петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЕУ: Спровести истрагу о наводима Савета Европе
Хроника

ЕУ: Спровести истрагу о наводима Савета Европе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. децембар 2010.

У Бриселу  се на извештај известитеља Савета Европе о стравичним злочинима почињеним на Косову, који се доводе у везу са Хашимом Тачијем, реагује позивима да се предоче докази за то и да се што пре спроведу темељите истраге, укључујући и међународна тела.

Брисел је данас са запрепаштењем реаговао на наводе известитеља Савета Европе Дика Мартија о злочинима почињеним на Косову, укључујући и трговину људима и људским органима. На брифингу за новинаре, портпаролка високе представнице ЕУ, Кетрин Ештон, Маја Коцијанчич је изјавила:

"Оно што могу рећи је да ове оптужбе узимамо веома озбиљно, а борба против организованог криминала је обавеза свих држава Западног Балкана, укључујући и Косово. То је један од разлога због којих је мисија ЕУЛЕX на терену. Та мисија је до сада истраживала и сада то чини одређени број случајева, где је било речи и о трговини људима. Дакле, да појасним - све оптужбе озбиљно узимамо, а у овом конкретном случају смо упознати са извештајем и ако известилац, господин Марти има било какав конкретан доказ, позивамо га да га предочи одговарајућим властима."

Огласио се и генерални секретар Савета Европе, Торбјорн Јагланд, који у кратком саопштењу каже да се упознао са садржајем извештаја, који, како признаје, садржи бројне веома тешке оптужбе:

"Забринут сам због импликација и верујем да оптужбе не смеју остати без одговора. Треба их или потврдити или побити одговарајућом истрагом," каже генерални секретар Савета Европе, који позива компетентне власти, укључујући и међународне институције, да учине све како би се открила права истина.

Међународна организација за заштиту људских права Хјуман рајтс воч подсећа овом приликом да одавно већ позива локалне и међународне власти на Косову да се агресивније баве истрагом ратних и осталих злочина почињених од стране бивших чланова ОВК. Уместо тога, тврде у овој организацији, УН, ЕУ и САД су радије прибегавали прагматичном политичком приступу, верујући да треба да раде на краткорочном миру и стабилности, жртвујући тако неке од важних принципа правде.

Чека се истрага о трговини органима

Извештај специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о умешаности највиших косовских званичника у трговину дрогом и људским органима тема је о којој се данас говорило како у Београду и Приштини, тако и у Бриселу и Москви.

Парламентарна скупштина Савета Европе разматраће у јануару извештај специјалног известиоца Дика Мартија, након што ће овај документ у четвртак бити званично објављен. Како оцењује заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић, ако извештај Дика Мартија буде усвојен требало би да буду покренуте истраге против свих који су одговорни за трговину људским органима – како у Албанији тако и на Косову и Метохији.

"Он је анализирао један феномен који је пре свега Европа има интерес да реши. То је феномен трговине људским органима. То је нешто што заиста на тлу Европе не сме да се дешава. Ако има индиција да се да се тако нешто дешавало апсолутно мора да се истражи", каже Векарић.

А у Москви, шефови дипломатија Русије и Србије су изразили забринутост због садржаја извештаја Савета Европе о Косову. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров позвао је Запад да не прећуткује извештај Парламентарне скупштине Савета Европе којим су откривени злочини бившег премијера Тачија.

"Сведочанства о трговини људским органима појавила су се прилично давно. Сада је, колико сам схватио, спроведена професионална истрага на утврђивању одговарајућих чињеница. Тај извештај не сме остане документ затворен за јавност", изјавио је шеф руске дипломатије.

После извештаја Дика Мартија косовски премијер Хашим Тачи нема политичку будућност. оценио је министар спољних послова Србије и додао да цивилизовани свет не сме да затвара очи пред језивом ситуацијом на Косову и Метохији.

"Не знам каква је његова будућност имајући у виду извештаје истраге Савета Европе о његовом учешћу у трговини хероином, људима, људским органима и предвођењем једне од најорганизованијих мафијашких група на Балкану", рекао је Вук Јеремић.

Као и у Бриселу, Москви и Београду, и у Приштини се све оптужбе за ратне злочине и организовани криминал схватају веома озбиљно, поручила је данас портпаролка Еулекса Ирина Гудељевић. Свака особа која поседује доказе о злочинима требало би да их преда властима, што се односи и на специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија, у чијем се извештају наводи да је косовски премијер Хашим Тачи учествовао у трговини људским органима, каже Ирина Гудељевић.

Влада Косова одбацује оптужбе о трговини органима

Косовски званичници гневно су одбацили нацрт извештаја Савета Европе у којем се премијер Хашим Тачи оптужује да је предводник киминалне групе која је повезана са кријумчарењем органа српских затвореника током сукоба на Косову крајем 1990-их.
Влада у Приштини назвала је извештај неоснованим и описала га као покушај да се ниподаштава Ослободилачка војска Косова. Влада је у званичном саопштењу изнела оптужбе на рачун водећег истражитеља Савета Европе Дика Мартија, наводећи да је пристрасан и да је његов извештај фабрикован.

А као и косовски званичници, и грађани Приштине изражавају велику дозу сумње у извештај Дика Мартије који је пренео и британски Гардијан:

"Ако је само пола процента онога што је речено тачно или може да се документује, онда косовски премијер мора да буде ухапшен још данас. За угледни лист какав је Гардијан да објавље нешто овако банално је врло лоше за сам лист, не за косовског премијера или народ Косова. Хашим Тачи је човек који има највише заслуга за слободу Косова", сматра Милаим Зека, ратни новинар са Косова.

Филип Кроули: САД озбиљно схватају све веродостојне наводе о криминалним активностима

"САД озбиљно схватају све веродостојне наводе о криминалним активностима," навео је портпарол Државног секретаријата Филип Кроули, када је на редовном брифингу за новинаре позван да прокоментарише извештај специјалног представника Савета Европе:

"То је нацрт извештаја, упознати смо са тим, веома озбиљно схватамо све веродостојне наводе о криминалним активностима, и сви докази и извори који се наводе у извештају требало би да буду предочени надлежним властима како би се спровела пуна истрага. Владавина закона је од највишег значаја за стабилност и напредак Балкана… И Уједињене нације и Хашки трибунал су још 2004. истраживали наводе о мрежи трговине органима, али су у то време одлучили да не предузимају кораке. Свакако настављамо да подстичемо сарадњу у даљој истрази тих питања,“ рекао је Кроули.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер