Početna strana > Hronika > EU: Sprovesti istragu o navodima Saveta Evrope
Hronika

EU: Sprovesti istragu o navodima Saveta Evrope

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 16. decembar 2010.

U Briselu  se na izveštaj izvestitelja Saveta Evrope o stravičnim zločinima počinjenim na Kosovu, koji se dovode u vezu sa Hašimom Tačijem, reaguje pozivima da se predoče dokazi za to i da se što pre sprovedu temeljite istrage, uključujući i međunarodna tela.

Brisel je danas sa zaprepaštenjem reagovao na navode izvestitelja Saveta Evrope Dika Martija o zločinima počinjenim na Kosovu, uključujući i trgovinu ljudima i ljudskim organima. Na brifingu za novinare, portparolka visoke predstavnice EU, Ketrin Ešton, Maja Kocijančič je izjavila:

"Ono što mogu reći je da ove optužbe uzimamo veoma ozbiljno, a borba protiv organizovanog kriminala je obaveza svih država Zapadnog Balkana, uključujući i Kosovo. To je jedan od razloga zbog kojih je misija EULEX na terenu. Ta misija je do sada istraživala i sada to čini određeni broj slučajeva, gde je bilo reči i o trgovini ljudima. Dakle, da pojasnim - sve optužbe ozbiljno uzimamo, a u ovom konkretnom slučaju smo upoznati sa izveštajem i ako izvestilac, gospodin Marti ima bilo kakav konkretan dokaz, pozivamo ga da ga predoči odgovarajućim vlastima."

Oglasio se i generalni sekretar Saveta Evrope, Torbjorn Jagland, koji u kratkom saopštenju kaže da se upoznao sa sadržajem izveštaja, koji, kako priznaje, sadrži brojne veoma teške optužbe:

"Zabrinut sam zbog implikacija i verujem da optužbe ne smeju ostati bez odgovora. Treba ih ili potvrditi ili pobiti odgovarajućom istragom," kaže generalni sekretar Saveta Evrope, koji poziva kompetentne vlasti, uključujući i međunarodne institucije, da učine sve kako bi se otkrila prava istina.

Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč podseća ovom prilikom da odavno već poziva lokalne i međunarodne vlasti na Kosovu da se agresivnije bave istragom ratnih i ostalih zločina počinjenih od strane bivših članova OVK. Umesto toga, tvrde u ovoj organizaciji, UN, EU i SAD su radije pribegavali pragmatičnom političkom pristupu, verujući da treba da rade na kratkoročnom miru i stabilnosti, žrtvujući tako neke od važnih principa pravde.

Čeka se istraga o trgovini organima

Izveštaj specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o umešanosti najviših kosovskih zvaničnika u trgovinu drogom i ljudskim organima tema je o kojoj se danas govorilo kako u Beogradu i Prištini, tako i u Briselu i Moskvi.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope razmatraće u januaru izveštaj specijalnog izvestioca Dika Martija, nakon što će ovaj dokument u četvrtak biti zvanično objavljen. Kako ocenjuje zamenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić, ako izveštaj Dika Martija bude usvojen trebalo bi da budu pokrenute istrage protiv svih koji su odgovorni za trgovinu ljudskim organima – kako u Albaniji tako i na Kosovu i Metohiji.

"On je analizirao jedan fenomen koji je pre svega Evropa ima interes da reši. To je fenomen trgovine ljudskim organima. To je nešto što zaista na tlu Evrope ne sme da se dešava. Ako ima indicija da se da se tako nešto dešavalo apsolutno mora da se istraži", kaže Vekarić.

A u Moskvi, šefovi diplomatija Rusije i Srbije su izrazili zabrinutost zbog sadržaja izveštaja Saveta Evrope o Kosovu. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov pozvao je Zapad da ne prećutkuje izveštaj Parlamentarne skupštine Saveta Evrope kojim su otkriveni zločini bivšeg premijera Tačija.

"Svedočanstva o trgovini ljudskim organima pojavila su se prilično davno. Sada je, koliko sam shvatio, sprovedena profesionalna istraga na utvrđivanju odgovarajućih činjenica. Taj izveštaj ne sme ostane dokument zatvoren za javnost", izjavio je šef ruske diplomatije.

Posle izveštaja Dika Martija kosovski premijer Hašim Tači nema političku budućnost. ocenio je ministar spoljnih poslova Srbije i dodao da civilizovani svet ne sme da zatvara oči pred jezivom situacijom na Kosovu i Metohiji.

"Ne znam kakva je njegova budućnost imajući u vidu izveštaje istrage Saveta Evrope o njegovom učešću u trgovini heroinom, ljudima, ljudskim organima i predvođenjem jedne od najorganizovanijih mafijaških grupa na Balkanu", rekao je Vuk Jeremić.

Kao i u Briselu, Moskvi i Beogradu, i u Prištini se sve optužbe za ratne zločine i organizovani kriminal shvataju veoma ozbiljno, poručila je danas portparolka Euleksa Irina Gudeljević. Svaka osoba koja poseduje dokaze o zločinima trebalo bi da ih preda vlastima, što se odnosi i na specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija, u čijem se izveštaju navodi da je kosovski premijer Hašim Tači učestvovao u trgovini ljudskim organima, kaže Irina Gudeljević.

Vlada Kosova odbacuje optužbe o trgovini organima

Kosovski zvaničnici gnevno su odbacili nacrt izveštaja Saveta Evrope u kojem se premijer Hašim Tači optužuje da je predvodnik kiminalne grupe koja je povezana sa krijumčarenjem organa srpskih zatvorenika tokom sukoba na Kosovu krajem 1990-ih.
Vlada u Prištini nazvala je izveštaj neosnovanim i opisala ga kao pokušaj da se nipodaštava Oslobodilačka vojska Kosova. Vlada je u zvaničnom saopštenju iznela optužbe na račun vodećeg istražitelja Saveta Evrope Dika Martija, navodeći da je pristrasan i da je njegov izveštaj fabrikovan.

A kao i kosovski zvaničnici, i građani Prištine izražavaju veliku dozu sumnje u izveštaj Dika Martije koji je preneo i britanski Gardijan:

"Ako je samo pola procenta onoga što je rečeno tačno ili može da se dokumentuje, onda kosovski premijer mora da bude uhapšen još danas. Za ugledni list kakav je Gardijan da objavlje nešto ovako banalno je vrlo loše za sam list, ne za kosovskog premijera ili narod Kosova. Hašim Tači je čovek koji ima najviše zasluga za slobodu Kosova", smatra Milaim Zeka, ratni novinar sa Kosova.

Filip Krouli: SAD ozbiljno shvataju sve verodostojne navode o kriminalnim aktivnostima

"SAD ozbiljno shvataju sve verodostojne navode o kriminalnim aktivnostima," naveo je portparol Državnog sekretarijata Filip Krouli, kada je na redovnom brifingu za novinare pozvan da prokomentariše izveštaj specijalnog predstavnika Saveta Evrope:

"To je nacrt izveštaja, upoznati smo sa tim, veoma ozbiljno shvatamo sve verodostojne navode o kriminalnim aktivnostima, i svi dokazi i izvori koji se navode u izveštaju trebalo bi da budu predočeni nadležnim vlastima kako bi se sprovela puna istraga. Vladavina zakona je od najvišeg značaja za stabilnost i napredak Balkana… I Ujedinjene nacije i Haški tribunal su još 2004. istraživali navode o mreži trgovine organima, ali su u to vreme odlučili da ne preduzimaju korake. Svakako nastavljamo da podstičemo saradnju u daljoj istrazi tih pitanja,“ rekao je Krouli.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner