недеља, 11. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џозеф Стиглиц: Грчка криза и будућност евра
Хроника

Џозеф Стиглиц: Грчка криза и будућност евра

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. мај 2010.

Чини се да је на финансијским тржиштима и даље присутан став да се кризи у еврозони и даље не види крај.

Међу онима који озбиљно брину за будућност еврозоне је и добитник Нобелове награде за економију, Џозеф Стиглиц, који данас неформално саветује грчку владу.

Он верује да је добро што се Европа коначно сабрала и понудила помоћ, али да га два аспекта понуђеног пакета веома брину.

"Први је степен мера фискалне штедње. Ако превише скрешете буџет земље, привреда слаби, смањују се приходи од пореза и фискална позиција земље се поправља далеко спорије него што би требало. Такође, програми које ММФ намеће земљама којима пружа помоћ подразумевају читав низ структуралних реформи. Познато нам је да су бројне такве реформе биле засноване на давању веће слободе тржишту, која је на крају и довела до глобалне економске кризе. Све и да оставимо по страни питање економског суверенитета земље и њеног права да сама одређује своју економску политику, резултати које је ММФ постигао таквим структуралним реформама су, искрено речено, врло неубедљиви".

Џозеф Стиглиц каже да је грчка криза подсетник на опасности на које су неки, међу њима и сам Стиглиц, указивали приликом успостављања јединствене европске валуте, а то је да европска монетарна унија исправно функционише само у добрим временима, али да нема институционалну структуру за борбу против економских криза.

Стиглиц зато не верује да ће помоћ која је обећана Грчкој бити довољна да заустави ширење грчких проблема и на друге чланице еврозоне.

"Преоштри услови који се намећу и Шпанији, ради спречавања ширења кризе, биће само контрапродуктивни. Грчка криза је, у ширем смислу, показала колико је Европској унији тешко да се удружи да би помогла једној малој земљи, тако да човек мора да се запита како ли би тек било да је у питању нека велика држава? Нада да ће помоћ Грчкој смирити ситуацију вероватно нема много основа. Дугорочно гледано, суштински институционални проблеми остају и инвеститори и шпекуланти то знају и како се криза буде продубљивала шпекулантски напади ће постајати јачи. Није искључен ни крај евра. Многи стручњаци су забринути за будућност евра. Јер ако Европа не реши суштинске институционалне проблеме, будућност евра би могла да буде ограничена," каже Џозеф Стиглиц у разговору за BBC.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер