субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џорџ Сорос: Кина ће уместо САД бити покретач светске привреде
Хроника

Џорџ Сорос: Кина ће уместо САД бити покретач светске привреде

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. мај 2009.

Кина ће заменити САД у својству "покретача светске привреде", оценио је познати амерички берзански шпекулант Џорџ Сорос у интервјуу немачком дневнику "Франкфуртер Алгемајне цајтунг" (ФАЗ). Сорос сматра да политички утицај на глобалном нивоу неће остати као што је био до сад, већ ће се померити из САД према Кини, пренела је агенција Итар-Тас.

"Кинези су већ отпочели прве нападе" на главни стуб америчке економије - на долар", указао је Сорос и додао да Кина види управо своју валиту као алтернативу главном светском обрачунском средству - долару. Сорос, ипак, не жури са сахрањивањем долара, мада признаје да је у последње време изгубио пређашње позиције. Он, међутим, сматра да ни евро - јединствена валута 16 чланица Европске уније - а такође ни кинески јуан нису за сада у стању да замене америчку новчану јединицу.

Сорос је такође, у интервјуу за ФАЗ, изразио уверење да ће "систем евра" сачувати садашње позиције. "Баш у овој кризи је постало јасно да евро представља примућство за слабе државе и да оне немају никаквог разлога за напуштање зоне евра", указао је он. Дотакавши се економске ситуације у Немачкој, Сорош је изразио мишљење да влада те земље треба да посвети велику пажњу стимулисању коњуктуре. "Привреду Немачке ће касније, као Америку, у потпуности захватити криза", упозорио је Сорос.

Немачкој, према Соросовој процени, прети пад тражње робе широке потрошње, а затим и производа комплекса машиноградње, што ће већ наредних месеци довести до знатног повећања незапослености. Он је изразио и забринутост због економске слабости Украјине која, како је рекао, "већ уопште нема новца". Он је истовремено оценио да је подршка Међународног монетарног фонда (ММФ) влади у Кијеву "недовољна".

ММФ је јесенас одобрио Украјини стабилизациони зајам од 16,5 милијарди од којих је до сада приближно четвртина постала оперативна. Нова транша тог зајма у вредности 1,7 милијарди долара би требало да се реализује до краја овог месеца.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер