istraga odvija pod mandatom UN.

Ambasador Srbije pri UN Feodor Starčević smatra da će danas u Njujorku predlog Srbije da se istraga o trgovini ljudskim organima na Kosovu poveri nezavisnom telu sa mandatom UN „na izvestan način predstavljati početak razmatranja te inicijative, iako nije formalno na dnevnom redu”. „Inicijativa Srbije postala je zvaničan dokument Saveta bezbednosti. Ona nije formalno na dnevnom redu sednice, međutim, to je sada službeno pred SB UN”, istakao je Starčević juče za Tanjug.

„Neće se to danas završiti, niti će se odlučivati o tome. Ovo je više prilika za osluškivanje tog raspoloženja”, rekao je Starčević i objasnio da se sednica može zakazati i usvojiti rezolucija pošto se u konsultacijama postigne dogovor, ali da se može jednostavno izdati i predsedničko saopštenje.

Manje optimizma ispoljio je profesor FPN-a Predrag Simić koji je gostujući na RTS-u rekao da ne bi trebalo gajiti nerealna očekivanja i da predstoji još mnogo koraka na tom planu. Simić ne očekuje da će se ta istraga uskoro obaviti jer u „međunarodnoj zajednici a pogotovu u SB, postoji još mnogo onih koji se tome suprotstavljaju”.

Da su pritisci jaki svedoči i to što srpski predlog nije stavljen na dnevni red, jer bi u suprotnom bilo kojoj članici bilo teško da glasa protiv zahteva Srbije u kome se traži istraga za ozbiljna kršenja ljudskih prava koja su počinjena na Kosovu i Metohiji, a garantovana su bazičnim dokumentima UN.

B. Mitrinović

(Politika)